Pomóżmy Cwalinom

Szanowny Pan Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin Rada Miasta Lublin

Szanowni Państwo zwracamy się do Państwa w sprawie Elżbiety i Lecha Cwalinów, którzy przez niemal 40 lat prowadzili w Lublinie klub artystyczny Hades i Restaurację Hades – Szeroka. W czerwcu bieżącego roku lokal definitywnie zamknął swoje podwoje, a jego właściciele zostali z długami; również wobec miasta.  Zwracamy się do Państwa właśnie w sprawie rozważenia możliwości umorzenia tych zobowiązań. Państwo Cwalinowie są ogromnie zasłużeni dla budowania wizerunku Lublina jako miasta kultury i miejsca artystycznych inspiracji. Zaczynali jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku. Przez kilkanaście lat działali w piwnicach obecnego Centrum Kultury, a ostatnie dziesięciolecie spędzili w kamienicy przy ulicy Grodzkiej 21. Organizowali koncerty nie tylko tam, ale również w innych miejscach Lublina: Filharmonii Lubelskiej, Chatce Żaka, Teatrze Muzycznym, Centrum Kongresowym UP, czy Hali Globus. Dzięki nim Lublinianie mogli słuchać koncertów Lory Szafran, Nigela Kennedego, Kroke, Marcina Świetlickiego, Borysa Somerszafa, Cesarii Evory i wielu wielu innych. To oni przez lata organizowali jedyny w mieście festiwal jazzowy i jako pierwsi zaprosili do Lublina wykonawców fado i flamenko wtedy kiedy dla większości z nas to była tylko muzyczna ekstrawagancja. To państwo Cwalinowie dali schronienie Lubelskiej Federacji Bardów. To oni w najtrudniejszych chwilach pomagali Marcinowi Różyckiemu. To u nich bezpieczna przystań miał Kazimierz Grześkowiak.

hades1.jpg

W Hadesie były też wystawy, spektakle teatralne, wieczory poetyckie, spotkania dyskusyjne; różnorodność wydarzeń była tak wielka że nie sposób wszystkie wymienić. Trzeba jednak podkreślić jedno, państwo Cwalinowie organizując je nie kierowali się tylko i wyłącznie zyskiem lecz przede wszystkim potrzebą kreowania miejsca spotkania z kulturą i sztuką, gdzie każdy mógł odnaleźć coś dla siebie. Trzeba też podkreślić że często finansowali te wydarzenia z własnej kieszeni. Oczywiście był to ich wybór i  inwestycja w wizerunek lokalu ale w ten sposób oddawali też ogromną przysługę Lublinowi prze wiele lat budując prestiż kulturalny miasta.  Trzeba tu podkreślić że robili to z potrzeby serca; nie dorobili się jachtu, drogiego auta czy eleganckiej willi. Swoją postawą zasłużyli jednak na nasz szacunek i specjalne traktowanie. Obecnie utracili lokal, a tym samym źródło dochodu i utrzymują się jedynie z niewielkich emerytur.  Właśnie dlatego zwracamy się do Państwa: Pana Prezydenta oraz Rady Miasta Lublin, o rozważnie możliwości umorzenia długu.

Kłopoty państwa Cwalinów zaczęły się już kilka lat temu, kiedy spadł na nich obowiązek spłaty całego długu, który powstał jeszcze w latach współpracy ze wspólnikiem. To mocno podkopało stabilność finansową firmy. Przyjaciele Hadesu zorganizowali wtedy koncert charytatywny i aukcje na rzecz spłaty długu. Pojawiło się światło w tunelu i wtedy przyszła pandemia, która na prawie rok praktycznie uniemożliwiła normalne funkcjonowanie lokalu. Długi zaczęły rosnąć. Zaległości w ZUS i Urzędzie Skarbowym utrudniły uzyskanie tarcz finansowych. Państwo Cwalinowie otrzymali pomoc tylko raz i było to dofinansowanie związane z utrzymaniem miejsc pracy, które natychmiast trafiło do pracowników. Dług z tytułu nieopłaconych czynszów, który wynika z umowy najmu podpisanej z Ośrodkiem Brama Grodzka Teatr NN jest bardzo wysoki. Ośrodek jest samorządową instytucją kultury i zdajemy sobie sprawę że przy dużej sumie pieniędzy nie może sam podejmować jakichkolwiek decyzji.

My, mieszkańcy Lublina i odbiorcy działań kulturalno-artystycznych państwa Cwalinów prosimy o udzielenie pomocy tak zasłużonym obywatelom naszego miasta, wielokrotnie nagradzanych za swoje zasługi Dyplomami i Medalami Prezydenta Miasta Lublin.  Jesteśmy przekonani, że mocnym argumentem za umorzeniem długu jest zarówno ogromny wkład państwa Cwalinów w rozwój kulturalny miasta i budowania jego wizerunku, jak i ich obecna sytuacja majątkowa, spowodowana w dużej mierze pandemią Covid -19. 

Szczególne sytuacje wymaja wyjątkowych rozwiązań i dlatego zwracamy się z prośbą o to aby miasto na drodze uchwały odstąpiło od dochodzenia  lub umorzyło należności pieniężne z tytułu oddania nieruchomości w najem. Niech ich wieloletnia praca, owocująca tak wieloma wydarzeniami kulturalno-artystycznymi, stanie się przyczynkiem do podjęcia decyzji, pomagającej im w tym trudnym czasie pandemii COVID -19.  Państwo Cwalinowie zasługują na pomoc oraz na to aby ich nie zostawić  samych sobie. Ufamy więc, że nasza prośba zostanie wysłuchana. 

Wersja papierowa petycji do podpisu w Lublinie u Krzysztofa Bilewicza w zakładzie fryzjerskim "Łysol" ul Langiewicza 5

Stowarzyszenie Kultury Wienner Krakauer

Stowarzyszenie Angelus

Stowarzyszenie  Festiwal Brunona Szulca

Ks Alfred Wierzbicki

ks Andrzej Szostek

prof Lechosław Lameński

Zofia Jaworska Beklen

Marzena i Jean Bos

Grzegorz Józefczuk

Paweł Odorowicz

Jakub Niedoborek

Borys Somerszaf

Leszek Mądzik

hades_2.jpg

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam helena do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...