NIE dla dewastacji Twierdzy Zegrze przez NBP

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tuż przy trasie Warszawa - Serock, w miejscowości Zegrze znajduje się jedna z trzech twierdz tzw Warszawskiego Rejonu Umocnionego, Twierdza Zegrze. Twierdza powstała w latach 1892 - 1895, w jej skład wchodziły dwa żelbetonowe forty w Zegrzu (Umocnienie Duże oraz Umocnienie Małe), forty łącznikowe (Dębę i Beniaminów) oraz kompleks koszar.

W czasach PRL-u stacjonowały tu wojska łącznościowe. Wybudowano tu wtedy gigantyczny schron przeciwatomowy dla rządu na wypadek III wojny światowej.

FOTO: https://picasaweb.google.com/110288408586632809425/Zegrze?authkey=Gv1sRgCJSJ6sWayNqrmwE

W 2002 roku NBP odkupiło od wojska twierdze z zamiarem wybudowania tam nowego skarbca. Inwestycja upadła i od tego czasu zachodzi dewastacja obiektu, NBP doprowadziło do zniszczenia wyposażenia fortu, które przetrwało aż do 2002r, np składanych zasieków z drutu kolczastego lub pancernych drzwi. Zaprzestano również ogrzewania pomieszczeń schronu przeciwatomowego, przez co dosłownie się rozsypuje.

http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/559214.html

O zaniedbaniach i dewastacji powiadomiono wojsko, konserwatora zabytków, kancelarię Prezydenta oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne, nie zostały podjęte jednak żadne działania, mające uchronić zabytek.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdza_Zegrze

Obiekt jest unikatem w naszym regionie. Rozsądny inwestor, przy odrobinie pomyślunku, mógłby zamienić zmorę NBP w atrakcję turystyczną z wieloma walorami historycznymi, jako XIX wiecznej Twierdzy jak i jako super-schronu z PRL-u, jak to ma miejsce np. w Szczecinie (http://www.schron.szczecin.pl/galeria.php)

 

Serdecznie prosimy o podpisywanie naszej petycji, miejmy nadzieję, że ktoś wreszcie zainteresuje się naszą sprawą, NBP Zegrzem raczej się już nie interesuję (http://img703.imageshack.us/img703/1166/zegrzenbp.jpg)

 

Pozdrawiamy, Trzecia Strona Wisły

http://www.facebook.com/pages/Trzecia-Strona-Wis%C5%82y/142247459160390

http://www.facebook.com/pages/Schrony-PRL-u/112414652175007

 

 

 

 

 

 


Maciej Witeska (Trzecia Strona Wisły)    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Maciej Witeska (Trzecia Strona Wisły) do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook