Wyrażam swój sprzeciw przeciwko wycince lip na ulicy Lipowej w Zwierzyńcu.

AKTUALIZACJA

Serdecznie dziękujemy za wszystkie złożone podpisy!
432 podpisy (złożone do 25 marca) zostały dołączone do petycji do Starostwa Powiatowego w Zamościu. Postanowiliśmy jednak nie zamykać petycji, ponieważ sytuacja jest dalej niepewna. Na razie udało nam się odwlec w czasie wydanie decycji przez Starostwo. Termin ten został przesunięty na 21 maja br. Mamy nadzieję, że liczne głosy protestu oraz pojawiające się w mediach artykuły, okażą się wystarczające aby Starostwo nie wydało zgody na wycinkę, lub przynajmniej ograniczyło ją do absolutnego minimum. Rosnąca liczba podpisów działa nie tylko na korzyść naszej wspólnej sprawy, jest też wyraźnym sygnałem dla rządzących, że niektóre projekty rozwoju naszego miasteczka wyraźnie rozmijają się z wizją mieszkańców. Mamy nadzieję, że oprócz zatrzymania wycinki, nasza petycja przyczyni się do nawiązania dialogu władz z mieszkańcami i nie będziemy musieli więcej występować w obronie cennych dla nas wartości.

P.S. Projekt inwestycji dostępny jest do wglądu w Urzędzie Miasta i Gminy w Zwierzyńcu. Ze względu na ograniczenia w przyjmowaniu interesantów w Urzędzie, warto uzgodnić wcześniej termin wizyty, np. telefonicznie.

                                                                                                              

 TREŚĆ PETYCJI:

My, mieszkańcy i miłośnicy Zwierzyńca, pragniemy wyrazić swoje stanowisko przeciw wycince kilkudziesięciu lip na ulicy Lipowej w Zwierzyńcu. Projekt i zamiar stworzenia bulwaru nad rzeką Wieprz, związany z wycinką takiej ilości drzew, nie został w żaden sposób skonsultowany z mieszkańcami.

Drzewa są siedliskiem ptaków, owadów, mnóstwa mikroorganizmów, poprawiają estetykę otoczenia. Są istotne także dla wymierających pszczół.

Drzewa te są ważne także dlatego, że dzięki nim ulica Lipowa jest zacieniona, co w dobie zmian klimatycznych jest niezwykle istotne, bowiem cień drzew chroni przed nadmiernym upałem i suszą, znacznie obniżając temperaturę otoczenia. Doceniają to także licznie przybywający do Zwierzyńca turyści. Lipy te stanowią także naturalną barierę przed hałasem i zanieczyszczeniami świetlnymi emitowanymi przez pobliską fabrykę mebli.

Jest to jedyna aleja lipowa w naszym mieście, z której jesteśmy dumni i którą podziwiają także turyści. Założona była czynem społecznym, przez nieżyjących już mieszkańców osiedla.

Pragniemy podkreślić, że nie jesteśmy przeciwnikami stworzenia bulwaru wzdłuż ulicy Lipowej jako takiego, lecz jesteśmy zdania, że można tę inwestycję zrealizować
z poszanowaniem istniejących zasobów przyrodniczych. Wierzymy, że spędzanie wolnego czasu na bulwarze będzie znacznie przyjemniejsze i w ogóle możliwe, jeśli będziemy mogli usiąść w cieniu lip, a nie w palącym słońcu bez możliwości schronienia się.

Według zasięgniętej opinii dendrologicznej, do usunięcia nadają się co najwyżej dwa drzewa znajdujące się po przeciwległych końcach ulicy, a lipy o rozdwojonych pniach (dichotomiczne) należy zabezpieczyć spinając je stalowymi klamrami, jak to zostało rozwiązane na przykład na terenie browaru w Zwierzyńcu.

Na aleję składają się drzewa z naturalnym ekotypem, a zastąpienie ich formami hybrydowymi nie przyniesie zamierzonego celu - drzewa te są mało odporne na choroby grzybowe i czynniki zewnętrzne (np. susza).

 

My, mieszkańcy i miłośnicy Zwierzyńca, nie wyobrażamy sobie ulicy Lipowej bez NASZYCH LIP!


Mieszkańcy i miłośnicy Zwierzyńca    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Mieszkańcy i miłośnicy Zwierzyńca do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...