Protest przeciwko zmianie rozporządzenia - zabytki

Maja

/ #10 Protest przeciwko zmianie rozporządzenia - zabytki

2015-03-19 14:09

A ja tak sobie myślę, że zgodnie z zapisem art. 36 ust. 7 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, o składanie wniosków będę prosiła "osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne zamierzające prowadzić badania archeologiczne lub poszukiwania". Tym samym zachowam kontrolę nad tym, KTO prowadzić będzie badania, a ich zakres trafi przede wszystkim do prowadzącego, a nie jedynie do inwestora. Dla mnie największym nieporozumieniem jest wyłączenie prowadzącego prace (konserwatorskie, archeologiczne...) z postępowania. Nie umiem wyobrazić sobie sytuacji, w której zakres badań archeologicznych trafia jedynie do wnioskodawcy-inwestora, w którego interesie zupełnie nie leży podzielenie się tymi informacjami z badaczem (o ile będzie go w ogóle miał). Tu widzę największe zagrożenie, bo jestem przekonana, że inwestorzy będą robić uniki, a konserwatorzy nie będą mieli żadnych możliwości wyegzekwowania zapisów w pozwoleniach. W przypadku archeologii wstrzymanie prac nie jest żadnym straszakiem, bo zanim do tego ew. dojdzie, to zabytek przestanie istnieć, a substancji archeologicznej nie da rady przywrócić do "stanu pierwotnego". I jeszcze jedna rzecz mnie nurtuje: dlaczego osoba prowadząca badania archeologiczne ma być "tajna", a prowadząca poszukiwania już nie. Ani sensu, ani logiki w tym nie widzę. Reszta moich przemyśleń bardzo wyczerpująco została zawarta w opinii SNAP-u na etapie konsultacji. Chylę czoła.