Petycja o wybudowanie pomnika "Małej Włókniarki" w Łodzi

  1. DSC075081.jpg

Do tej pory nie doczekaliśmy się w Łodzi jakiegokolwiek pomnika upamiętniającego trud i ofiarę dzieci pracujących w XIX-wiecznych łódzkich fabrykach. Według statystyk z 1897 r. nieletni do lat 14 stanowili ok. 10% zatrudnionych w przemyśle. Nieludzkie warunki pracy po kilkanaście godzin dziennie, utracone dzieciństwo i wykonywanie ciężkich robót przez najmłodsze dzieci, nawet w wieku 8 lat, to niestety realia przemysłowej Łodzi. Już same te fakty przemawiają za tym, że pomnik upamiętniający "małych włókniarzy" powinien powstać wiele dekad temu.

W związku z tym my, niżej podpisani, zwracamy się do Prezydent Miasta Łodzi z petycją o wybudowanie pomnika „Małej Włókniarki” w Łodzi. Uważamy, że pomnik ten powinien powstać w najbliższym sąsiedztwie najbardziej reprezentacyjnych zabytków miasta – Fabryki i Pałacu Poznańskiego, na skwerze przy ul. Ogrodowej 16 (obecny Plac WOŚP przy hotelu Puro). Dziecięcy kontekst "Małej Włókniarki" w naturalny sposób korespondowałby z niedawno odsłoniętym pomnikiem WOŚP - "Sercem Łodzi".

Uważamy, że Łodzi brakuje pomników upamiętniających historię i dziedzictwo naszego miasta oraz naszych przodków. Chcemy pomnika, który bezpośrednio odnosi się do naszej historii i naszej tożsamości.

Projekt pomnika powinien zostać wykonany przez profesjonalnego łódzkiego artystę i stanowić realistyczne przedstawienie postaci dziecka naturalnych rozmiarów 1:1, wyposażoną w atrybuty związane z pracą w XIX-wiecznej fabryce (fartuch robotnicy, czółenko maszyny tkackiej, szpula z nawiniętą nicią itp.).


Samuel Szatkowski, Stowarzyszenie "Kontra - Łódzki Watchdog"    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Samuel Szatkowski, Stowarzyszenie "Kontra - Łódzki Watchdog" do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Script executed with success this is not html: Array ( [type] => 2 [message] => Trying to access array offset on value of type null [file] => /home/petitions/public_html/sign_petition.php [line] => 31 )