Petycja ws. mieszkań zakładowych oddanych za darmo spółdzielniom

Quoted post

TEMIDA

#1037 Prawo czy samowolka?

2012-04-25 01:27

http://www.nau.net.pl/Grafika_forum/Mazur%20.JPG...

http://www.nau.net.pl/Grafika_forum/Miernik.jpg...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przewodniczący Rady Nadzorczej GSM LUIZA Marian Mazur        Wiceprzew. Rady Nadzorczej GSM LUIZA Józef Miernik

 

Panowie te 5% wartości rynkowej od mieszkania to absolutna samowolka. Przepis który dawał możliwość ustanowienia na rzecz najemcy spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu za 5% wartości rynkowej wszedł w życie w dniu 1 czerwca 2000r (ustawa z dn. 14 kwietnia 2000r o zmianie ustawy o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych – Dz.U. nr 39 poz. 442). Na dodatek na poczet tych 5% należało zaliczyć  kaucje mieszkaniowe.

Wtedy większość budynków zakładowych była już własnością spółdzielni. Uznaliście wtedy, nie bez racji, że prawo nie działa wstecz i nie zastosowaliście tego przekształcenia w odniesieniu do już posiadanych budynków. W dniu 7 lutego 2001r weszła w życie ustawa z dn. 15 grudnia 2000r o zasadach zbywania mieszkań zakładowych (Dz.U.z 2001r. nr 4, poz. 24). Od dn 7 lutego 2001 zakład pracy nie przekazywał już mieszkań spółdzielni, bo miał obowiązek zbyć je w pierwszej kolejności na rzecz najemców.

Reasumując, 5% wartości rynkowej za przekształcenie umowy najmu w spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu moglibyście pobrać od najemców w budynkach, które zostały Spółdzielni przekazane w okresie od 1 czerwca 2000r do 6 lutego 2001r. No i trzeba to było zrobić dziesięć lat temu. Teraz to raczej już za późno, bo w 2007r najemca został uposażony w możliwość przekształcenia umowy najmu w prawo odrębnej własności lokalu na korzystniejszych zasadach.

Odpowiedzi

szymek

#2099 Re: Prawo czy samowolka?

2014-08-04 16:16:45

#1037: TEMIDA - Prawo czy samowolka? 

 Temida ,jaka jest sytuacja teraz z najemcami w GSM LUIZA w ZAbrzu.Jeżeli ja się pytam o wykup mieszkania ,cały czas mówią ,że za cenę rynkową ,bo jestem najemcą .Mieszkanie dostałam w 1998roku.Jaka jest prawda i kiedy mogę wykupić mieszkanie za te 5%.