"Forever and a Day" - najlepsza powieść o Jamesie Bondzie od czasu śmierci Iana Fleminga. Chcemy polskiego wydania!

W maju 2022 roku swoją premierę będzie miała trzecia książka Anthony’ego Horowitza poświęcona przygodom Jamesa Bonda. Tymczasem „Forever and a Day” z 2018 roku nadal nie pojawiła się w polskim przekładzie... 

Wydana w 2015 roku książka "Cyngiel Śmierci" (Dom Wydawniczy REBIS) nie była szczytowym osiągnięciem autora ale zapoczątkowała bardzo interesujący powrót agenta 007 do czasów zimnej wojny. Choć wielu fanów by sobie tego życzyło, pomysł cofnięcia fabuły do lat 50-tych w filmowej serii jest praktycznie niemożliwy. Inaczej ma się z książkami i Horowitz umiejętnie to wykorzystuje a jego kolejna książka zyskała niesamowicie pochlebne recenzje zarówno na rodzimym rynku brytyjskim jak i na reszcie świata. Poniżej cytat z recenzji Marcina Tadery ( http://jamesbond.org.pl )

"(...)Forever and a Day jest bowiem prequelem Casino Royale. Bonda poznajemy, kiedy wykonuje drugie z zabójstw o których w swej pierwszej powieści wspomina Fleming, a którym ostatecznie zapracował sobie na licencję na zabijanie. Oto w Sztokholmie musi on zlikwidować niejakiego Rolfa Larsena, zdrajcę i podwójnego agenta, który podczas wojny kolaborował z Niemcami. Jednak właściwa fabuła zaczyna się później, kiedy Bond podejmuje przerwane przez śmierć agenta 007 śledztwo, które zaprowadzi go do narkotykowego półświatka Lazurowego Wybrzeża, gdzie krzyżują się interesy korsykańskiej mafii, wielkiego biznesu i służb specjalnych."

"Mając w pamięci mieszane uczucia, jakie towarzyszyły mi przy lekturze Cyngla śmierci, po Forever and a Day sięgałem z dość dużą ostrożnością. Tym większe było moje zaskoczenie, kiedy z każdą przeczytaną stroną coraz bardziej zatapiałem się w świecie wykreowanym przez Horowitza. Nie jest to powieść szczególnie odkrywcza. Ba! Pod wieloma względami jej forma jest wręcz klasyczna. Horowitz nie próbuje na nowo wymyślać prochu. Na szczęście jednak nie próbuje też na siłę naśladować Fleminga, zwłaszcza w warstwie narracyjnej, choć oczywiście nad całością unosi się jego duch. Czasem są to detale, czasem – pewne elementy, bez których trudno wyobrazić sobie powieść o agencie 007.

Koniec końców Forever and a Day śmiało można uznać za zdecydowanie najlepszą powieść ostatniej dekady (mam tu rzecz jasna na myśli główny literacki kanon), jeśli nie jedną z najlepszych napisanych po śmierci Iana Fleminga.

Czapki z głów, panie Horowitz! Z niecierpliwością czekamy na kolejną część."

Całą recenzję przeczytacie tu: http://jamesbond.org.pl/ksiazki/faad_powiesc.html 

 

Zbliżająca się premiera najnowszego filmu o Jamesie Bondzie "No Time To Die" to doskonała okazja do zainteresowania się również tematem literackich przygód agenta 007. Wiemy, że wydanie takiej książki to długotrwały proces, ale całym sercem wierzymy, że podpisy zebrane w tej petycji przyczynią się do zwrócenia uwagi na potrzeby czytelników i fanów Jamesa Bonda w naszym kraju. 

Przemek Bartnik ( https://jamesbond.com.pl )

Marcin Tadera ( http://jamesbond.org.pl )

Zrzut_ekranu_2021-06-13_o_15.56_.33_.png


Przemysław Bartnik    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Przemysław Bartnik do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUBPłatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...