Zmiany dot. Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

My, Studenci i Studentki Uniwersytetu Warszawskiego,

 

zwracamy się do władz Uniwersytetu i dyrekcji Biblioteki  Uniwersytetu Warszawskiego o pilną interwencję w zakresie funkcjonowania Biblioteki! Poniżej zgłaszamy 10 konkretnych postulatów, które uczynią BUW lepszym miejscem dla nas wszystkich. Postulaty zostały poddane konstelacjom społecznym, w trakcie których swoje zdanie wyraziło 148 studentów. 

 

POSTULAT #1 

Żądamy remontu wszystkich toalet na terenie BUWu. To niedopuszczalne, aby osoby przebywające w Bibliotece były zmuszone korzystać z łazienek przypominających łazienki więzienne. To sprawa nie tylko komfortu, ale i seksizmu.  Studentki są wszakże zmuszone wykonywać "akrobacje" nad ubikacją, z uwagi na brak desek. 

 

POSTULAT #2

Żądamy wydłużenia godzin otwarcia BUWu w taki sposób, by Biblioteka była otwierana codziennie od godziny 6 rano dla rannych ptaszków i zamykała się o 2 w nocy dla nocnych marków. Jest to szczególnie ważne z uwagi na fakt, iż wielu z nas nie ma warunków do efektywnej nauki w domu (m.in. w związku z brakiem dostępu do szybkiego Internetu, który zapewnia BUW), a z uwagi na to, że pracuje w godzinach funkcjonowania Biblioteki, a uczy się nocami — nie może z niej korzystać.  Sprawdziliśmy godziny otwarcia większości bibliotek uniwersyteckich z pierwszej setki listy tzw. listy szanghajskiej i co najmniej jedna czytelnia na kampusie jest zawsze otwarta całodobowo. Nie ma powodu, dla którego mielibyśmy być gorsi.

 

POSTULAT #3

Żądamy udostępnienia, przez ich otworzenie i umeblowanie, wszystkich nieużywanych przestrzeni w BUWie czytelnikom. Potrzebujemy więcej pokoi pracy grupowej oraz przestrzeni coworkingowej. Żądamy również udostępnienia wolnych przestrzeni również w samej Bibliotece: kanapami i pufami wypełnijmy przestrzeń np. pustego balkonu przy zbiorach XIXw.  

 

POSTULAT #4

Żądamy poprawy jakość stanowisk do pracy w Bibliotece. Konieczne jest doprowadzenie źródła światła i prądu do każdego stanowiska. Cieszą nas puffy w bibliotece, jest ich jednak za mało, brakuje też kanap oraz foteli. 

 

POSTULAT #5

Żądamy zakazu organizacji wydarzeń w BUWie bez uprzedniej zgody Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, za wyjątkiem rozdania nagród NIKE. Ubiegłoroczny "popis" Rektora, polegający na organizacji konferencji w samym środku sesji, to ponury żart i oznaka zupełnego braku szacunku wobec osób studiujących.

 

POSTULAT #6

Żądamy zorganizowania kuchni studenckiej. W czasie szalejącej inflacji potrzebujemy miejsca, w którym odgrzejemy, a potem w spokoju zjemy swój posiłek. Restauracje dookoła Biblioteki dla wielu z nas są po prostu za drogie. Pamiętając o sukcesie akcji "BUW na ciepło" zorganizowanej przez nasze starsze koleżanki i kolegów, tym bardziej nie rozumiemy likwidacji tej przestrzeni socjalnej.

 

POSTULAT #7

Żądamy instalacji wodopojów nie tylko przed bramkami, ale również w samej Bibliotece. 

 

POSTULAT #8

Żądamy umożliwienia korzystania z  e-legitymacji studenckiej przy wchodzeniu i wychodzeniu  z Biblioteki. Nie rozumiemy, dlaczego proponowana przez Uniwersytet funkcjonalność w aplikacji USOS nie ma zastosowania w obrębie struktur uniwersyteckich. 

 

 

POSTULAT #9

Żądamy lepszej organizacji przestrzeni i oznaczeń „co, gdzie i jak”. W BUWie gubią się przede wszystkim turyści, ale i młodsi studenci nierzadko mają problemy np. ze znalezieniem toalet.   

 

 

Reasumując, realizacja przedstawionych postulatów jest konieczna dla zachowania renomy BUWu. Pragniemy przy tym pochwalić działania podjęte już przez władze Biblioteki, takie jak m.in.: licznik osób przebywających w Bibliotece na stronie internetowej, trezor, tzw. buwomat, czy self-checkout. 

 

 

Z poważaniem

społeczność akademicka Uniwersytetu Warszawskiego


Anonimowi studenci    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Anonimowi studenci do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...