Wsparcie dla Branży Beauty oraz Zdrowia Obywateli
Szanowny Panie Premierze, Szanowna Pani Minister,
Szanowny Panie Ministrze, Szanowny Panie Inspektorze
W związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego, a później epidemii, w trosce o życie i zdrowie Obywateli i wszystkich osób przebywających na terenie Polski oraz potencjalnymi konsekwencjami lawinowego wzrostu zachorowań, a także w odniesieniu do deklarowanych obecnie rozwiązań ogólnych dla Pracowników i przedsiębiorców, reprezentując grupę społeczną #BeautyRazem, zrzeszającą ponad 14.000 specjalistów branży Beauty – kosmetyczek, fryzjerów, kosmetologów, wizażystów, stylistów, stylistkek paznokci, rzęs i brwi, charakteryzatorów, masażystów, fizjoterapeutów, szkoleniowców i firm szkoleniowych, producentów kosmetyków i ich Pracowników, podologów, menedżerów i właścicieli salonów, Pracowników mobilnych, specjalistów makijażu permanentnego i tatuażu, sklepów i hurtowni zaopatrzenia kosmetycznego i fryzjerskiego oraz branż pokrewnych – przy pozytywnym głosie 99,9% osób które w dniu 20.03.2020 r. wyraziły akceptację na sformułowanie niniejszego pisma w ich imieniu – zwracamy się z prośbą o pilne podjęcie decyzji administracyjnej w sprawie szczególnego wsparcia dla sektora Beauty znajdującego się w szczególnym stanie recesji, w tym branży fryzjersko-kosmetycznej (PKD 96.02.Z) i szkoleniowej (PKD 85.59.B; szkolenia o charakterze fryzjersko-kosmetycznym), a także pilne podjęcie decyzji odnośnie możliwości ich funkcjonowania oraz podjęcie w trybie niezwłocznym koniecznych działań pomocowych.
§1
PAKIET GOTOWYCH ROZWIĄZAŃ DLA SEKTORA BEAUTY
PILNE I KONIECZNE DZIAŁANIA POMOCOWE
W oparciu o szeroko zakrojoną dyskusję w branży Beauty oraz przeprowadzone badania rynkowe na próbie reprezentatywnej przedsiębiorców i Pracowników, a także próbie reprezentatywnej Klientów, ustalono że Pracownicy i przedsiębiorcy oczekują w okresie zagrożenia epidemicznego i 3 miesięcy po jego zakończeniu (gdy przeważająca część Klientów deklaruje powrót do korzystania z usług) szybkiego podjęcia decyzji o wdrożeniu następujących działań pomocowych:
-
Wpisania klasy 96.02.Z oraz 85.59.B na listę branż i sektorów dotkniętych w szczególny sposób konsekwencjami zagrożeń związanych z COVID-19. Uzasadnienie: od dnia wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego w kraju, 93,8% przedsiębiorców branży w trosce o zdrowie i życie społeczeństwa wstrzymało obsługę Klientów, a więc utraciło cały przychód, pozostając przy tym z nieredukowalnymi kosztami stałymi prowadzenia działalności i ujemną rentownością przedsiębiorstw. W trakcie kolejnych dni, odsetek przedsiębiorstw wstrzymujących obsługę rósł i zbliżał się do 100%. Oznacza to, że sytuacja branży Beauty jest nie lepsza niż branż zamkniętych odgórnie, tzn. branży hotelarskiej i turystycznej. Zarazem część branży Beauty jest ściśle powiązana z ujętymi na liście „branż i sektorów dotkniętych w szczególny sposób” – branżą hotelarską (np. SPA przy hotelu) i oraz branżą turystyczną (Klienci-turyści w gabinetach kosmetycznych; w niektórych firmach świadczących usługi szkoleniowe, odsetek Uczniów spoza Polski dochodzi do 30%, a spoza miasta do 90%). Jednocześnie, w przeciwieństwie do wielu innych sektorów, jedynie 2,9% Pracowników deklaruje możliwość alternatywnej pracy zdalnej, co oznacza że 97,1% Pracowników de facto pozostało bez możliwości wykonywania jakiejkolwiek pracy i jakiejkolwiek alternatywy.
-
Całkowitego umorzenia składek ZUS oraz należności podatkowych wobec Skarbu Państwa, odprowadzanych w imieniu działalności gospodarczej i w imieniu Pracowników, bez utraty świadczeń zdrowotnych Pracowników i przedsiębiorców w okresie stanu zagrożenia epidemicznego oraz w okresie trzech kolejnych miesięcy od ustania stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii oraz zaległych. Uzasadnienie: w obliczu skokowego obniżenia przychodu do zera i niezawinionej, zależnej od siły wyższej, ujemnej rentowności, przedsiębiorcy w okresie zagrożenia epidemicznego oraz po jego zakończeniu nie będą posiadać środków aby je uregulować, a tym bardziej nie będą w stanie ich uzyskać by spłacić zaległe zobowiązania wobec Państwa i składki ZUS, ponieważ dopiero do trzech miesięcy od całkowitej likwidacji epidemii, przeważająca część Klientów deklaruje ponowne korzystanie z usług Beauty. Oznacza to, że odroczenie płatności podatków i składek zamiast ich całkowitego umorzenia jest działaniem nieskutecznym, ponieważ nawet po okresie ustania epidemii, przedsiębiorstwa nie będą w stanie uregulować zaległych w przyszłości zobowiązań, a niefunkcjonowanie przedsiębiorstw oznacza brak przyszłych wpływów do budżetu Państwa, zmniejszenie konsumpcji prywatnej oraz wzrost wskaźnika bezrobocia.
-
Wprowadzenia dopłat bezpośrednich pozwalających na ciągłość funkcjonowania, wypłacanych comiesięcznie przez okres trwania stanu zagrożenia epidemicznego oraz epidemii, o wysokości wystarczającej do pokrycia średniomiesięcznych kosztów stałych, na podstawie udokumentowanych przez przedsiębiorcę ostatnich 3 miesięcy (lub okresu krótszego, jeżeli przedsiębiorstwo funkcjonuje krócej), obejmujących: zobowiązania pracownicze oraz czynszu najmu. Uzasadnienie: masowe nieopłacanie czynszu będzie skutkowało masowymi i niekontrolowanymi zatorami płatniczymi oraz brakiem możliwości spłaty zobowiązań kredytowych przez właścicieli nieruchomości. Masowe nieopłacanie wynagrodzeń będzie skutkowało dla gospodarki spadkiem konsumpcji, spowolnieniem gospodarczym i obniżką wpływów budżetowych, a także spowoduje dramatyczną sytuację materialną i życiową dużej grupy ludności, a brak ciągłości finansowej spowoduje kryzys 137.092 przedsiębiorstw (96.02.Z, CEIDG, 18.03.2020), i ich Pracowników. Nawet 93,8% firm widniejących obecnie w CEIDG, realnie nie prowadzi działalności i ponosi straty. Ich dalsze funkcjonowanie zależne jest od pomocy Państwa w tym sektorze. Jednocześnie wiele Pracowników i przedsiębiorstw z dobrego serca angażuje się w pomoc szpitalom i chorym, w ramach prywatnych i zorganizowanych akcji pomocowych.
-
Pilnego ujednolicenia stawki VAT 8% dla całej klasy 96.02.Z. Uzasadnienie: w okresie zagrożenia epidemicznego VAT 23% na usługi kosmetyczne i tak de facto nie wpłynie do budżetu, ponieważ już teraz 93,8% przedsiębiorstw wstrzymało działalność, a liczba ta z każdym dniem zbliża się do 100%. Po okresie ustania zagrożenia epidemicznego, przy braku działań pomocowych, VAT 23% nadal nie wpłynie w aktualnej wysokości, ponieważ wobec 3-miesięcznego okresu powrotu do korzystania z usług przez 82,3% Klientów, działalność związana byłaby z bardzo niską, zerową lub ujemną rentownością, a przez niezawiniony, zależny od siły wyższej okres przestoju, przeważająca część przedsiębiorstw nie przetrwa by powrócić do świadczenia usług dla ludności. Stawka VAT 8% rekompensuje natomiast część spadku obrotów deklarowanego przez Klientów oraz pozwala na odzyskanie większej liczby Klientów dzięki zaoferowaniu niższej ceny usług brutto, z których wpływ pobudzi konsumpcję prywatną, ułatwi przedsiębiorstwom możliwość odbudowy finansowej, zmniejszy skutki możliwej redukcji zatrudnienia i da budżetowi strumień stałego wpływu.
-
Wprowadzenia ustawowych rozwiązań prawnych dotyczących moratorium na zobowiązania wynikające z braku możliwości realizacji usług dla Państwa, Jednostek Samorządu Terytorialnego oraz Organizacji – zwracamy uwagę na brak możliwości bezpiecznej realizacji zakontraktowanych usług szkoleniowych na rzecz JST, Firm i Organizacji (np. Urzędów Pracy), bądź zobowiązań nowootwartych działalności wobec JST, Firm i Organizacji. Uzasadnienie: decyzja o wstrzymaniu, zawieszeniu lub zamknięciu działalności, bądź zawieszeniu lub anulowaniu realizacji podjętych zobowiązań wobec organów dysponujących środkami krajowymi lub pochodzącymi z Unii Europejskiej jest niezależna od woli przedsiębiorcy i podyktowana „siłą wyższą” w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo ludności, co przekłada się na dobro wspólne. Znaczna część zakontraktowanych umownie harmonogramów usług, budżetów działań, podjętych zobowiązań, nie przewidywała wystąpienia w całym kraju masowego stanu braku możliwości bezpiecznego wykonywania usług.
§2
DECYZJE KONIECZNE DO NIEZWŁOCZNEGO PODJĘCIA
W TROSCE O ZDROWIE I ŻYCIE OBYWATELI
Do chwili obecnej ani Premier, ani Minister Zdrowia ani Główny Inspektorat Sanitarny, nie podjęli jednoznacznej decyzji administracyjnej dotyczącej możliwości prowadzenia bezpiecznej dla ludności działalności w sektorze Beauty w okresie stanu zagrożenia epidemicznego oraz zaleceń „społecznej kwarantanny”, a zalecenia – nie mające wiążącej mocy prawnej co do przymusu zamknięcia lub pełnego przyzwolenia otwarcia działalności – wydawane przez lokalne jednostki Sanepid-u w całej Polsce, są ze sobą wzajemnie sprzeczne. Pragniemy zauważyć, że w oparciu o naszą praktykę, że ani w salonie fryzjersko-kosmetycznym, ani w trakcie działalności mobilnej z Klientem, ani w trakcie organizacji kursów i szkoleń (nie zawsze objętych Systemem Oświaty, którego działalność decyzją centralną została wstrzymana w trybie pilnym) o charakterze fryzjersko-kosmetycznym, nie jest możliwe zachowanie bezpiecznego odstępu zapewniającego pewność bezpieczeństwa, ani zastąpienie koniecznego kontaktu fizycznego pracą zdalną.
Uprzejmie zwracamy uwagę, że w konsekwencji kończących się środków do życia (zarówno przedsiębiorców jak i ich Pracowników) spowodowanych niezawinionym okresem przestoju oraz brakiem płynności, a także możliwością pojawienia się z czasem presji ze strony części Klientów niestosujących się do zaleceń ograniczenia kontaktu bezpośredniego z innymi osobami (4,8% respondentów deklaruje chęć normalnego korzystania z usług, 15% to warunkuje, 80,2% wstrzymuje się bezwzględnie), część Pracowników i przedsiębiorców branży Beauty może być życiowo zmuszona do wznowienia regularnej działalności (także mobilnej) w sektorze Beauty na zdrowotne ryzyko nie tylko własne, ale także społeczeństwa.
Informujemy przy tym w szczególności Pana Ministra Zdrowia, że według przeprowadzonych badań, 67,8% osób respondentów w sektorze Beauty deklaruję bezpośrednią styczność z 100 lub większą liczbą osób w ciągu jednego miesiąca pracy (badanie 20.03.2020).
W związku z powyższym, oprócz prośby o podjęcie pilnych i koniecznych działań pomocowych, prosimy też o udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na następujące pytania:
-
Czy Pan Premier jednoznacznie zakazuje działalności w sektorze Beauty, w tym wg PKD 96.02.Z (fryzjerstwo , PKD 85.59B (kursów i szkoleń Beauty) – jeżeli tak, które z działań ujętych w §1 (1), §1 (2), §1 (3), §1 (4), §1 (5) niniejszego pisma zostaną wykonane w formie jak w piśmie, które z ww. działań zostaną wykonane w innej formie, a które nie zostaną wykonane – i w jakim terminie.
-
Czy Pan Premier, czy Główny Inspektor Sanitarny, czy Minister Zdrowia – jednoznacznie zezwalają na działalność w sektorze Beauty, w tym wg PKD 96.02.Z, PKD 85.59B, co obejmuje bezpośredni kontaktem z człowiekiem – jeżeli tak, czy Minister Sprawiedliwości zwalnia przedsiębiorstwa i Pracowników z odpowiedzialności z art. 161 i art. 165 KK.
-
Czy Pan Premier, czy Pan Minister Finansów – uznają branżę, w której znaczna część przedsiębiorców (powyżej 90%) w ciągu kilku dni zaprzestała działalności, za branżę która jest szczególnie dotknięta skutkami stanu zagrożenia epidemicznego.
§3
UZASADNIENIE
Już teraz rentowność 93,8% działalności w branży fryzjersko-kosmetycznej jest zerowa. Skutki dla przedsiębiorców i Pracowników są równie negatywne, jak skutki dla ujętych w liście „branż i sektorów szczególnie dotkniętych (...)” branży hotelarskiej, czy turystycznej.
Jednocześnie właściciele salonów kosmetycznych zostali pozostawieni z kosztami stałymi, takimi jak bieżące wynagrodzenia, podatki, ubezpieczenia społeczne i zdrowotne którego pomimo deklarowanego odroczenia (zamiast umorzenia, które to jest jedynym pozytywnym dla gospodarki rozwiązaniem), których – wraz z czynszem najmu – nie będą w stanie uregulować, ze względu na de facto zerowy przychód. Prawo może zatem być fikcją, ponieważ nie przyniesie rezultatów.
O fakcie konieczności szybkiego wsparcia branży świadczą także petycje pojedynczych organizacji reprezentujących część sektora Beauty który sam z siebie ma charakter rozproszony, z którymi całkowicie się solidaryzujemy: "Wsparcie branży kosmetologicznej / estetycznej / medycyny estetycznej" (podpisanej przez 8.230 osób, stan na 18.03.2020), "Wniosek Izby Kosmetologów" (7.054 osób, 18.03.2020), "Wsparcie branży fryzjerskiej" (10.095 osób, 18.03.2020) w pełnej rozciągłości, za wyjątkiem wniosków o odroczenie, zamiast umorzenia zaległości i bieżących płatności wobec Skarbu Państwa i ZUS.
Pragniemy nadmienić, że w gospodarce zarejestrowanych jest 137.092 działalności gospodarczych o profilu fryzjersko-kosmetycznym (96.02.Z, CEIDG, 18.03.2020) z których część jednocześnie prowadzi działalność edukacyjną (224.223 działalności 85.59.B, CEIDG, 18.03.2020), więc skutki skokowego braku popytu w branży oraz braku podaży wobec braku możliwości zapewnienia bezpiecznych warunków Klientom, będą odczuwalne dla całej gospodarki – także w postaci zbliżających się problemów z płynnością finansową, wypłatą wynagrodzeń, zmniejszeniem konsumpcji prywatnej i w konsekwencji – braku wpływów do budżetu z tytułu VAT i podatków.
W przeważającej części branżę fryzjesko-kosmetyczną stanowią osoby samozatrudnione (46,8% respondentów) oraz Małe i Średnie Przedsiębiorstwa zatrudniające – także w formie umów cywilnoprawnych oraz umów B2B– poniżej 9 Pracowników (28,4%). Są to małe przedsiębiorstwa z kapitałem polskim, stanowiące filar polskiej gospodarki oraz zapewniające budżetowi stały wpływ z tytułu składek i podatków, a rynkowi pracy – zatrudnienie.
Mimo tak trudnej sytuacji, Pracownicy i przedsiębiorcy starają się wesprzeć Służbę Zdrowia w dramatycznej sytuacji, organizując zbiórki środków medycznych i pomoc w naturze. Zbiórki tego charakteru są organizowane w całej Polsce przez wiele organizacji branżowych, stowarzyszeń, ale także przedsiębiorstw i osób prywatnych, w sposób zarówno indywidualny, jak przez skupienie się w oddolnych inicjatywach wspierających zdrowie i życie. Podziękowanie dla kosmetyczek wystosował w 18.03.2020 r. Pan Prezydent Andrzej Duda.
Reasumując, konieczne jest niezwłoczne podjęcie szybkich i zdecydowanych działań na szczeblu centralnym, chroniących miejsca pracy, kondycję przedsiębiorstw i przyszłą kondycję budżetu Państwa, a także i przede wszystkim zdrowie i życie wszystkich Obywateli Polski i osób przebywających w Polsce – o podjęcie tych działań prosimy.
Z poważaniem
Michał Łenczyński, dyrektor
Akademia Sztuki Piękności
Otrzymują:
Premier Rządu RP
Minister Rozwoju
Minister Zdrowia
Główny Inspektor Sanitarny
Organizacje branżowe
Media
Akademia Sztuki Piękności Skontaktuj się z autorem petycji
Ogłoszenie od administratora tej strony internetowejZamknęliśmy petycję i usunęliśmy informacje osobiste sygnatariuszy.Zgodnie z obowiązującym w Unii Europejskiej ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych (RODO) wymagana jest legalna podstawa przechowywania danych osobowych, a ponadto informacje te mają być przechowywane możliwie jak najkrócej. |