ŻĄDAMY WPROWADZENIA SZEROKIEJ PROFILAKTYKI ZDROWIA DLA KAŻDEGO OBYWATELA

Każdego miesiąca, każdy z Nas odprowadza coraz to wyższe składki zdrowotne, a podstawowa opieka zdrowia nie poprawia się, jest wręcz przeciwnie.

 Przez ostatnie 2 lata pacjenci byli "leczeni" poprzez teleporady, a wizyta w gabinecie lekarskim dla ludzi jest często sytuacją stresującą przez często lekceważący stosunek lekarzy i personelu medycznego. Aktualnie część lekarzy POZ wychodzi z założenia, że młoda osoba nie ma prawa chorować, a badania diagnostyczne zlecane są w okrojonym pakiecie gdzie bardzo często nawet o taki pakiet badań trzeba prosić, czy też wymuszać ( udając palacza, mówiąc o niezdrowym żywieniu itp. ), ponieważ dobry wygląd pacjenta z zewnątrz od razu dyskwalfikuje do poszerzonej diagnostyki, która w wielu przypadkach może uchronić pacjenta przed ciężką chorobą. 

 

Badania z krwi pokazać mogą toczący się stan zapalny, rozwijającą się chorobę która jeszcze nie daje o sobie objawów i pozwalają wykryć patologię w oraganizmie na bardzo wczesnym etapie.

 

Zaraz po prewencji polegającej na zdrowym odżywianiu, aktywności fizycznej, dobrym rytmie dobowym oraz dobranej suplementacji ( opartej właśnie na diagnostyce labolatoryjnej ), badania z krwi powinny być refundowane każdej ubezpieczonej i odprowadzającej składki osobie raz do roku i to w pełnej formie w ramach PROFILAKTYKI ZDROWIA.

 

Wczesne wykrycie choroby ułatwi pracę lekarzowi pierwszego kontatku z pacjentem, ograniczy "wędrówki" pacjentów na oddziały SOR z niezidentyfikowanymi dolegliowściami, ponieważ postawiona wczesna diagnoza, która nie może się odbyć bez poszerzonych badań pozwoli POZ zająć się odpowiednio pacjentem wraz z lekarzami odpowiednich do jednostek chorobowych specjalizacjami. 

 

Lekarze mają za zadanie leczyć ludzi, a procedury wydane przez NFZ oraz Ministerstwo Zdrowia ogranicza ich do absolutnego minium, po którym pacjent odbija się od drzwi do drzwi i przez kilka miesięcy trwa szukanie po macoszemu przyczyny dolegliwości.

 

Badania, które każdy powinnien wykonać raz do roku i na co lekarz bez problemu powinnien wystawić skierowanie bez obawy wezwania na dywanik przez dyrektora placówki to: 

 

Badania hematologiczne:

- morfologia krwi obwodowej z płytkami krwi;

- morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;

-odczyn opadania krwinek czerwonych (OB).;

 

Badania biochemiczne i immunochemiczne:

-sód;

-potas;

-wapń zjonizowany;

-żelazo;

-stężenie transferryny;

-stężenie hemoglobiny glikowanej (HbAlc);

-mocznik;

-kreatynina;

-glukoza;

-albumina;

-białko C-reaktywne (CRP);

-kwas moczowy;

-cholesterol całkowity;

-cholesterol-HDL;

-cholesterol-LDL;

-trójglicerydy (TG);

-bilirubina całkowita;

-bilirubina bezpośrednia;

-fosfataza alkaliczna (ALP);

-aminotransferaza asparaginianowa (AST);

-aminotransferaza alaninowa (ALT);

-gammaglutamylotranspeptydaza (GGTP);

-amylaza;

-kinaza keratynowa (CK);

-fosfataza kwaśna całkowita (ACP);

-czynnik reumatoidalny (RF);

-hormon tyreotropowy (TSH);

-antygen HBs-AgHBs;

-FT3;

-FT4;

 

Badania moczu:

-ogólne badanie moczu z oceną właściwości fizycznych, chemicznych oraz oceną mikroskopową osadu;

 

Badania układu krzepnięcia:

-wskaźnik protrombinowy (INR);

-czas kaolinowo-kefalinowy (APTT);

-fibrynogen;

 

 

Wszystkie te badania są JUŻ w tym momecnie zaznaczone jako te, które może wypisać lekarz pierwszego kontatku, jednakże z zastrzeżeniem, że wypisanie ich musi pokrywać się na podstawie wskazań medycznych i tutaj powrócę do początku. Niekóre choroby czy niedobory można wykryć na bardzo wczesnym etapie, gdzie wskazaniem medycznym jest tylko i wyłącznie profilaktyka zdrowia i dbanie o siebie oraz przeciwdziałanie chorobom ( a o to chyba w służbie zdrowia chodzi ). Badania labolatoryjne to spójność, na które trzeba patrzeć holistycznie jeden wynik połączyć z drugim i wtedy lekarz ma najwieksze szanse na to aby zareagować zaa wczasu i zadbać o homeostazę pacjenta. 

 

Dodatkowo do tej listy powinno dołączyć badanie witaminy D3 ( 25 OH ), które jak pokazało już wiele badań i publikacji naukowych, jest istotnym HORMONEM, bez którego organizm ludzki nie funkcjonuje prawidłowo, aby dobrać odpowiednią dawkę suplementacji tej witaminy należy przed zbadać jej poziom, a cena badania w niektórych labolatoriach jest bardzo wysoka, a badanie jest na tyle istotne, że powinno trafić na listę badań prewencyjnych.

 

Propozycją rozwiązania bez kolejek skierowań na badania profilaktyczne, jest wysłanie ich drogą elektroniczną przez portal IKP jako eskierowanie i włączenie wszystkich labolatoriów do programu. 

 

W związku z powyższym żądamy:

 

Stworzenia przez Ministra Zdrowia możliwości wykonania każdego z powyższych badań, każdej ubezpieczenej osobie, co najmniej raz w roku, refundując je ze środków NFZ. Ułatwiając także dostęp do otrzymania skierowania poprzez portal IKP.

 

Aleksandra Pawlak  

Wiceprezes Fundacji Przywrócenie


Aleksandra Pawlak    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Aleksandra Pawlak do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...