Petycja przeciwko zamknięciu Oddziału Pediatrycznego w Świdniku (woj. lubelskie)

Szanowni Państwo, od kilku miesięcy otrzymujemy niepokojące informacje od Dyrekcji szpitala o planowanym na styczeń 2022 roku zamknięciu Oddziału Pediatrycznego w Świdniku.

 

Oddział Pediatryczny zajmuje się na co dzień leczeniem chorób dotykających znaczną część populacji dziecięcej. Jest on miejscem, do którego kierowani są pacjenci z całego powiatu świdnickiego i  okolicznych. Stanowi ważny punkt, do którego kierowane są dzieci z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie w przypadku braku miejsc.

W dobie zamykania Oddziałów Pediatrycznych w naszym województwie ( m.in. Zamość, Bychawa, Lubartów, Al. Kraśnickie w Lublinie) utrzymanie Oddziału staje się sprawą priorytetową. Rodzice powinni mieć możliwość uzyskania pomocy specjalistycznej dla swojego dziecka jak najbliżej miejsca zamieszkania.

 

W przeciwieństwie do innych oddziałów borykających się z problemami kadrowymi- w Oddziale Pediatrycznym zatrudniony jest wykwalifikowany personel lekarski i pielęgniarski gotowy, aby przyjmować pacjentów. Ponadto Oddział za zgodą Konsultanta Wojewódzkiego z Pediatrii zatrudnia i kształci aż 4 rezydentów pediatrii. Zapewnienie ciągłości udzielania świadczeń przez kadry medyczne jest sprawą najwyższej wagi dla całego społeczeństwa.

Oddział Pediatryczny w Świdniku to jeden z najlepiej skomunikowanych z Lublinem Oddziałów Pediatrycznych. Zapewnia całodobową możliwość przyjmowania pacjentów. Warunki udzielania świadczeń są bardzo dobre. Oddział kilka lat temu został w całości wyremontowany, przez co pobyt w szpitalu jest komfortowy, co niejednokrotnie jest podkreślane przez rodziców naszych pacjentów. Obecność Oddziału Pediatrycznego w naszym mieście w dobie intensywnego wzrostu populacji miasta Świdnika i naszego powiatu wydaje się nam niezbędna.

Likwidacja oddziału oznacza dla rodziców konieczność szukania pomocy dla dziecka w innych, bardziej odległych szpitalach, co potencjalnie stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. To niedopuszczalne, żeby czynniki finansowe jako jedyne były uwzględniane w planach odnośnie dalszych losów Oddziału. Powinniśmy bronić praw naszych dzieci, gdyż one sami nie mogą jeszcze wypowiedzieć się w swoim imieniu.

W związku z powyższym zdecydowanie sprzeciwiamy się planom zamknięcia Oddziału Pediatrycznego w Świdniku. Zwracamy się z prośbą o podpisanie petycji, zawalczmy o prawa dzieci z naszego regionu do opieki medycznej blisko miejsca zamieszkania.


Magdalena Michalska-Borowiec, Oddział Pediatryczny w Świdniku, Al. Lotników Polskich 18, 21-040 Świdnik    Skontaktuj się z autorem petycji