Cyrk bez zwierzat w Policach!

Pan
Władysław Diakun
Burmistrz Gminy Police

​Przedkładamy petycję związaną z rozpatrzeniem kwestii nie wynajmowania terenów gminnych cyrkom wykorzystującym zwierzęta. Do takich terenów należy m. in. teren za Szkołą Podstawową Nr 8 w Policach.
Stanowczo sprzeciwiamy się organizowaniu w naszym mieście niehumanitarnych spektakli, które opierają się na cierpieniu zwierząt. Uważamy, iż najwyższy czas oczyścić kulturę Polic ze zwyczaju zabawy i rozrywki kosztem zmuszanych do nienaturalnych zachowań zwierząt.
Zwierzęta w cyrkach przebywają często w obcym dla nich klimacie, oderwane są od stada i pozbawione możliwości nawiązywania właściwych dla nich relacji z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Przez całe życie przetrzymywane są w stalowych klatkach lub na niewielkich wybiegach, które opuszczają tylko na czas występów. Europejska Federacja Lekarzy Weterynarii (FVE) reprezentująca 46 organizacji w 38 krajach uważa, że wykorzystywanie dzikich ssaków, zwłaszcza słoni, lwów i tygrysów w cyrkach, jest odzwierciedleniem tradycyjnego, ale przestarzałego widoku dzikich zwierząt. Mają one bowiem taki sam kod genetyczny jak gatunki, które przebywają na wolności, w swoim naturalnym środowisku. Dodatkowo przetrzymywanie dzikich zwierząt w cyrkach zagraża nie tylko ich zdrowiu, ale także bezpieczeństwu publicznemu. Te dzikie ssaki mogą zagrażać życiu swoich "opiekunów", a także przenosić groźne choroby odzwierzęce.
​Uważamy, że cyrk z udziałem zwierząt pozbawiony jest walorów edukacyjnych; wręcz przeciwnie, uczy on dzieci przedmiotowego stosunku do zwierząt co potwierdza Uchwała Komitetu Psychologii PAN z dnia 27 marca 2015 w sprawie poparcia działań podejmowanych w celu ograniczenia wykorzystywania zwierząt w działalności rozrywkowej prowadzonej w cyrkach mówiąc o ich szkodliwości: „Dzieci obserwują na arenie zwierzęta zmuszane do wykonywania sztuczek, które nie należą do repertuaru ich zachowań naturalnych. Po występach często oglądają je w ciężarówkach, klatkach czy na uwięzi, co może utrwalać ich przekonanie, że nie ma niczego złego w takim traktowaniu zwierząt w niewoli”.
Chcielibyśmy, aby Police stały się kolejnym w Polsce miastem wolnym od cyrków wykorzystujących zwierzęta i promującym humanitarne formy rozrywki (tymczasowo zakaz wjazdu dla cyrków ze zwierzętami wprowadziły władze Bielsko-Białej w 1995 roku, w Łodzi, Legnicy, Czersku i Słupsku władze nie zezwoliły na wynajmowanie terenów należących do miasta).
W Finlandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwecji, Chorwacji, Izraelu, Peru, Singapurze, Holandii oraz na Węgrzech i Kostaryce obowiązuje zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach. W Grecji, Boliwii, Chinach i Brazylii natomiast zakaz obejmuje wszystkie zwierzęta. W Danii, Australii, USA, Szwajcarii, Kanadzie, Nowej Zelandii i Indiach wprowadzono częściowe ograniczenia.
W trosce o dobro zwierząt, a także o odpowiednie wychowanie dzieci, które będą
w przyszłości decydować o rozwoju naszego społeczeństwa, prosimy o pozytywne rozpatrzenie możliwości wprowadzenia prawnego zakazu udostępniania terenów miejskich Polic na organizację przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt. Popierając nasze stanowisko, sprzeciwi się Pan przedmiotowemu traktowaniu zwierząt i wykształcaniu już w najmłodszych dzieciach braku szacunku do żywych stworzeń i lekceważącego stosunku do ich potrzeb naturalnych, a Pana sprzeciw umożliwi realizowanie zapisów Konwencji Praw Dziecka, której stroną jest Polska (Art. 29. 1. Państwa – Strony są zgodne, że nauka dziecka będzie ukierunkowana na: ...e) rozwijanie w dziecku poszanowania środowiska naturalnego.).


Agnieszka Chabasińska    Skontaktuj się z autorem petycji