Utrzymanie zakazu zabierania ryb drapieżnych na warszawskim odcinku Wisły

Utrzymanie zakazu zabierania ryb drapieżnych na warszawskim odcinku Wisły


Zwracamy się do Zarządu Okręgu Mazowieckiego Polskiego Związku w Warszawie z apelem o utrzymanie zakazu zabierania ryb drapieżnych (bolenia, sandacza i szczupaka) na warszawskim odcinku Wisły (od Mostu Południowego, do Mostu Północnego).


Mazowiecka Wisła, to z jednej strony przepiękna, dzika rzeka, a z drugiej łowisko z bardzo ograniczoną liczbą ryb, szczególnie drapieżnych, co wynika z wyjątkowej presji – wędkarskiej, rybackiej i naturalnej (kormorany).


Wprowadzony w 2020 roku zakaz zabierania wybranych gatunków ryb drapieżnych na warszawskim odcinku Wisły, był krokiem w dobrym kierunku – chronił przyrodę i uczył etycznych zachowań, zgodnie z celami statutowymi związku, a równocześnie zwiększał szanse na złowienie wymarzonej ryby.


Tym bardziej jesteśmy zaskoczeni zniesieniem tego zakazu w Szczegółowych Zasadach Wędkowania obowiązujących w wodach Okręgu Mazowieckiego PZW w Warszawie w 2024 roku, szczególnie, że zmiana ta nie została w jakikolwiek sposób uzasadniona. W naszej ocenie, aktualny rybostan warszawskiej Wisły w żaden sposób nie uzasadnia tej decyzji.


Z uznaniem przyjmujemy zwiększoną ochronę sandacza i szczupaka poprzez wprowadzenie zakazu zabierania tych gatunków na wielu drobnych wodach oraz ustanowienie górnych wymiarów ochronnych w wybranych obrębach rybackich. Nie rozumiemy jednak, czemu równocześnie zostaje zmniejszony poziom ochrony gatunków drapieżnych na warszawskim odcinku Wisły.


W naszej ocenie ograniczanie zabierania ryb cennych wędkarsko może dać pozytywne efekty, a nie obostrzenia dotyczące metod wędkarskich, jak np. trolling i wertical. Mogłyby one zostać dopuszczone jako metody sportowe – bez prawa zabierania ryb z wody.


Uważamy, że przedstawione propozycje mogą mieć wyłącznie pozytywne rezultaty w zakresie rybostanu rzeki Wisły, z korzyścią dla mazowieckich wędkarzy.


Mazowieccy Wędkarze

DJI_0444.jpg


Mazowieccy Wędkarze    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Mazowieccy Wędkarze do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...