Apel o utrzymanie Międzynarodowego Festiwalu Dialog Wrocław

                                                                   Pan Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

                                                                   Radne i Radni Miasta Wrocławia

 

 

Szanowny Panie Prezydencie,  Szanowni Radni i Radne Wrocławia!

My, widzowie, recenzenci i krytycy teatralni, artyści, ludzie sceny, wrocławianie, Polacy, Europejczycy, obywatele świata, uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Dialog Wrocław, apelujemy do władz Wrocławia o jak najszybsze podjęcie rozmów z Krystyną Meissner pozwalających na zapewnienie stabilnej przyszłości tej wyjątkowej imprezie i o poinformowanie nas o wyniku tych rozmów.

Z zaniepokojeniem przyjęliśmy zapowiedź tegorocznej, ostatniej edycji Dialogu i diagnozę dotyczącą wyczerpanej formuły festiwalu, jaka została odnotowana w protokole z posiedzenia Wrocławskiej Rady Kultury z dnia 16 września br. Nasz niepokój jest tym większy że na tegoroczną edycję czekaliśmy nie dwa lata, jak przystało na formułę biennale, ale cztery. Na sytuację festiwalu wpłynęły i finansowy kryzys, i pandemia, jednak ani ta przerwa, ani zdecydowanie wyższe niż kiedykolwiek wcześniej ceny biletów nie wpłynęły na spadek zainteresowania imprezą – już pierwszy, otwierający ją spektakl 3 sióstr w reżyserii Luka Percevala odbywał się we wrocławskiej Piekarni przy wypełnionej po brzegi widowni, co jest dowodem, że w jej odbiorze formuła festiwalu się nie wyczerpała. Świadczą o tym także przykłady z nieodległej przeszłości – jak ten sprzed czterech lat, kiedy odmowa sfinansowania przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu polskiego zaowocowała bezprecedensowym przykładem solidarności i sprzeciwu wobec cenzury: to publiczność zebrała wówczas brakujące 200 tys zł na jego organizację i wykupiła wszystkie, rekordowo drogie bilety na pokaz Klątwy Oliviera Frljicia.

Przez dwadzieścia lat Dialog Wrocław był zarówno dla międzynarodowej publiczności, jak i biorących udział w festiwalu artystów czymś więcej niż pretekstem do przeżyć natury czysto estetycznej – także okazją do spotkania, rozmowy, konfrontacji. Okazją do debaty nie tylko o kształcie współczesnego teatru, ale też świata wokół nas, z którego odzwierciedleniem na wrocławskich scenach się mierzyliśmy. Ten dialog między sceną a rzeczywistością zawierał gorzkie niekiedy diagnozy problemów, które nas dotykały, tym bardziej gorzkie, że często trafniejsze i sięgające dalej w przyszłość od rozpoznań, które słyszymy z ust polityków, socjologów i publicystów. Artystom Dialog dawał przestrzeń twórczej inspiracji, dla wielu z nich uczestnictwo w festiwalu było doświadczeniem formacyjnym; krytykom i recenzentom szansę usytuowania oglądanych na co dzień spektakli w szerszym, międzynarodowym kontekście.

Czasu przeszłego używamy tu niechętnie, zamiast pisać: „Dialog był” wolelibyśmy, z pewną odpowiedzialnością za słowo twierdzić, że „jest” i „będzie”. Żebyśmy mogli jednak używać czasu przyszłego w sposób uprawniony, potrzebna jest jednoznaczna deklaracja władz Wrocławia, że zależy im na przyszłości festiwalu i podejmą wszelkie możliwe kroki w celu jej zapewnienia. Nie jakiegokolwiek festiwalu teatru, który zadowoli część publiczności, ale Międzynarodowego Festiwalu Dialog Wrocław. Nie zgadzamy się na zaprzepaszczanie budowanego przez dwie dekady przez Krystynę Meissner i jej współpracowników dorobku.

Tym spośród nas, którzy mieszkają lub mieszkali we Wrocławiu i przyglądali się katastrofie, która pogrzebała Teatr Polski, nie trzeba uświadamiać, jak łatwo jedną nietrafioną decyzją zniszczyć kulturalną markę i jak trudno ją odbudować. Chcielibyśmy wierzyć, że to doświadczenie zadziała jak szczepionka, chroniąc wrocławską kulturę przed podobnymi, podejmowanymi pochopnie krokami w przyszłości. Dlatego apelujemy o zachowanie przestrzeni dla Dialogu, o przyszłość dla tego festiwalu.

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Akcja Kultura do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Script executed with success this is not html: Array ( [type] => 2 [message] => Trying to access array offset on value of type null [file] => /home/petitions/public_html/sign_petition.php [line] => 31 )