Zmiana w projekcie odnowienia terenu przy Zamku Sułkowskich

Wnosimy o modyfikacje projektu przebudowy placu przy Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej proponowanego przez władze województwa śląskiego.

Z informacji przekazanych przez media wynika, że realizowany projekt ma wyglądać jak poniżej:

Zrzut_ekranu_z_2017-02-14_23-31-35.pngNie zgadzamy się na zabetonowanie kolejnego zabytkowego rejonu naszego miasta i oderwania projektu od panującego ładu architektonicznego.

Domagamy się:

  • wkomponowania projektu placu w istniejącą architekturę i styl panujący w tej części miasta (ze względu na stosowany materiał, budulec, kolorystykę, mikroklimat),
  • nie wycinania istniejących drzew na górnej części placu lub alternatywnie posadzenie w ich miejscu drzew, które dadzą zacienienie osobom spacerującym w tym rejonie,
  • dodania większej liczby elementów zielonych i sprzyjających atmosferze tego miejsca (to miejsce traktowane powinno być jako skwer, a zatem więcej zieleni, ławek, fontanna),
  • usunięcia z centralnego miejsca placu budki z przeznaczeniem na śmietnik, jakkolwiek miałoby mieć dodatkową funkcję słupa ogłoszeniowego, alternatywnie przeniesienia go w inną lokalizację.

O ile dolna część projektu, czyli schody w stronę "murów", kute barierki oraz elementy zieleni na samych murach wpasowują się w otoczenie Zamku, o tyle górny plac jest oderwany od otoczenia.

Miejsce to zapewne można wykorzystać na organizację kameralnych spotkań, koncertów, wystaw. 

Domagamy się modyfikacji projektu i zaproponowania alternatywy. Pamiętajmy, że styl architektoniczny Bielska-Białej w założeniach ma stosowanie elementów zielonych i nie dopuszczamy ciągłej degradacji estetycznej centrum miasta poprzez używanie nadmiernej ilości elementów z betonu, granitu jednocześnie oderwanych stylistycznie od otoczenia.

Na portalach społecznościowych oraz w komentarzach w Internecie, niektórzy użytkownicy podsuwają ciekawe pomysły. Jednym z nich jest wizualizacja jak poniżej. Nie sugerujemy, aby wykorzystywać ją wprost, jednak jej odbiór przez mieszkańców jest zdecydowanie bardziej pozytywny:

 

Zrzut_ekranu_z_2017-02-14_23-35-51.png

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Paweł Biliński do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...