Petycja w sprawie budowy nowego schroniska dla bezdomnych zwierząt w Poznaniu.

Szanowny Pan Jacek Jaśkowiak

Prezydent Miasta Poznania

pl. Kolegiacki 17

Poznań

 

      Szanowny Panie Prezydencie,  

Od lat mówi się o budowie nowego schroniska dla zwierząt w Poznaniu. W zeszłym roku można było odnieść wrażenie, że wreszcie z etapu zapowiedzi przeszliśmy do konkretów. Odbył się pierwszy przetarg (nierozstrzygnięty), a władze miasta zaprezentowały ideę Centrum dla Zwierząt. W październiku otwarto koperty w kolejnym przetargu i od tej pory nic się nie dzieje.  

Jesteśmy zaniepokojeni tą sytuacją, ponieważ zależy nam na tym, by nowe schronisko w Poznaniu wreszcie powstało. To przy Bukowskiej ma już ponad 50 lat i budowane było w czasach, w których były zupełnie inne standardy opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Przez pół wieku wiele się w tej kwestii zmieniło i uważamy, że Poznań powinien mieć nowoczesne schronisko.  

Każdy pies, każdy kot może się zgubić. Jeśli zostanie złapany, trafi do schroniska. Nie chcemy, by zwierzęta – być może któregoś dnia nasze – które były przyzwyczajone do mieszkania w domu, spania w łóżku, trafiały do zimnego boksu i budy w przeładowanym i niedoinwestowanym schronisku. Nie dość, że dla psa stresująca jest sama sytuacja bycia zgubionym lub porzuconym, to jeszcze dodatkowym stresem są warunki, w jakich przebywa. Pracownicy i wolontariusze schroniska robią, co mogą, by zwierzętom było jak najlepiej, ale braków infrastruktury nie przeskoczą.  

Schronisko przy Bukowskiej nie ma też miejsca dla kotów, a tych jest więcej niż psów. Miesiącami siedzą one w małych klatkach, bo jedyna kociarnia w której mogą biegać swobodnie może pomieścić tylko kilkanaście zwierząt. Koty żyją w dużym stresie, a to -plus duże stłoczenie- powoduje, że łatwo rozprzestrzeniają się choroby zakaźne.

Panie Prezydencie, nowoczesny obiekt, z infrastrukturą służąca wszystkim mieszkańcom miasta, którzy posiadają lub chcą przygarnąć  zwierzę, z przestrzenią dla edukacji, z punktami usługowymi, a przede wszystkim spełniający najwyższe wypracowane dotychczas standardy opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zagubionymi, może stać się kolejnym powodem do dumy z naszego miasta, może skutecznie budować jego markę i prestiż.  

 Panie Prezydencie, czekamy na nowe schronisko!      
Facebook