Nie dla beatyfikacji abp. Andrzeja Szeptyckiego!!!

Sławomir Tomasz Roch

/ #29 Re: W TYM LIŚCIE NIE MA ANI SŁOWA, BY NIE ZABIJAĆ POLAKÓW!!!

2015-10-06 21:47

#23: Widort -  

Słuchajno 'Widort' w tym liście pasterskim Szeptyckiego nie ma ani jednego słowa by nie zabijać Polaków. Taki list 'nie zabijaj!' może i powinien wydać przynajmniej raz w roku, każdy ordynariusz diecezjalny każdej diecezji w czasie pokoju, a cóż dopiero w czasie wojny, gdy na potęgę rosną pogromy. Co do osoby nieszczęsnego Metropolity Lwowa Andrzeja Szeptyckiego, wypowiadałem się już wielokrotnie, jak dla przykładu wtedy gdy pisałem: „Postawa Waszych Ekscelencji z Cerkwi grekokatolickiej na Zachodniej Ukrainie w tej spawie, przywodzi mi w pamięci dwa straszne obrazy. Pierwszy to słynny już list metropolity Andrzeja Szeptyckiego do wiernych z 1943 r. (właściwie grudzień 1942), w którym zdołał wydusić z siebie słowa: ‘nie zabijaj’, a koniecznie trzeba wyjaśnić, że działo się to gdy mordy na niewinnej ludności polskiej trwały już i rosły na potęgę. Opieszałość metropolity Lwowa jest tu bezdyskusyjna, jego odpowiedzialność duchowa, osobista za ludobójstwo na Kresach także. Niech ma Bóg w opiece każdego, kto by temu przeczył, proszę czytać dokumenty, sprawozdania AK oraz relacje świadków, a potem wyrokować. Drugi straszny obraz, który przywodzi mi pamięć to państwo Krzyżaków. Właśnie ten Zakon NMP, który mieczem zawojował ziemię Prusów, a potem przez wieki gnębił Polaków, właśnie ten Zakon NMP, tak gorliwy, tak pobożny, jednak nieuczciwy, a w poliytyce bezwzględny, zdradził w końcu Kościół katolicki i przeszedł na protestantyzm. Z Zakonu krzyżackiego zrobiły się nagle z dnia na dzień protestanckie Prusy Książęce. Za katolicką Cerkiew na Ukrainie trzeba się modlić, by fałszowanie prawdy nie stało się celem samym w sobie i by polityka nie była w niej ważniejsza, niż głoszenie miłości Boga i człowieka, także Polaka.”. Poza tym jak już nawet siejesz badziewie, to przynajmniej miej odwagę się podpisać z imienia i nazwiska, tak jak mają odwagę robić to Kresowianie na tej i nie tylko tej stronie. Przypuszczam jednak, że tej odwagi ci nie stanie, jakoś w każdym bądź razie nie bardzo w to wierzę. Wierzę natomiast w Bożą Opatrzność i wierzę w ludzką przyzwoitość i ku tej cię dziś odsyłam......