NIE DLA AOW PRZEZ CHOJNOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Skontaktuj się z autorem petycji

Prosimy podpisz petycję Stop wycinkom lasów w Warszawie i okolicach!

2022-10-10 15:03:02

Wspieramy apel o zaprzestanie prowadzenia cięć na cele gospodarcze na terenach leśnych będących w zarządzaniu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe w granicach m. st. Warszawy oraz na terenie aglomeracji warszawskiej.

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Według danych pochodzących z oficjalnych dokumentów Lasów Państwowych, zawartych w Planach Urządzania Lasu dla nadleśnictw działających na terenie m.st. Warszawy i aglomeracji warszawskiej, w ciągu najbliższych 5 lat na samym terenie Warszawy planowana jest wycinka aż 63.61 hektara lasów. Stanowi to powierzchnię większą niż takie warszawskie parki jak Park Skaryszewski (55 ha) oraz niewiele mniejszą niż Park Łazienki (76 ha) czy Pole Mokotowskie (73 ha). Oznacza to drastyczny ubytek terenów zielonych, z których na co dzień mogą skorzystać mieszkańcy Warszawy.

Prosimy podpisz petycję, z góry dziękujemy!

https://naszademokracja.pl/petitions/stop-wycinkom-lasow-w-warszawie-i-okolicach


Alarm dla Klimatu - Piaseczno

Protest przeciwko projektom CPK 1.X.2022 Warszawa

2022-09-30 10:29:48
Szanowni Państwo,
W związku z podpisaniem przez Panią/Pana petycji, dotyczącej sprzeciwu wobec budowy AOW przez Chojnowksi Park Krajobrazowy, przesyłamy informację o planowanym na dzień jutrzejszy prosteście przeciwko projektom CPK. Zapraszamy na protest wszystkich przeciwnych tym inwestycjom.
 
INFORMACJA PRASOWA
 
OGÓLNOPOLSKI PROTEST PRZECIWNIKÓW CPK W WARSZAWIE - w pierwszą sobotę października od godz. 11.00!
W najbliższą sobotę, 1 października 2022 r. w Warszawie odbędzie się protest przeciwników realizacji inwestycji w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Protest odbędzie się w samym środku stolicy, w formie przemarszu od Ronda Charles’a de Gaulle’a do Pałacu Prezydenckiego na Krakowskim Przedmieściu.
Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych na godz. 11.00 w okolice Ronda Charles’a de Gaulle’a (krzyżowanie Al. Jerozolimskich i Nowego Światu w Warszawie), skąd protestujący ruszą Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem pod siedzibę prezydenta RP. Zakończenie wydarzenia planowane jest około godz. 13.30. Udział w proteście wezmą przedstawiciele miejscowości z całej Polski, które mogą być dotknięte przez inwestycje CPK: megalotnisko, kolejowe „szprychy” KDP oraz autostradę A50. Najliczniej zapowiadają się mieszkańcy woj. mazowieckiego, wielkopolskiego, lubelskiego, łódzkiego i śląskiego; obecni będą również przedstawiciele Dolnego Śląska, Podkarpacia i Podlasia. Chcą zaprotestować przeciwko przeskalowanym, niezasadnym inwestycjom, niszczeniu przyrody i krajobrazu oraz nieuchronnym wywłaszczeniom, jeśli inwestycja CPK będzie kontynuowana. Ich najważniejsze hasła, znane już mediów społecznościowych, to #TakDlaRozwojuNieDlaRozboju, #StopCPK, #NIEdlaCPK.
„Nie zgadzamy się na realizację megalomańskiego projektu, jakim jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego i Kolei Dużych Prędkości. Nie ma społecznej zgody na tą szkodliwą, kosztowną i budowaną na ludzkiej krzywdzie inwestycję. Nie ma zgody na rozkradanie prywatnej własności i łamanie praw gwarantowanych przez Konstytucję RP” – powiedziała Magdalena Darska-Serafin ze Stowarzyszenia Społeczność Stare Budy (gmina Jaktorów, Mazowsze).
„Widmo wywłaszczeń wisi nad nami od pięciu lat – bo tyle czasu minie wkrótce od chwili ogłoszenia planu budowy centralnego lotniska w Baranowie. Spółka CPK zmusza nas do życia w strachu, niepewności. Dlatego protestujemy i będziemy protestować!” – dodał Kamil Szymańczak, rolnik, którego gospodarstwo położone jest na terenie przyszłego lotniska CPK.
Realizację Centralnego Portu Komunikacyjnego popiera obecnie zaledwie 16 proc. społeczeństwa, a niemal 40 proc. jest tej inwestycji przeciwna.* Pomimo tego, spółka CPK przyspiesza prace przygotowawcze i coraz śmielej zapowiada wywłaszczenia.
Przyspieszeniu inwestycji pomóc ma Ustawa o przyspieszeniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego, w połowie sierpnia br. podpisana przez prezydenta A. Dudę. W kontekście CPK, istotny punkt zapalny stanowią wywłaszczenia: szacuje się, że dotknąć mogą ponad 20 tys. właścicieli gruntów i domów w całej Polsce, z uwagi na to, iż na realizację inwestycji niezbędnych będzie nawet 20 000 ha gruntów. I właśnie teraz, z inicjatywy M. Horały, pełnomocnika rządu ds. CPK procedowana jest nowelizacja ustawy regulującej procedury wywłaszczeniowe pod cele publiczne (ugn). Zaproponowane zmiany oferują części wywłaszczanych drobne korzyści, za to zabiera istotny benefit: zlikwidowana ma zostać tzw. zasada korzyści**. W przyszłym tygodniu prace nad ugn podejmie Senat RP.
- Koncepcja CPK zapowiedziana została pięć lat temu, jesienią 2017 r. Koszt realizacji szacowany był wówczas na 30-34,9 mld zł, a sam projekt obejmował budowę lotniska, rozbudowę sieci drogowej oraz budowę linii KDP Warszawa-Łódź.
Dziś projekt rozrósł się zarówno w zakresie skali, jak i kosztów. Cała koncepcja CPK obecnie składa się lotniska, niemal 2000 km nowych linii kolejowych, autostrady A50, linii energetycznych doprowadzających prąd do nowych linii kolejowych oraz licznych pomniejszych elementów. Jeszcze bardziej imponuje i zadziwia 8x wzrost planowanych kosztów – które w lipcu br. zostały oszacowane przez M. Horałę, pełnomocnika rządu ds. CPK na 50 mld euro*** (około 250 mld zł), czyli równowartość blisko połowy całego budżetu Polski lub sumy wypłat w programie 500+ przez 6 kolejnych lat.
Przygotowania do realizacji projektu CPK prowadzone są bez rzetelnego harmonogramu, analizy alternatyw, kontroli kosztów, wskazania źródeł finansowania. Zgodnie z zaleceniami Banku Światowego, projekt tej skali, realizowany za środki publiczne, powinien być w pełni transparentny, by wyeliminować potencjalną niegospodarność oraz zjawiska korupcyjne. Tymczasem posłowie opozycji oraz strona społeczna, pomimo ponawianych starań, nie mają możliwości dostępu do kluczowych informacji.
- NOWA SPECUSTAWA o CPK (Ustawa o przyspieszeniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego) – akt, który daje silne, nieznane dotąd w polskim prawie umocowanie pełnomocnikowi rządu ds. CPK i zmienia równocześnie 24 (!) ustawy. Podstawowym celem jest integracja PPL z CPK, co prowadzi do skupienia w jednym podmiocie zadań dotyczących planowania i zarządzania krajową infrastrukturą lotniskową. Dzięki temu, CPK zyskuje silny wpływ na lotnisko Chopina w Warszawie oraz sieć lotnisk regionalnych. Dodatkowo, Ustawa modyfikuje zasady pozyskiwania nieruchomości w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć przez spółkę CPK i daje spółce daleko idące uprawnienia w zakresie planowania przestrzennego.
- ugn (Ustawa o gospodarce nieruchomościami) – reguluje m.in. zasady wywłaszczeń pod cele publiczne. Zapisy proponowane w nowelizacji bardzo niepokoją właścicieli zagrożonych wywłaszczeniem. Z tego powodu, z inicjatywy posłów opozycji, w sierpniu br. odbyło się wysłuchanie publiczne w Sejmie, podczas którego obywatele mogli zgłosić swoje uwagi. Pomimo szerokiego odzewu społecznego - w wysłuchaniu wzięło udział ponad 100 osób, a całe wydarzenie trwało ponad 4 godziny – wszystkie uwagi zgłoszone przez stronę społeczną zostały w Sejmie odrzucone.

Do zobaczenia na proteście!


Alarm dla Klimatu - Piaseczno

3 debata społeczna w temacie projektów CPK - 27.03, g. 17.00-19.30

2021-03-25 17:06:01

W imieniu inicjatywy społecznej „NIE dla projektów CPK w całej Polsce” serdecznie zapraszam na naszą Trzecią Debatę Publiczną, która odbędzie się w najbliższą sobotę, 27 marca 2021 r. w godzinach 17.00-19.30 Temat wiodący: CPK. Inwestycje infrastrukturalne a prawa obywatelskie Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/786406035340069/ W naszej ocenie, w procesie realizacji projektu CPK dochodzi do naruszania, naginania, omijania i zmieniania bez rzetelnych konsultacji przepisów dotyczących:   §  ochrony środowiska §  dostępu do informacji §  prawa własności   Projekty CPK - jeśli będą realizowane w założonej, zbyt wielkiej skali i w sposób, który sugerują jego przedstawiciele – czyli bez należytej dbałości o naturę, stanowią ogromne zagrożenie dla klimatu i środowiska. Najlepszym narzędziem ochrony środowiska jest dobre prawo, dlatego z niepokojem obserwujemy, jak przepisy, które dotyczą środowiska są obecnie w Polsce traktowane. Widzimy jak w wiele regulacji krok po kroku oddala się od przepisów unijnych. Niepokój budzi również ograniczony dostęp do informacji – choć projekty CPK dotyczą rozwoju infrastruktury publicznej i wydawane są na nie ogromne środki.   Podczas najbliższej debaty chcemy również porozmawiać o prawach osób indywidualnych oraz społeczności, których dotknąć może realizacja CPK. Chcielibyśmy wspólnie zastanowić się nad tym, w jaki sposób możemy te prawa chronić.   Inicjatywy i działania inicjatywy społecznej „NIE dla projektów CPK w całej Polsce” można śledzić na bieżąco pod adresem: https://www.facebook.com/groups/NieDlaCPK. Liczę na to, że pozostaniemy w kontakcie, a w najbliższą sobotę spotkamy się podczas debaty!  


Alarm dla Klimatu - Piaseczno

Zaproszenie na debatę społeczną na temat CPK

2021-03-09 21:24:57

Inicjatywa Społeczna NIE DLA PROJEKTÓW CPK W CAŁEJ POLSKCE!!! zaprasza na debatę społeczną na temat projektów CPK. Porozmawiamy o megalotnisku, obwodnicach Warszawy i planowanych liniach kolejowych. Zapraszamy sobota, 13.03. godz. 17.00.

https://www.facebook.com/events/343905900263118

 


Inicjatywa Społeczna NIE DLA PROJEKTÓW CPK W CAŁEJ POLSCE

NIE DLA PROJEKTÓW CPK W CAŁEJ POLSCE!!!

2020-02-26 11:22:01

Podpisy pod petycją świadczą o Waszym poparciu dla sprawy. Jednak charakter całokształtu projektów CPK ma szerszy wydźwięk, dlatego też utworzyliśmy grupę publiczną na FB, która ma na celu łączenie sił we wspólnym powiedzeniu NIE DLA PROJEKTÓW CPK W CAŁEJ POLSCE!!! Wstawiajcie merytoryczne uwagi do projektu przez formularz CPK. A my tworzymy właśnie ogólnopolską petycję o nazwie NIE DLA PROJEKTÓW CPK W CAŁEJ POLSCE!!!, link wstawimy wkrótce - chodzi o wpływ na klimat, konsekwencje inwestycji dla regionów roliczych, gospodarki żywnościowej, dla środowiska, a w efekcie na naszą przyszłość. Łączmy siły w tym temacie:

https://www.facebook.com/groups/NieDlaCPK/


Alarm dla Klimatu - Piaseczno



Udostępnij tę petycję

Pomóż uzbierać więcej podpisów tej petycji.

Jak promować petycję?

  • Udostępnij petycję na swojej tablicy na Facebooku i w grupach związanych z tematyką petycji.
  • Skontaktuj się ze swoimi przyjaciółmi
    1. Napisz wiadomość, w której wyjaśnisz, dlaczego podpisujesz się pod tą petycją, jako że ludzie są bardziej skłonni złożyć swój podpis, gdy rozumieją, jak ważny jest temat.
    2. Skopiuj i wklej adres internetowy petycji do swojej wiadomości.
    3. Wyślij wiadomość za pomocą poczty e-mail, usługi SMS, serwisów Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram i LinkedIn.



Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...