Prośba do NFZ o przeprowadzenie kontroli w SPZOZ Liszki 427, 32-060 Liszki

Dotyczy SPZOZ LISZKI, Liszki 427, tel. 12 30 67 077, tel. kom. 514 765 780  

Do Małopolskiego Oddziału NFZ        

My, niżej podpisani rodzice zwracamy się z prośbą o wyjaśnienie sytuacji w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Liszkach, gdzie od jakiegoś czasu zachodzą niepokojące sytuacje dotyczące opieki nad naszymi dziećmi.

W ostatnich dniach  wypowiedzenia z pracy złożyli wszyscy pracujący tam pediatrzy. Z dniem 1 marca 3,5 tysiąca dzieci (tyle jest złożonych deklaracji w ośrodku) zostanie bez opieki pediatrycznej. W tym momencie my, rodzice nie wiemy jak i przez kogo będą przyjmowane chore dzieci oraz jak będzie prowadzona opieka dziecka zdrowego –szczepienia oraz okresowe bilansy. Tłumaczenie dyrekcji że dziećmi zajmie się internista nie przemawia do nas. Interniści są równie obłożeni pacjentami dorosłymi wiec dodatkowa grupa 3,5 tysiąca dzieci obciąży ich jeszcze bardziej co poskutkuje brakiem możliwości umówienia wizyty.

Rozumiemy decyzje lekarzy pediatrów, którzy zostali zmuszeni do brania odpowiedzialności za tak dużą grupę dzieci. Lekarzy jest za mało w stosunku do złożonych deklaracji. W tym momencie w SPZOZ Liszki nie ma możliwości umówienia wizyty w danym dniu jeśli dziecko jest chore. Na recepcji jesteśmy informowani, że należy pytać lekarza o możliwość przyjęcia dziecka poza listą. Lekarze w większości wypadków nie odmawiają przyjęcia przez co przyjmują drugie tyle pacjentów niż jest zapisane na dany dzień. Stawia to nas rodziców w bardzo kłopotliwej sytuacji jeśli w wypadku choroby musimy iść z chorym  dzieckiem pytać a później czekać w długiej kolejce, często w napiętej atmosferze bo ktoś miał na „godzinę”. Z drugiej strony przy umówionej wizycie na godzinę nie można liczyć, że wejdzie się o wyznaczonej porze.

Bulwersuje też sprawa planowanych szczepień, gdzie od jakiegoś czasu trudno jest umówić wizytę. Od maja 2017 dyrekcja „rozwiązała” problem i zapisy na szczepienia są na dwa miesiące do przodu. Nie ma możliwości przewidzenia czy dziecko będzie zdrowe. Jeśli akurat dziecko zachoruje to możliwość sczepienia przesuwa się o kolejne 2 miesiące.

Zaskakuje fakt, że dyrekcja pomimo próśb pacjentów oraz lekarzy nie chce zatrudnić dodatkowego pediatry dla poprawy sytuacji ośrodka, a wręcz zaostrza sytuacje co poskutkowało wypowiedzianymi umowami.

Prosimy o sprawdzenie czy SPZOZ Liszki jest zarządzany prawidłowo i o wyjaśnienie kto przejmie opiekę nad 3,5 tysiąca małych pacjentów od marca 2018 roku kiedy to pracujący aktualnie pediatrzy przestaną pracować.  

Z poważaniem,

Zaniepokojeni rodzice małych pacjentów      

Facebook