Górne wymiary ochronne na PZW Glinianki Zielonka

Petycja skierowana do zarządu Okręgu Mazowieckiego Polskiego Związku Wędkarskiego w Warszawie.

Ul. Twarda 42

00-831 Warszawa  

APEL O WPROWADZENIE GÓRNYCH WYMIARÓW OCHRONNYCH NA ŁOWISKU PZW GLINIANKI ZIELONKA.  

Jestem aktywnym wędkarzem sportowym, szanujących i wypuszczającym wszystkie złowione ryby. Zbiorniki PZW Glinianki Zielonka odwiedzam regularnie - co najmniej raz w tygodniu, spacerując lub wędkując, głównie pod kątem karpi i amurów. Mam masę znajomych z takim samym hobby, którzy tak jak ja, uprawiają sportowe wędkarstwo na ww. zbiorniku.

Niestety w ciągu ostatnich lat obserwujemy spadek ilości łowionych dużych ryb. Spowodowane jest to coraz większą presją wędkarską i zabieraniem okazów karpi, amurów czy szczupaków. Sytuacja znacznie pogorszyła się w ciągu ostatnich miesięcy, kiedy łowisko stało się szczególnie popularne wśród naszych wschodnich sąsiadów – uchodźców z Ukrainy, którzy niestety nie uprawiają wędkarstwa sportowego. Każda złowiona ryba jest zabierana, nie ważne czy jest to tzw. „drobnica” czy piękny, kilkudziesięcioletni okaz karpia czy amura. Zdarzały się też sytuacje łamania regulaminu – zabierania sandaczy.

W ciągu pierwszych dwóch tygodni lipca 2023 roku, z łowiska Glinki Zielonka zostało wyniesione co najmniej kilka amurów i karpi przekraczających 10kg, w tym okazy powyżej 15kg. Ryby niezwykle stare, które my – wędkarze sportowi, znaliśmy i łowiliśmy od lat, ciesząc się z każdego spotkania. Uprzedzając pytanie – tak, da się rozpoznać ryby, każda z nich ma unikalne ułuszczenie, które można porównać do ludzkich odcisków palców. Nie istnieją 2 takie same karpie. Razem z kolegami wędkarzami, posiadamy galerie tych samych ryb, łowionych w różnych okresach roku. Po kilku sezonach aktywnego wędkowania, jesteśmy w stanie oszacować, że na każdym z zielonkowskich zbiorników pływa zaledwie kilkadziesiąt ryb w wadze powyżej 10kg. Natomiast sztuki przekraczające 15kg to już niestety tylko kilkanaście sztuk w sumie - biorąc pod uwagę wszystkie zbiorniki.

Niestety aktualna polityka związku wędkarskiego pozwala na zabranie tych przepięknych i policzalnych okazów. Jeśli sytuacja się nie zmieni, to łowisko zostanie oczyszczone z rekordowych ryb w ciągu jednego zaledwie sezonu. Na portalu facebook i profilu koła 23 Zielonka, można znaleźć zdjęcia amurów, które zostały złowione i zabrane przed wędkarzy ze wschodu. Dodatkowa grupa „Glinki Zielonka” również alarmuje i dostarcza zdjęcia zabieranych z wód okazów.

My – wędkarze sportowi, zmuszeni jesteśmy patrzeć, jak nasze kochane wody są czyszczone z największych pływających w nich okazów. Mamy pełną świadomość, że aktualna presja i brak dodatkowych obostrzeń regulaminu, gwarantuje brak możliwości wzrostu i odbudowę rybostanu, szczególnie jeśli mowa o rybach dużych – określanych jako powyżej 10kg, które potrzebują lat aby dorosnąć do takich rozmiarów.

Apelujemy o wprowadzenie górnych wymiarów ochronnych na łowisku PZW Glinianki Zielonka. Taki ruch nie uniemożliwi zabierania ryb, ale jedynie zabezpieczy te największe, najstarsza i najcenniejsze sztuki.

Petycja ta po zebraniu podpisów zostanie przekazana do Zarządu PZW.

Wnoszę do Zarządu PZW o wprowadzenie:

I. Górnego wymiaru ochronnego na zbiorniku PZW Glinianki Zielonka dla poszczególnych gatunków ryb wymienionych poniżej:

1. Karp – powyżej 70cm

2. Amur – powyżej 80cm

3. Szczupak – powyżej 80cm  

Ja niżej podpisany popieram petycję o wprowadzenie ww. górnych wymiarów ochronnych na zbiornikach PZW Gliniaki Zielonka.

Mam nadzieję, że Zarząd PZW nie będzie głuchy na apel tak wielu wędkarzy. Szanowni Koledzy w ilości siła – każdy GŁOS SIĘ LICZY !!!  

Proszę o pomoc wędkarzy i serwisy poświęcone tematyce wędkarskiej o zamieszczenie petycji na stronach i forach wędkarskich. Przekażcie informację także Swoim Kolegom po kiju, aby poparli akcję. Im więcej podpisów tym większa szansa, że NASZ GŁOS ZOSTANIE ZAUWAŻONY.


Wojciech Młynarczyk    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Wojciech Młynarczyk do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...