Całoroczny kryty skatepark w Radomiu !

Do:

Urząd Miasta Radomia

Prezydent Miasta Andrzej Kosztowniak

ul. Jana Kilińskiego 30

26-600 Radom

Tel.: +48-48-362-04-19

bom@umradom.pl

 

 

W ostatnich latach w Polsce obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój sportów ekstremalnych, w tym jazdy na deskorolce, rolkach i rowerach BMX. Sporty te przyciągają coraz szersze rzesze młodzieży, rośnie liczba i poprawia się jakość organizowanych zawodów i pokazów. Polscy zawodnicy zaczynają odnosić sukcesy na międzynarodowych konkursach. Niestety do uprawiania tych sportów niezbędne są specjalnie przygotowane place – skateparki. Placów tych jest wciąż mało, co uniemożliwia wielu młodym, aktywnym ludziom uprawiania swojego ulubionego sportu.

 

W związku z niedostateczną ilością oraz złym stanem istniejących obiektów jako osoby uprawiające w/w. sporty założyliśmy kolektyw „SKATE RADOM” na rzecz budowy skateparku w Radomiu. W imieniu kolektywu zwracamy się z uprzejmą prośbą o zbudowanie skateparku w naszym mieście. Stworzenie takiego obiektu będzie niezwykle korzystne dla całego miasta. Dotąd, z braku miejsca specjalnie dla nich przeznaczonego, osoby jeżdżące na deskorolkach, rolkach i BMX-ach jeżdżą po publicznych placach i ulicach (np. fontanny na ulicy Żeromskiego), niejednokrotnie przyczyniając się do szybszego niszczenia murków, ławek i nawierzchni. W dodatku uprawiając swój sport w miejscach do tego nie przeznaczonych narażają zarówno siebie jak i przechodniów na nieprzyjemności, a nawet niebezpieczeństwo, np.: jeżdżąc w pobliżu ulic, ryzykują potrącenie przez przejeżdżające samochody. Dodatkowo warto nadmienić fakt, iż uprawiając swoją pasję narażamy się wówczas na interwencje Policji i Straży Miejskiej, którzy traktują nas jako wandali niszczących mienie publiczne. A przecież to sport, jak każdy inny. Skatepark byłby idealnym miejscem do jazdy na deskorolce, rolkach czy rowerach BMX oraz rozwijania swoich umiejętności. Młodzież jeździłaby w jednym, specjalnie do tego przeznaczonym, miejscu i nie niszczyłaby elementów użyteczności publicznej oraz nie przeszkadzałaby przechodniom.

 

Skatepark byłby jednocześnie świetną wizytówką miasta Radomia. Młodzież mogłaby aktywnie spędzać tam czas, zamiast przesiadywać na ławkach między blokami. Mając miejsce do uprawiania sportu, młodzi ludzie nie będą sięgać po alkohol, papierosy czy inne używki. Na terenie skateparku można by organizować zawody, w których braliby udział znani skaterzy, rolkarze i BMX-owcy. Takie zawody z pewnością pomogłyby promować miasto, ściągając kibiców i zawodników. Dodajmy, że skatepark byłby nie tylko obiektem sportowym, ale też miejscem, szeroko powiązanej z tym stylem życia, kreatywności młodych ludzi; miejscem wystaw tematycznych, koncertów; miejscem, gdzie powstają i prezentowane są produkcje filmowe; miejscem dla youth art. Młodzież podzielająca podobne zainteresowania może się tam spotkać, wymienić uwagami związanymi z uprawianym sportem, jak również porozmawiać na inne tematy.

 

Przestronny skatepark w naszym mieście to szansa na promocję dla miasta.  Miejsca tego typu w Polsce już gromadzą rzesze entuzjastów oraz zwykłych obywateli. Przykładem tego mogą być chociażby skateparki w Warszawie - Jutrzenka, czy we Wrocławiu Zajezdnia 31. Czas aby Radom również posiadał własny skatepark.

 

Wnioskujemy o utworzenie w Radomiu krytego, całorocznego skateparku (który pozwoli na jego użytkowanie niezależnie od warunków atmosferycznych). Argumentem przemawiający za krytym torem do uprawiania sportów ekstremalnych jest stan i jakość wykonanych wcześniej obiektów. Dla przykładu skatepark przy ul. Narutowicza, o który nikt nie dba, a ten rdzewieje z roku na rok, przez co stał się niezdatny i niebezpieczny do użytkowania (wystające metalowe blachy). Kolejnym doskonałym przykładem jest bezmyślność osoby projektującej tor przy ul. Czarnej, gdzie znajduje się rampa wysokości pierwszego piętra, z której nawet doświadczone osoby boją się korzystać (niemal pionowy zjazd). Wielkie nadzieje pokładaliśmy przy budowaniu Galerii Słonecznej. Wtedy to obiecano nam duży kompleks sportowy, przeznaczony do uprawiania naszej pasji. Niestety okazało się, że i tak niewielki plac współdzielić musimy z „euro bungee”, a poza tym skatepark jest sezonowy (w lato wystawione są przeszkody, natomiast w zimę – lodowisko). W razie pozytywnego rozpatrzenia powyższego wniosku przez władze Miasta Radomia oferujemy swoją pomoc przy zaprojektowaniu skateparku spełniającego wszystkie potrzeby osób uprawiających sporty ekstremalne w naszym mieście.

 

Jesteśmy głęboko przekonani iż Urząd Miasta Radomia, oraz Prezydent Miasta Andrzej Kosztowniak, przychylą się do naszej inicjatywy.  Mamy nadzieję na pozytywne rozpatrzenie naszego pomysłu i jesteśmy otwarci na spotkanie w sprawie omówienia tej jakże ważnej dla nas inwestycji, jaką jest skatepark.

 

Do listu dołączamy podpisy osób, które wyraziły swoje poparcie dla powyższej petycji i budowy skateparku w Radomiu.

 

Kolektyw „SKATE RADOM” na rzecz utworzenia Skateparku w Radomiu

Michał Ciucias

Konrad Tomala

Paweł Szymczyk

26-600 Radom

skateradom@gmail.com