Petycja o zniesienie zakazu handlu w niedziele

Warszawa, 1 grudnia 2019 roku

Szanowny Prezes Rady Ministrów

Mateusz Morawiecki 

Szanowna Minister Rozwoju 

Jadwiga Emilewicz

My, studenci, w imieniu innych studentów oraz obywateli Polski zwracamy się z uprzejmą prośbą do Państwa o ponowne rozważenie kwestii zakazu handlu w niedziele. Uważamy, że zakaz ten szkodzi Polakom i nie przynosi pożytków, które posiadał w swych założeniach. W interesie wszystkich mieszkańców Polski byłoby zatem podpisanie petycji oraz skłonienie rządu do wszczęcia dyskusji, a zarazem inicjatywy ustawodawczej, która mogłaby doprowadzić do zniesienia tego ograniczenia. Poniżej argumentujemy powyższe.

Zakaz handlu w swoim pierwotnym założeniu miał ułatwić życie pracownikom sklepów oraz wspomóc rozwój małych rodzinnych interesów. Niestety duże sieci wykorzystały różnego rodzaju promocje, dzięki czemu przed nadejściem niedzieli przyciągają do siebie więcej klientów. Klienci natomiast kupując w sobotę "na zapas" znacznie rzadziej wybierają mniejsze sklepy, co zmniejsza ich obrót, nawet jeśli te są otwarte również w niedziele. Co więcej, pracownicy, którzy mieli skorzystać na zakazie handlu w niedziele uzyskali odwrotny efekt. Często w supermarketach w soboty zaczynają wcześniej zmiany oraz znacznie później je kończą, gdyż sklepy wielkopowierzchniowe chcą nadrabiać brak obrotu niedzielnego, w postaci zwiększonego obrotu w soboty. Kolejnym argumentem przeciwko zakazowi jest fakt, że jego ofiarą stały się podmioty do których zakaz nie był pierwotnie skierowany. Niedzielnym zakazem handlu nie są objęte punkty gastronomiczne jak np. kawiarnie, jednakże w związku z mniejszym, ogólnym ruchem w niedziele i te odnotowują mniejszy obrót. Niekiedy niedzielnym zakupom towarzyszyło również wspólne odwiedzenia polskiej, rodzinnej kawiarni bądź restauracji. Niestety aktualnie odnotowują one spadek i zostają obarczone konsekwencją wprowadzenia tego zakazu. Co więcej, z sytuacji tej umyślnie korzystają stacje benzynowe oraz sklepy przy dworcach kolejowych, które mogą być otwarte w niedziele. Przyciągają do siebie więcej osób, co utrudnia korzystanie ze stacji osobom tego potrzebującym. Uważamy, że kupowanie mięsa i pieczywa na stacjach Orlen nie jest sytuacją normalną dla polskiego społeczeństwa i nie powinien być to standard.

Sklepy, które wchodzą w skład galerii handlowych płacą taki sam czynsz jak przed wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele. Dlatego również one odnoszą straty i muszą je rekompensować niekiedy podniesieniem cen towarów, co uderza bezpośrednio w indywidualnego konsumenta, którym jest przecież każdy z nas.

Zakaz handlu w niedziele dotknął także nas, młodzież, która podczas studiowania odnajdywała weekendy jako czas wolny z możliwością dodatkowego zarobku, by podczas tygodnia móc skupić się wyłącznie na zgłębianiu wiedzy. Zakaz handlu obarczył sektory usług w których zatrudnionych było najwięcej młodych osób pracujących w wymiarze niepełnego etatu. Spowodowało to zwolenia, a także zmniejszenie możliwości przepracowania większej ilości godzin w dniu wolnym dla studentów dziennych i wieczorowych. 

Oprócz powyższych kwestii chcielibyśmy podkreślić, że sposób gospodarowania wspólnego, wolnego czasu przez polskie rodziny w niedziele powinien być kwestią indywidualną. Rząd nie powinien decydować w jaki sposób należy spędzać ten czas, w galeriach handlowych, na spacerze czy w kościele. Uważamy, że czas wolny Polaków nie jest płaszczyzną, w którą rząd może mieć prawo ingerować. 

Więcej informacji mogą Państwo poznać między innymi w raporcie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, do którego link przedstawiamy poniżej.

https://zpp.net.pl/wp-content/uploads/2018/12/MP_Handel_w_niedziele_02122018.pdf?fbclid=IwAR2rvzrGTI4qa20rDi38NvT2iRl6h8YjSbDNkzD7oCObzpPagjanqo_iH4M

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam A.J H.S do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook