STOP wielkoformatowym reklamom na Dworcu Centralnym

Do: 
Polskie Koleje Państwowe S.A. 
Centrala 
ul. Szczęśliwicka 62 
00-973 Warszawa

Szanowni Państwo, 
Zwracamy się do Państwa z prośbą o zdjęcie reklam wielkoformatowych z Dworca Centralnego w Warszawie.

Dworzec Centralny jest jednym z najważniejszych budynków stolicy Polski. Jest swoistą bramą miasta — wita i żegna miliony turystów. Jego wygląd ma ogromny wpływ na to, jak nasze miasto i kraj postrzegany jest przez przyjezdnych. Znajdując się w ścisłym centrum, jest jedną z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych budowli Warszawy. Jest wreszcie przykładem znakomitej, docenianej przez specjalistów na cały świecie architektury. Dworzec Centralny to świadectwo burzliwej historii miasta, dowód, że nawet w siermiężnych czasach komunizmu, polscy architekci potrafili stworzyć dzieło nowoczesne i unikatowe.

Dworzec Warszawa Centralna jest miejscem styku tego co publiczne, z tym co prywatne. Zdajemy sobie sprawę, że utrzymywanie Dworca kosztuje. Zarabiać na siebie miał poprzez opłatę dworcową, obciążającą przewoźników. Mimo, że od paru lat powtarza się zapowiedź jej wprowadzenia, Warszawa Centralna wciąż zarabia na siebie wielkoformatowymi reklamami - nie licząc się z poszkodowanym w ten sposób wizerunkiem Warszawy. W 2011 r. ówczesny prezes spółki Dworzec Polski, Jacek Prześluga, nazwał rozwieszanie na nim reklam „incydentem”, który miał mieć miejsce najwyżej dwa razy w roku. Jak widzimy jednak, reklamy na Dworcu są obecnie jego stałym elementem. Ponadto, reklamy wielkoformatowe na Dworcu nie podlegają jakimkolwiek kryteriom estetycznym, czy adekwatności treści. Dworzec Warszawa Centralna jest traktowany jak najzwyklejszy billboard.

Dworzec Centralny jest częścią przestrzeni publicznej Warszawy - to jak wygląda leży na sercu nam — warszawiakom. Nie jesteśmy zadowoleni z jego obecnego stanu i sposobu w jaki jest traktowany. Reklamy szpecą dworzec - a w rezultacie centrum Warszawy. Działają również na niekorzyść Państwa spółki. Świetna architektura Dworca Centralnego mogłaby być wizytówką Polskich Kolei. To w jaki sposób obecnie jest traktowana ośmiesza ją, oraz daje do zrozumienia, że Państwa spółka nie szanuje Warszawiaków — a więc i swoich klientów.

Domagamy się, by reklamy wielkoformatowe jak najszybciej zniknęły z Dworca Centralnego i nie pojawiły się na nim już nigdy więcej!

Petycja ma zwrócić Państwa uwagę na ten palący problem. Popierana jest przez takie organizację, jak:

Powojenny Modernizm,

Moje Miasto A w Nim,

Miasto na sprzedaż,

Miastodwa,

Koło Brzeg ASP,

Pracownia Struktur Mentalnych