Petycja w obronie Stacji Turystycznej Orle
PETYCJA W OBRONIE STACJI TURYSTYCZNEJ ORLE
Drodzy Przyjaciele, Goście, Miłośnicy Gór Izerskich i Stacji Turystycznej ORLE,
z wielkim smutkiem i niepokojem informujemy, że Nadleśnictwo Szklarska Poręba ogłosiło przetarg na dzierżawę budynku Schroniska Orle – miejsca, które od ponad 30 lat z pasją tworzymy, rozwijamy i prowadzimy z myślą o Was oraz o dziedzictwie kulturowym Gór Izerskich.
Przez ostatnie lata prowadziliśmy intensywne zabiegi i rozmowy z przedstawicielami Lasów Państwowych, starając się o zawarcie nowej umowy dzierżawy. Mimo ogromnych starań, licznych pism i spotkań – a także pokrywania wysokich kosztów za bezumowne korzystanie z obiektu w czasie, gdy oczekiwaliśmy na decyzję (w sumie ponad 3 lata) – nie doszło do porozumienia. Dziś dowiadujemy się, że nasz dom – Stacja Turystyczna ORLE – zostaje wystawiony w przetargu, w którym jedynym kryterium wyboru ma być cena (punkt 16 ogłoszenia: „Jedynym kryterium oceny ofert jest cena zaoferowana za dzierżawę…”).
Nie godzimy się na takie traktowanie dorobku, tradycji i wartości, jakie przez dziesięciolecia tworzyliśmy z lokalną społecznością, turystami i artystami.
ORLE to nie tylko miejsce noclegowe i bufet. To żywa historia regionu, przestrzeń kultury i edukacji. To tu odbywają się:
-
Wystawy szerokiego kręgu artystów z różnych dziedzin twórczej aktywności
-
Koncerty
-
Prezentacje
-
Prelekcje i spotkania związane z wyjątkowym bogactwem obszaru Gór Izerskich i polsko-czeskiego pogranicza
Dużą popularnością i renomą cieszą się cykliczne wydarzenia współorganizowane przez gospodarzy Stacji Turystycznej Orle z Towarzystwem Izerskim i innymi podmiotami takie jak: Magiczna Noc Świętojańska, Narciarski Bieg Izerski, Narciarski Bieg Retro, Izerska Majówka, Rowerowy Rajd Retro, Pożegnanie Lata, Pieszy Turystyczny Rajd Retro „Flanela”, listopadowe spotkania bluesowe z okazji Dnia Niepodległości, Mistrzostwa Szklarskiej Poręby w Grzybobraniu i inne.
Rozwijana jest szeroka działalność edukacyjna w oparciu o Izerski Park Ciemnego Nieba oraz walory przyrodnicze i turystyczne okolic. W sumie daje to rocznie około 10 warsztatów, prelekcji, akcji, w tym sprzątania szlaków.
Zamiast kontynuować współpracę z obecnym dzierżawcą, który przez ponad 30 lat budował miejsce z sercem, poszanowaniem oraz pasją, Lasy Państwowe decydują się na przetarg kierowany wyłącznie logiką zysku.
Mimo wielokrotnych prób porozumienia, także w kwestii potrzebnych remontów (w tym przedstawienia projektu oczyszczalni ścieków, wielu ustnych i pisemnych propozycji ulepszeń), nasze starania zostały zignorowane. Czekaliśmy dwa lata na decyzję, której konsekwencje mogą zburzyć dekady ciężkiej pracy i zaangażowania bezpowrotnie niszcząc tworzony mozolnie klimat górskiego schroniska.
Domagamy się:
-
wstrzymania ogłoszonego przetargu,
-
powrotu do rozmów o uczciwej i przejrzystej długoletniej dzierżawie
-
stworzeniu możliwości do inwestowania, gdyż do tej pory dzierżawca, jednocześnie inwestor, nie uzyskiwał zgody na ratowanie i poprawę stanu technicznego nieruchomości
-
uznania wartości społecznej, historycznej i kulturowej, jaką Stacja Turystyczna ORLE wnosi w życie regionu i jego gości w obecnym kształcie (w tym z unikalnym wystrojem)
Liczymy na Wasze wsparcie – podpis, udostępnienie, dobre słowo. Razem możemy więcej.
Z wyrazami wdzięczności i nadziei, z turystycznym pozdrowieniem,
Zespół Stacji Turystycznej ORLE i przyjaciele.
Maciej Skrabski Skontaktuj się z autorem petycji