Petycja o utworzenie Miejsca Aktywności Lokalnej na Starym Mokotowie odpowiadającego na potrzeby mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem aktywizacji osób starszych w lokalu przy Puławskiej 20/Narbu

Podmiot wnoszący petycję:

Niezrzeszona grupa mieszkanek i mieszkańców Starego Mokotowa  

 

Sz. P. Rafał Trzaskowski

Prezydent Miasta Warszawy  

Plac Bankowy 3/5

00-950 Warszawa                       sekretariatprezydenta@um.warszawa.pl                                                                                                                                                                

Sz. P. Rafał Miastowski

Burmistrz Dzielnicy Mokotów

Ul. Rakowiecka 25/27

02-517 Warszawa                                                                      mokotow.burmistrz@um.warszawa.pl 

 

PETYCJA

Dotyczy: Lokalu Puławska 20/Narbutta 2 przeznaczonego na wynajem

Petycja o utworzenie Miejsca Aktywności Lokalnej na Starym Mokotowie odpowiadającego na potrzeby mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem aktywizacji osób starszych w lokalu  przy Puławskiej 20/Narbutta 2 i w związku z tym o wyłączenie lokalu z konkursu komercyjnego.                  

 

Szanowny Panie Prezydencie,

Szanowny Panie Burmistrzu,  

        My, mieszkanki i mieszkańcy Starego Mokotowa oraz osoby wspierające, zwracamy się z prośbą o wyłączenie lokalu użytkowego na parterze budynku przy ul. Puławskiej 20/Narbutta 2 z konkursu na komercyjny najem lokali użytkowych z zasobu Gminy. Prosimy o przeznaczenie tego lokalu na Miejsce Aktywności Lokalnej.  

       Odczuwamy brak miejsca dostępnego dla wszystkich i służącego mieszkańcom Starego Mokotowa. Jako społeczność tworzymy sąsiedzką grupę w mediach społecznościowych, codziennie pomagamy sobie wzajemnie. Dwukrotnie zorganizowaliśmy Wigilię dla Samotnych Seniorów – naszych sąsiadów. To wydarzenie pokazało nam, jak ważne są oddolne, realne, działania, które budują wspólnotę sąsiedzką, jak bardzo ludzie potrzebują być i działać razem i to nie tylko od święta.

      Seniorów jest na Starym Mokotowie bardzo wielu, często są to niezwykłe osoby, zasłużone dla miasta i kraju. Wiemy wszyscy z danych demograficznych, że seniorów będzie przybywać. W naszej okolicy brakuje miejsca, w którym sąsiedzkie spotkania mogłyby się odbywać na co dzień.  

      Dlatego NIE zgadzamy się na kolejny bank, aptekę czy komercyjny lokal z cenami wykraczającymi poza skromny budżet mieszkańców i mieszkanek naszej okolicy. Takich miejsc jest wokół dużo, na odcinku ulicy Puławskiej między ul. Rakowiecką a ul. Madalińskiego, mamy już 14 restauracji, jest też wiele sklepów.                 

      Nawiązaliśmy życzliwy kontakt z przedstawicielami Wspólnoty Mieszkaniowej Puławska 20/Narbutta 2. Członkinie i członkowie Wspólnoty Mieszkaniowej z którymi mieliśmy okazję porozmawiać wolą, aby w lokalu na parterze ich kamienicy było Miejsce Aktywności Lokalnej, niż  duża gastronomia czy bank.  

     Zaś przed spotkaniem z władzami Dzielnicy Mokotów zapytaliśmy mieszkańców i przechodniów, jakie są ich marzenia i potrzeby (w formie odpowiedzi na pytanie „Co tu ma być?”). Zgłaszane spontanicznie pomysły zostały uporządkowane i okazało się, że potrzebne jest MIEJSCE SPOŁECZNO-KULTURALNE /AKTYWNOŚCI LOKALNEJ, w którym mogłyby się mieścić:

- kawiarnia z dużą ilością roślin,

- biblioteczka/prenumerata czasopism,

- punkt różnych napraw w ramach pomocy sąsiedzkiej,

- warsztat samoobsługowy (maszyna do szycia, proste narzędzia stolarskie itp.),

- wielopokoleniowe spotkania edukacyjno-warsztatowe, wykłady

- miejsce wymiany/dzielenia: ubrań, książek, roślin, zabawek, doświadczeń/myśli,

- klub gier planszowych,

- miejsce do wspólnej sąsiedzkiej aktywności ruchowej: joga, taniec i inne.  

      Społeczna aktywność wokół przeznaczenia lokalu została zauważona również przez media – artykuł Marty Sapały „Nikt nam nie powie, co mamy robić” w Tygodniku Powszechnym https://www.tygodnikpowszechny.pl/nikt-nam-nie-powie-co-mamy-robic-159445 . O naszych działaniach pisano też na łamach lokalnych, mokotowskich informatorów na Facebooku, tj. „Dzień Dobry Mokotów” oraz „Mokotów - co? gdzie? kiedy? conamokotowie.pl”, co w obydwu przypadkach spotkało się z pozytywnym odbiorem czytelników.    

      W naszej sprawie odbyły się już dwa konstruktywne spotkania z przedstawicielami władz Dzielnicy Mokotów, z którymi jesteśmy w bieżącym kontakcie.  

     Panie Prezydencie! Panie Burmistrzu!  

     Prosimy Panów o życzliwe wsparcie naszej inicjatywy.                 

     Doceniamy dotychczasowe starania Panów o szeroko rozumiany dobrostan mieszkańców i wobec tego  liczymy nie tylko na Panów zrozumienie; mamy nadzieję, że możemy tez liczyć na to, że aktywnie pomogą nam Panowie w tworzeniu miejsca  nowej jakości.    

     Zależy nam na tym, aby wszystkie zalety lokalu usytuowanego na rogu Puławskiej i Narbutta: dobra lokalizacja, dobry dojazd, dostępność dla seniorów oraz osób z niepełnosprawnością, a także odpowiedni metraż, jasne wnętrza, duże witryny – zostały wykorzystane dla dobra naszej społeczności. Wierzymy, że właśnie  przekazanie tak atrakcyjnego lokalu ludziom,  ze szczególnym uwzględnieniem ich potrzeb (w tym: aktywizacji seniorów), będzie zgodne z programem działań władz samorządowych i z wartościami, na których chcemy – i Samorząd, i my, mieszkańcy – budować  lepsze życie w naszym mieście.  

    Chcemy pokazać, że da się to razem zrobić! Mieszkańcy i Samorząd, razem.  

 Pozostając z wyrazami głębokiego szacunku,  

Grupa Inicjatywna (alfabetycznie):    Patrycja Armada, Urszula Dragan, Katarzyna Kotiuk, Janina Zaczek-Peplinska, Małgorzata Ritterschild, Zbigniew Rykowski, Kornelia Tryzno 65428707_2372240576165147_8694720962114879488_o.jpg

65466348_2372329712822900_2850887660589809664_n.jpg

65319732_2372329812822890_7788302113255194624_n.jpg

64690567_2372329922822879_6128682834040193024_n.jpg

 


Grupa Inicjatywna Stary Mokotów    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Grupa Inicjatywna Stary Mokotów do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...