PETYCJA W SPRAWIE ZMIANY PLANU BUDOWY I LOKALIZACJI PARKINGU SAMOCHODOWEGO TOWARZYSZĄCEMU ROZBUDOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 9 PRZY ULICY NYSKIEJ WE WROCŁAWIU WRAZ Z ZACHOWANIEM TERENÓW ZIELONYCH

Petycję wnoszą: Mieszkańcy Osiedla Tarnogaj i Mieszkańcy Wrocławia

Autor petycji i przedstawiciel składających petycję:

Karolina Baczulis ul. Nyska 62E/14, 50-505 Wrocław    

Pan Jacek Sutryk

Prezydent Wrocławia

Sukiennice 9, 50-107 Wrocław      

PETYCJA W SPRAWIE ZMIANY PLANU BUDOWY I LOKALIZACJI PARKINGU SAMOCHODOWEGO TOWARZYSZĄCEMU ROZBUDOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 9 PRZY ULICY NYSKIEJ WE WROCŁAWIU WRAZ Z ZACHOWANIEM TERENÓW ZIELONYCH NA DZIAŁCE POMIĘDZY SP9, BOISKIEM A TERENEM PRZEDSZKOLA PITAGORAS NA TARNOGAJU      

My, mieszkańcy Wrocławia oraz Osiedla Tarnogaj wnosimy o zmianę planu budowy i lokalizacji nowego parkingu dla pracowników Szkoły Podstawowej nr 9 we Wrocławiu przy ul Nyskiej, jaki zaplanowany został na terenie zielonym na tyłach SP9 (Rys.1 A) i jaki towarzyszyć ma rozbudowie Szkoły o nowe skrzydło. Rys. 1  

RYS11.jpg

Parking na 18 samochodów (Rys.1 A), na użytek pracowników Szkoły, ma powstać na jedynym z nielicznych ogólnodostępnych terenów zielonym znajdującym się na Tarnogaju (Fot. 1, Fot.2). Teren ten bezpośrednio sąsiaduje ze szkołą, salą gimnastyczną, boiskiem szkolnym, placem zabaw i Przedszkolem Pitagoras. Na tym terenie regularnie bawią się dzieci ze szkoły i przedszkoli z naszego osiedla a także spędzają czas dorośli. Budowa parkingu łączyć będzie się z wycinką kilkudziesięcioletnich drzew oraz negatywnie wpłynie na życie mieszkańców Osiedla. Przez lata teren ten był otwarty dla wszystkich stając się swoistym centrum życia Osiedla Henrykowskiego na Tarnogaju.

Nasz wniosek podyktowany jest kilkoma aspektami:

1.       Na wrocławskich osiedlach jest coraz mniej terenów zielonych, pochłaniających dwutlenek węgla i produkujących tlen gdzie mieszkańcy mogliby spędzać czas, oraz które przynosiłyby wytchnienie podczas gorących dni. Tarnogaj nie jest tu wyjątkiem.  Likwidacja kolejnego, jednego z ostatnich skrawków zieleni w tej części osiedla jest działaniem na szkodę mieszkańców, zarówno, jeśli chodzi o ograniczenie im miejsca na rekreację jak i ze względu na ich zdrowie (samochody w tak dużej liczbie będą emitować znaczące ilości spalin).  

2.       Na naszym osiedlu mieszka wyjątkowo dużo rodzin z dziećmi, a teren, o który mowa, jest miejscem ich spotkań. Teren, gdzie ma powstać parking, jest obecnie całkowicie odizolowany od ruchu samochodowego, dzięki temu jest bezpieczny dla dzieci, w tym przedszkolaków, które stale z niego korzystają. Rodzice, nie obawiają się ich wypuszczać „na boisko”, bo wiedzą, że nic się im tam nie stanie. Dzieci biegają po tym terenie od rana do wieczora. Zbudowanie tam parkingu niosło będzie za sobą ogromne ryzyko dla bezpieczeństwa najmłodszych. W obecnych czasach, gdzie główną rozrywką dzieci i nastolatków, jest wpatrywanie się w ekran telefonu czy komputera, czas spędzany na dworze jest niezwykle cenny.  Na tym terenie dzieciaki grają w piłkę, budują bazy, bawią się z czworonogami, zawiązują przyjaźnie. Nie ograniczajmy tego dzieciom.  

3.       „Zielona łąka” jest również gospodarzem licznych festynów oraz imprez mieszkańców osiedla. Rozkładane są tam „dmuchańce” dla dzieci, stoiska z rękodziełem oraz inne atrakcje dla lokalnej społeczności. W okresie od wiosny do jesieni często dzieciaki urządzają tam spontanicznie pikniki a nauczyciele organizują również treningi, rozgrzewki, czy nawet całe lekcje wychowania fizycznego. W zimie teren ten ze względu na przyległe pagórki służy dzieciom do zabaw na śniegu z sankami.  

4.       Pozostaje jeszcze kwestia faktycznego korzystania z nowego parkingu. Lekcje kończą się najczęściej około godziny 16:00. W weekendy, ferie, święta czy podczas wakacji nowo planowany parking będzie stał pusty. To oznacza, że my mieszkańcy, zamiast zieleni, drzew, miejsca odpoczynku i zabaw z rodzinami zostaniemy z pustym, smutnym, parkingiem. Jednocześnie, odkąd na Tarnogaju uruchomiono strefę płatnego parkowania to w godzinach pracy przed samą SP9 (Fot.4) oraz na okolicznych ulicach jest wiele wolnych miejsc parkingowych. Nie trzeba likwidować terenu zielonego, wystarczy mądrze zarządzić tym, co jest dostępne.  

5.       Analizując ten temat konieczne jest również uwzględnienie kwestii związanych z ekologią i ochroną przyrody:

a)       Zielony teren, jaki ma zostać zmieniony w nowy parking jest siedliskiem wielu zwierząt w tym gryzoni oraz ptaków, dla których planowane do wycinki okoliczne kilkudziesięcioletnie drzewa są miejscem lęgowym.

b)       Teren ten jest również habitatem dla jeża europejskiego, który bytuje w tym miejscu, a który jest gatunkiem chronionym. Parking będzie nie tylko ingerencją w terytorium jeży, ale również przez liczne auta stanowił będzie dla nich poważne zagrożenie.

c)       Łąka kwiatowa, jaką planuje się zmienić w parking jest bazą pożytkową dla pszczół oraz innych gatunków owadów jak trzmiele czy licznie występujące tam świerszcze (oba gatunki pod ochroną).  

Jako mieszkańcy rozumiemy potrzeby parkingowe SP9, dlatego chcielibyśmy zasugerować kilka rozwiązań alternatywnych dla aktualnie planowanej budowy i lokalizacji parkingu przy szkole do pogłębionej analizy. Przykładem może być tutaj : 1.       Współpraca Urzędu Miasta i ZDIUM w zakresie udostępnienia wszystkich lub części miejsc parkingowych przed SP9 na ul Nyskiej (Rys.1 B, Fot.4) dla pracowników Szkoły na wyłączność lub choćby w godzinach pracy szkoły (ok 13 miejsc).  

2.       Specjalne abonamenty parkingowe dla pracowników SP9 umożliwiające parkowanie na Osiedlu  

3.       Gruntowna przebudowa istniejącego parkingu przed szkołą (Rys.1 C).Od strony drugiej bramy (przeciwpożarowej) jest duży trawnik (Rys.1 D, Fot.3), na którym znajduje się jedynie parę stojaków na rowery. Teren ten można przekształcić w całkiem spory dodatkowy parking i połączyć z ulicą poprzez postawienie drugiego szlabanu, a stojaki rowerowe przenieść w inny rejon szkoły (np. w okolice sali gimnastycznej). W przypadku lepszego wykorzystania istniejącego parkingu oraz jego rozbudowy można byłoby przy dobrym planowaniu stworzyć dzięki temu ok 8-10 dodatkowych miejsc parkingowych.  

4.       Obecnie wiele aut pracowników szkoły parkowanych jest przy sali gimnastycznej i na trawnikach wokół niej (Rys.1 E). Czy nie lepiej wydzielić i stworzyć tam oficjalne miejsca parkingowe (ok. 8) niż likwidować ostanie tereny zielone z jakich korzystają mieszkańcy naszego Osiedla?  

5.       Jeśli wykorzystując powyższe pomysły, w tym wedle możliwości ich różne kombinacje nie uda się wygospodarować aż 18 nowych miejsc postojowych wnioskujemy o zmianę Uchwały Rady Miasta o zmniejszenie ilości miejsc, jakie przyjdzie wybudować deweloperowi, który będzie rozbudowywał SP9.  

FOT11.jpg

Fot. 1

FOT21.jpg

Fot. 2

FOT3.jpg

Fot. 3

FOT41.jpg

Fot. 4  

Podsumowując, jako mieszkańcy Tarnogaju sprzeciwiamy się budowie nowego parkingu za szkołą SP9 na terenie zielonym (Rys.1 A), sprzeciwiamy się również niszczeniu środowiska naturalnego i wycince tamtejszych drzew. Jednocześnie zwracamy się z prośbą o podjęcie wysiłku nad znalezieniem innego rozwiązania tej sytuacji we współpracy z SP9, Deweloperem jaki podjął się rozbudowy Szkoły, jaki i organami lokalnej administracji w tym ZDIUM – czy to na terenie szkoły czy na okolicznych parkingach na ulicy. Likwidacja kolejnych naturalnych terenów zielonych, zwłaszcza tak potrzebnych mieszkańcom naszego osiedla nie licuje z wizją zielonego Wrocławia, jaką starają się realizować władze naszego miasta.    

Wobec powyższych argumentów prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej petycji.

Z poważaniem, Karolina Baczulis W imieniu Mieszkańców Wrocławia oraz Osiedla Tarnogaj 

Załączniki

1) Wykaz podpisów do ww. petycji (w trakcie składania petycji podpisy będą dalej zbierane)

Do wiadomości:

1)       Departament Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia

2)       Rada Miejska Wrocławia

 


Karolina Baczulis    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Karolina Baczulis będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Nie wyświetlimy Twojego adresu publicznie online.

Nie wyświetlimy Twojego kodu pocztowego publicznie online.

Numer telefonu nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...