Oświadczenie w sprawie Nagrody Tuwima dla J. M. Rymkiewicza

Skontaktuj się z autorem petycji

Temat pod dyskusję został automatycznie utworzony do petycji Oświadczenie w sprawie Nagrody Tuwima dla J. M. Rymkiewicza


Gość

#1

2015-12-17 06:40

Zgadzam się w 100% z uzasadnieniem zawartym w Petycji!!!

Gość

#2

2015-12-17 07:21

Na tę nagrodę w pełni zasłużyła Olga Tokarczuk.

Gość

#3

2015-12-17 08:12

Jestem przeciwna przyznaniu J.M. Rymkiewiczowi nagrody im. Tuwima.
Piotr Grobliński

#4 Oświadczenie

2015-12-17 09:03

Ale jaki jest postulat? Petycja to prośba, żądanie, a tu tylko mętne wywody, z którymi zresztą nie sposób się zgodzić. Bocheński, Engelking i Strąk chcieli tym wyborem poprzeć PiS? Bzdura. To raczej sygnatariusze tej "petycji" działają politycznie, co zresztą nie dziwi, skoro rektor ich uczelni jest posłem PO.


Gość

#5

2015-12-17 09:09

Gdyby JMR otrzymał tę nagrodę rok albo dwa lata temu i w laudacji znalazłoby się odniesienie do kontrowersyjnej części twórczości, byłby to zaiste gest odwagi. Wtedy zapewne, podobnie jak w przypadku nagrody warszawskiej, JMR mógłby łódzkiej nagrody nie przyjąć. W obecnej sytuacji politycznej odwagi w tym geście nie ma, jest za to inny sens, który wikła instytucje organizujące galę w bieżącą walkę polityczną. Nie dziwi mnie fakt, że w nagraniu wypowiedzi JMR emitowanym podczas gali, poeta nie odniósł się w żaden sposób do kontrowersyjnej części swojej twórczości i powrócił we wspomnieniach do łódzkiego okresu dzieciństwa, snując małą opowieść o bliskiej mu topografii miasta. Taki "powrót" przez wspomnienia uzasadniający otrzymanie nagrody niewątpliwie wzrusza, tak jak wzruszać może przemiana wieszcza (gloryfikującego rzeź historycznych zdrajców ojczyzny, z którymi łączy się aktualnych przeciwników politycznych) w niewinnego chłopca. Laureat w żaden sposób nie odniósł się do patrona konkursu, bo przecież uważa go za zdrajcę. Ta "skromność" wypowiedzi JMR połączona ze "skromnością" wybiórczej laudacji kojarzy mi się z zabiegiem propagandowym, który dobrze przysłuży się konkretnej orientacji politycznej i jednocześnie zdezawuuje sens nagrody. Szkoda, że jurorzy, tocząc spór polityczny, nie pomyśleli o jego zawieszeniu wraz z regulaminem. Dla mnie osobą, która w tym roku powinna otrzymać nagrodę pośmiertnie na zasadzie precedensu, jest (bo jakoś "jest" wśród nas i patrzy naszymi oczami), Zdzisław Jaskuła - inicjator tej nagrody: dawniej opozycyjny poeta, człowiek, który kochał Łódź i wiele dla niej zrobił. Stąd mój błazeński protest w Teatrze Nowym, wynikający z wartości wyższych, niż te zapisane w umowie o pracę. Dlatego owe wyższe wartości tu podtrzymuje, licząc się z konsekwencjami.

Przemysław Owczarek.


Gość

#6 Re: Oświadczenie

2015-12-17 09:35

#4: Piotr Grobliński - Oświadczenie 

 Drogi Piotrze, przede wszystkim protestujemy wobec werdyktu, ktory nijak sie ma do ducha nagrody i jego patrona. Chodzi nam o zaangażowanie społeczne wpisane w regulamin nagrody, a nie działanie polegające na dzieleniu obywateli i serwowaniu im czarno-białej wizji Polski. Łodź to jest miasto, które wyrosło z ducha nowoczesności i wielokulturowości. Nikt tu nie wieszał innowierców, chociaż nie obyło się bez konfliktów. Dla mnie istotnym kontekstem jest np. wypowiedź Karla Dedeciusa: 

Zapamiętałem Łódź jako miasto tolerancji, miasto różnych kultur, różnych narodów, które obok siebie żyły; Myśmy tu wyrośli na Europejczyków! Mnie nie było potem stać ani na patriotyzmy, ani na nacjonalizmy, ani na religijne zaścianki.

Dedecius używa słowa "patriotyzmy" w liczbie mnogiej, a nie słowa "patriotyzm", bo nie chodzilo mu o wąską wizję wspólnoty jednej nacji, tylko wspónotę o wiele szerzej pomyślaną odpowiadającą idei wspólnej Europy. Ja rozumiem, że Ty jako szlachcic polski możesz mieć uczucie wstrętu wobec takich poglądów, ale bardzo Cię proszę, nie łącz mnie z uczelnią i PO. Ja mam lewicowe, PPSiacke poglądy rodem z przedwojny. Cenię parę osób z PO, za to, że dla naszego miasta zrobiły sporo, ale nie ma na tej liście rektora posła PO.

Pozdrawiam Cię jako robotnik kultury (też nim jesteś, mimo rodowodu), zresztą pochodzę z robotniczej rodziny. Dlatego czapki przed tobą nie zdejmuje. Ale Cie ostrzegam, że jak sie na mnie szable wyciąga, to sięgam po łańcuch albo łuk. Bo takich mam przodków, którzy ganiali szlachtę po polach, obalając pociskiem z procy albo widłami ich porządek świata oparty na wyzysku.

Serdecznie pozdrawiam Waćpana

 

Przemek Owczarek


Gość

#7 Re: Re: Oświadczenie

2015-12-17 10:10

#6: - Re: Oświadczenie 

 Przemku,

Rymkiewicz nie jest zaangażowany społecznie? Czy jest po złej stronie? I co za obsesja z tym dzieleniem? Każdy jakoś dzieli społeczeństwo, bo inaczej nic by nie napisał. Tuwim dzielił na tych, co na balu, i tych, co poza operą. Wy dzielicie na tych, co protestują, i tych, co aprobują Rymkiewicza. A w Łodzi zwolennicy PPS i Endecji wcale nie żyli w takiej pokojowej komitywie. Czego oczywiście nie popieram.

Z szacunkiem

Piotr Grobliński

PS. Zawsze możecie się złożyć i ufundować swoją jedynie słuszną nagrodę...

 


Gość

#8 Re: Re: Re: Oświadczenie

2015-12-17 10:23

#7: - Re: Re: Oświadczenie 

Piotrek,

 

tym rektorem z PO na uczleni mnie przekonałeś. Przyznam że jednak wahałem się z podpisaniem tej petycji, chociaż jestem jednym z jej autorów - sprawa jest bardzo złożona i nie wiadomo, jak historia oceni samego JMR, a także sygnatariuszy protestu przeciw niemu. Do tego nie rozumiem do końca, czemu to jest ogłosznoe jako petycja.  To były moje wątpliwości. Ale kiedy napisałeś, że tym gestem chronię własne zatrudnienie, to faktycznie wyklarował mi się światopogląd. Zapomniałem, że jest jeszcze postawa czystego koniunkturalizmu.

Michał Lachman


Gość

#9

2015-12-17 12:02

Działalność Rymkiewicza, w tym przede wszystkim jego publikacje literackie odbieram jako niezwykle szkodliwe społeczni.
Szerzenie nienawiści, dzielenie Polaków na lepszych i gorszych, nawoływanie do rozprawienia się z tym "gorszym sortem Polaków" nie powinno być promowane przyznawaniem jakichkolwiek nagród. Tę nagrodę odbieram jako skandal.

Gość

#10 Re: Re: Re: Oświadczenie

2015-12-17 12:22

#7: - Re: Re: Oświadczenie 

Oczywiście, mozemy dojść do momentu, w którym nagrodę im. Tuwima przyznamy też Bronisławowoi Wildsteinowi, skoro firmował swoim pojawieniem się niedawną łódzką konferencje o wolności słowa...Problem jednak w tym, że w takim razie czas najwyższy zmienić patrona i regulamin nagrody. No i jednak wydaje mi się, że wszystko co robimy, robimy wbrew Zdzisławowi Jaskule. 

Z poważaniem, 

Marta Zdanowska

 

 


Gość

#11

2015-12-17 12:44

Pan J.M.Rymkiewicz moim zdaniem nie jest godzien tej Nagrody
Robert
Gość

#12 Nie w moim imieniu

2015-12-17 13:06

Wprowadzanie polityki w każdą sferę życia uważam za nieetyczne. Propaganda nie powinna być nagradzana.

Robert

#13 Re:

2015-12-17 13:09

#2: -  

 I tu się zgadzam.


Gość

#14

2015-12-17 13:45

Ponieważ przyznanie tej nagrody stoi w całkowitej sprzecznosci z ideami tuwimowskimi. Uwazam to za skandal.

Gość

#15

2015-12-17 13:51

Obrzydliwe jest to, co robi PIS w Polsce, moim kraju, który powinien być otwarty na inne kultury, światopoglądy, orientacje seksualne, przekonania polityczne ... . Literatura, która ociera się o rasizm, ksenofobię, nacjonalizm i wszelkiego rodzaju radykalizmy nigdy nie powinna być nagradzana i honorowana. Bo niby za co?
inc

#16

2015-12-17 14:08

Siewca nienawiści pasuje do Juliana Tuwima jak wół do karety. Nie obrażając rzeczywistych wołów.


Gość

#17

2015-12-17 14:11

W pełni zgadzam się z oświadczeniem. Swoje zdanie wygłosiłam już także w dzień przyznania nagrody w Teatrze Nowym.

Gość

#18

2015-12-17 14:25

Nie zgadzam się upolitycznianie literackiej Nagrody im. Juliana Tuwima, wskrzeszonej po wielu latach i z wielkim trudem. J.M. Rymkiewicz, stając po jednej stronie, wiążąc się z jedną partią i jej ideologią, pisząc w Gazecie Polskiej, stał się poetą politycznym.

Gość

#19

2015-12-17 15:00

Bo jest głosem prawdy
IHN

#20 Re: Re: Re: Re: Oświadczenie

2015-12-17 16:29

#10: - Re: Re: Re: Oświadczenie 

- niech Pani nie kręci, nie sygnował tylko był gościem spotkania wokół nowej książki (wspomnieniowej), które odbyło sie "przy" konferencji, na jej końcu, w zupełnie innym miejscu (kluboawiarni Niebostan), a nie Muzeum Sztuki lub Muzeum Miasta Łodzi; ale to szczegół; ale rozumiem, że Pani jest z Krytyki Politycznej, więc inaczej napisać nie mogła.

- kapituła od początku była upolityczniona i zideologizowana, czego dowodzi osadzenie jako przewodniczącej Kingi Dunin (GW, Krytyka Polityczna); to nie mogło się dobrze skończyć;

- nadużywanie imienia Zdzisława Jaskuły zaczyna być irytujące; Pani zaś w artykule wspominającym Go, w gazecie Miasto Ł, napisała nieprawdę; otóż on właśnie ostatnio pisał wiersze, tylko ich nie publikował, nie ujawniał, ale je czytał - o czym pisał w "Polityce" Krzysztof Siwczyk

Przepraszam, że anonimowo, ale cała sytuacja wokół nagrody nie jest jednowymiarowa, natomiast zaczyna się zmienić w niefajną hucpę. Poza tym, to nie miejsce na dyskusje.


Gość

#21 Re: Re: Re: Re: Re: Oświadczenie

2015-12-17 17:11

#20: IHN - Re: Re: Re: Re: Oświadczenie 

 > Poza tym, to nie miejsce na dyskusje.

 

I wybitnie się z tym zgadzam - to nie jest miejsce na dyskusje na TAKIM poziomie, z tym zastrzeżeniem, że stać mnie przynajmniej na to, żeby się podpisać.

Niezmiernie sie cieszę, że jest Pan/ Pani tak wnikliwym czytelnikiem moich artykułów.


Gość

#22

2015-12-17 19:11

Ciekawe co dziś napisałby młody Tuwim o panu Rymkiewiczu? :-)

Gość

#23

2015-12-17 20:25

J.M.Rymkiewicz w ostatnich latach zaangażował się politycznie i ma do tego prawo, ale jego utwory obrażają znaczącą część Polaków i budzą złe emocje.

Gość

#24

2015-12-17 20:58

To nie wymaga komentarza.Ten Pan nie zasługuje na tą nagrodę i kropka !

Gość

#25

2015-12-17 20:59

Nie zgadzam się, aby osoba nie mająca nic wspolnego z pojęciem tolerancji, dostrzeganiem wartości w każdej grupie społecznej niezależnie od jej poglądów i wyznawanych wartości otrzymywała nagrodę Tuwima. Tuwim w grobie się przewraca!