Apel o pozostawienie toru rowerowego w katowickim Lesie Murckows

 

Do: Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, Urzędu Miasta Katowice oraz Nadleśnicta Katowice

W imieniu wszystkich Użytkowników Toru Rowerowego w Murckach oraz ludzi, którym głęboko zależy na pozostawieniu tego obiektu w dotychczas funkcjonującej formie, apelujemy o zaniechanie planów zniszczenia obiektu, który służy mieszkańcom okolicznych miejscowości od ponad 80 lat!

Jako rowerzyści, biegacze, spacerowicze, fotografowie i wszyscy w jakikolwiek inny sposób korzystający z dobrodziejstwa Byłego Toru Saneczkowego w Murckach (bo takich użytkowników podpisy też znajdziecie Państwo w tej petycji), nie zgadzajamy się na zrównanie z ziemią tego miejsca przy użyciu ciężkiego sprzętu (o zgrozo, ciężkim sprzętem traktować rezerwat!!) i usłania go ściętymi drzewami!

Przypomnijmy:

Oto pismo wystosowane przez RDOŚ w Katowicach: http://rjpmurcki.blogspot.com/2016/03/tor-rowerowy.html?m=1

Tor saneczkowy powstał ponad 80 lat temu, a więc jeszcze przed rezerwatem, który to został utworzony dopiero w  1953 roku. Jest miejscem zadbanym, czystym, co wynika z faktu, że znajduje się pod ustawiczną opieką korzystających z niego osób. Swój nienaganny stan zawdzięcza głównie rowerzystom, którzy regularnie go sprzątają, chronią przed fanami motokrosu i nie dopuszczają do nielegalnego pozbywania się w tym miejscu śmieci. Użytkownicy korzystają z miejsca w sposób świadomy i na własną odpowiedzialność. Brak jest informacji o poważnych wypadkach podczas korzystania z Toru. Przeszkody mają charakter naturalny i minimalnie ingerujący w oryginalną strukturę Toru Saneczkowego, wykorzystują w większości naturalne, istniejące już ukształtowanie terenu i wykonane są z materiału rodzimego.

Apelujemy do Władz Miasta Katowice o zaangażowanie się w działania mające na celu unormowanie stanu prawnego tego miejsca.

Zdajemy sobie sprawę, że w chwili obecnej ewentualną odpowiedzialność za wypadki na trasie rowerowej może ponosić Nadleśnictwo Katowice, jako prawny właściciel terenu i że dbanie o rozwój kultury fizycznej nie jest obowiązkiem Lasów Państwowych, a władz miasta, dlatego wzorem podobnej inicjatywy z Bielska-Białej, prosimy o wypracowanie wspólnego porozumienia, które pozwoliłoby przejąć we władanie wspomniany teren przez Miasto, a co za tym idzie unormowanie prawne tej atrakcji.

Argumentujemy to również tym, że w ciągu ostatnich kilku lat rowerzyści zostali wyrzuceni już z kilku miejsc, a ich podobne tory zrównano z ziemią (z terenów Parku Śląskiego, a następnie z terenów parku 3 Stawy). Jednocześnie prosimy o podjęcie działań RDOŚ, aby skorzystała z możliwości odstępstwa od zakazów na terenach rezerwatów przyrody i umożliwiła dalsze działanie tej atrakcji.

Nie pozwólmy wspólnym działaniem, aby kolejna inicjatywa oddolna lokalnej społeczności została zniszczona przez bezduszną maszynę urzędniczą. Prawo pozwala na działanie tej atrakcji, wymaga po prostu działania na linii: rowerzyści - Urząd Miasta - RDOŚ oraz Nadleśnictwo Katowice. 

 

Wszystkich zainteresowanych, którym nie jest obojętne to piekne miejsce prosimy o składanie podpisów pod niniejsza petycją!

 

 

 


Stowarzyszenie Alpino, użytkownicy toru w lesie murckowcim w Katowicach    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Stowarzyszenie Alpino, użytkownicy toru w lesie murckowcim w Katowicach do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...