Droga dojazdowa do Ostrowia

Skomack Wielki, 08.01.2020
Beata Wesołowska
Radna Radny Gminy
Stare Juchy
Skomack Wielki
19-330 Stare Juchy

 

Urząd Gminy
Stare Juchy
Plac 500-lecia 4
19-330 Stare Juchy

Szanowni Państwo,

Zwracamy się z prośbą, aby Urząd Gminny Stare Juchy wziął udział w rządowym programie „Wsparcia gmin popegeerowskich” uwzględniając potrzeby Sołectwa Skomack Wielki, a przede wszystkim miejscowości Ostrów, która stanowi teren, na którym funkcjonowało państwowe przedsiębiorstwo gospodarki rolnej. Ostrów i jego mieszkańcy od wielu lat borykają się ze spuścizną jaka pozostała po funkcjonowaniu PGR, a ten program jest szansą na poprawę Ich jakości życia.
Miejscowość Ostrów jest częścią sołectwa Skomack Wielki, jest ostatnią wioską w gminie i powiecie, położoną pomiędzy jeziorem i polami, a przez to stanowiącą swoisty „koniec świata”. Przez takie usytuowanie i często pokutującym opiniom o wsiach powstałych po likwidacji PGR’u, Ostrów został trochę zapomniany przez władze lokalny i powiatowe. Wśród wielu problemów, którym muszą podołać mieszkańcy najgłówniejszym jest droga dojazdowa. Droga pomiędzy miejscowością Skomack Wielki i Ostrów stanowi jedyny dojazd. Jest to droga częściowo brukowa, częściowo żwirowa. Do tej pory Gmina starała się doraźnie utrzymać drogę przejezdną, jednakże należy pamiętać, że są to tereny rolnicze i wysypanie drogi tłuczniem nie likwiduje problemu, z którym borykamy się od lat. W okresie wzmożonych opadów deszczu i śniegu droga staje się prawie nie przejezdna, co stanowi ogromny problem szczególnie wśród starszych mieszkańców, do których musi dojechać służba medyczna czy sklep obwoźny, a sporadycznie nawet straż pożarna. W XXI wieku powinniśmy mieć nieograniczony dostęp do służb ratujących życie i zdrowie, a także możliwość swobodnego poruszania się po za granice własnego podwórka.

Ostrów i przyległa linia brzegowa jeziora Orzysz stanowi także bogate zaplecze turystyczne, które pozwala zarówno na rozwój miejscowości regionu ale także zapewnia mieszkańcom łatwość znalezienia pracy, chociaż by dorywczej, co jest ogromnym wsparciem dla lokalnej społeczności.

Mieszkańcy Ostrowia, ale i Sołectwa nieustannie starają się w ramach swoich środków i sił dbać o swoje otoczenie, tereny wspólne, plażę gminną nad jeziorem Orzysz, często przy wsparciu Urzędu Gminy. Ogromnym wsparciem i szansą dla Ostrowia był by właśnie remont jedynej drogi dojazdowej.
Uważamy, że skorzystanie ze wspomnianego programu i wykorzystanie szansy na remont drogi bardzo by poprawiło nie tylko komfort życia mieszkańców ale zwiększyło by szansę na rozwój mieszkaniowo turystyczny tej części Gminy i Sołectwa. Nie chcemy skazywać naszej małej ojczyzny na śmierć i zapomnienie dlatego zwracamy się z prośbą o pomoc.

 

Z poważaniem,
Mieszkańcy Ostrowia
Mieszkańcy Sołectwa Skomack Wielki
Rodziny i przyjaciele mieszkańców
Goście i Turyści


Beata Wesołowska    Skontaktuj się z autorem petycji