PETYCJA W SPRAWIE ZMIAN PRAWA GEODEZYJNEGO I KARTOGRAFICZNEGO

rzetelny

/ #69 Re: Re: No jasne

2014-10-04 15:13

#68: Leszek Piszczek - Re: No jasne 

Wiesz, nie chcę się wiele rozpisywać nad tym, ale likwidując obowiązek zgłaszania prac, nie dałoby się zapanować nad pewnymi rzeczami. Na przykład nad kopiowaniem zasobu.

Piszesz w swojej petycji, że musisz płacić za korzystanie ze swoich opracowań i to kilkakrotnie. Otóż prywatnie mam inne zdanie. Za te opracowania zapłacono Ci już. Zrobił to Twój klient. Więc nie są już Twoje. Przecież jak masz firmę budowlaną i wybudujesz komuś hotel, to nie oznacza to, że możesz w tym hotelu mieszkać za darmo, bo go wybudowałeś, nieprawdaż? Ja o "swoich" opracowaniach zapominam po zainkasowaniu zapłaty za robotę.

Mam wrażenie, że w olbrzymiej większości ci narzekający to są właśnie ci, którzy ceny ustawili sobie tak nisko, że każda złotówka juz się dla nich liczy. A przecież, tak na zdrowy rozum, podniesienie opłat nie powinno być problemem geodetów tylko ich klientów.

Problemem jest ilośc papierów, biurokracji, ale docelowo wszystko ma być elektroniczne. O to trzeba walczyć, o cyfryzację urzędu. O bezosobową obsługę klienta (internet). Znam ośrodki do których przychodzi się dwa razy: przynosząc operat i odbierając oklauzulowane mapy. Resztę załatwia się zza swojego biurka. Więc jest to możliwe.

A co do licencji, to niestety zostały one wprowadzone po to, aby ograniczyć "czarny rynek" dokumentów :)  Wbrew temu co niektórzy sądzą, w naszym zawodzie dużo jest oszustów. Niestety tak jest. A przez to cierpią ci uczciwi i rzetelni. Ja osobiście wkurzony na zmiany byłem tylko przez tydzień. Tyle potrzebowałem, żeby ogarnąć te wszystkie zmiany, przygotować szablony dokumentów, oczywiście cały czas wykonując roboty.

Ale każdy jest inny, każdy decyduje za siebie. Ja uważam, że najpierw powinniśmy we własnym gronie wyeliminować czarne owce, a potem zająć się prawem, które będzie dla nas korzystne.