Nie dla przebudowy Bulwarów Słowackiego w Zakopanem

20210810_115145.jpgMy, mieszkańcy ul. Bulwary Słowackiego w Zakopanem, oraz mieszkańcy i sympatycy Zakopanego wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec planów budowy drogi w dolnej części ul. Bulwary Słowackiego, otwarcia jej dla ruchu samochodowego w stronę ul. Broniewskiego oraz dalszej zabudowy zbocza Antałówki wzdłuż dolnej części Bulwarów Słowackiego.

Przez dwa lata turyści i mieszkańcy Zakopanego patrzyli jak budowano hotel Radisson, rujnując w tym celu i bezpowrotnie niszcząc kawałek zbocza Antałówki – tej kultowej wręcz góry w centrum Zakopanego – dotychczas cichego spokojnego miejsca spacerowego, ostoi dla zwierząt i ludzi. Wygląda na to, że to dopiero początek. Pod koniec lipca 2021 r. na Antałówce za hotelem Radisson wzdłuż Bulwarów Słowackiego w kierunku ul. Broniewskiego można było zaobserwować prace geologiczne – odwierty – mające sprawdzić możliwość dalszej zabudowy Antałówki. Równocześnie władze miasta prowadzą szeroko zakrojone prace nad projektem przebudowy – zamiany odcinka „dolnych” Bulwarów Słowackiego wzdłuż Antałówki  na jezdnię – zamiast istniejącego tu kilkadziesiąt lat szlaku spacerowego.

Nie chcemy, żeby dolne Bulwary Słowackiego stały się ulicą przelotową! Apelujemy do władz Miasta Zakopanego o znalezienie skutecznego sposobu utrzymania ruchu pieszo-rowerowego na tym odcinku, zrezygnowanie z prac projektowych mających ten szlak zabrać ludziom a udostępnić samochodom. Stanowczo przeciwstawiamy się planom dalszego niszczenia przylegającego do Bulwarów zbocza Antałówki poprzez zezwolenie na dalszą jego zabudowę.

Władze Miasta wpisały do Planu Zagospodarowania Przestrzennego Antałówkę jako teren przeznaczony do zabudowy dla usług turystyki. W efekcie tej katastrofalnej decyzji, u wlotu Bulwarów Słowackiego (od strony ul. Jagiellońskiej) gdzie z jednej strony stoi drewniany kościółek, a z drugiej łagodnie schodziło zbocze Antałówki, zbudowano hotel Radisson. W tym samym czasie zrównano z ziemią zabytkową willę „Modrzejów” zbudowaną tam w latach 1882-84 r. dla Heleny Modrzejewskiej. To niepowetowana strata dla dziedzictwa Zakopanego.

Na Bulwarach od wielu miesięcy trwa protest  mieszkańców – na każdym domu wiszą plakaty protestacyjne. (Por. zdjęcia). Mieszkańcy ślą do władz pisma przeciwko przebudowie odcinka ul. Bulwary Słowackiego – przedstawiając w nich argumenty przyrodnicze, klimatyczne, komunikacyjne oraz społeczne.   Ten odcinek Bulwarów Słowackiego ma swoją historię. Drogę wytyczono w okresie międzywojennym, by jako deptak łączyła centrum Zakopanego z Antałówką i Kuźnicami. Stąd nazwa Bulwary. Imię J. Słowackiego nadano tej promenadzie w związku ze sprowadzeniem prochów poety do Polski w 1927 r. Do dziś jest to trakt spacerowy i fragment szlaku turystycznego im. Jana Kasprowicza. Jest to również popularny skrót dla pieszych i rowerzystów łączący centrum z górnymi partiami miasta.

Dalsza zabudowa zbocza Antałówki wzdłuż dolnej części Bulwarów Słowackiego w kierunku ul. Broniewskiego grozi fatalnymi skutkami. Zmiecie z mapy Zakopanego słynną Antałówkę, znikną drzewa i ptaki. Nikt nie zrobi już zdjęcia łaniom. Ze szlaku im. Kasprowicza znikną turyści i spacerowicze. Może tylko ktoś zapomni zlikwidować żółte oznaczenie tego szlaku u wlotu do dolnych Bulwarów. I zapewne tak jak w trakcie budowy hotelu Radisson „zniknął” z Antałówki zabytkowy budynek „Modrzejowa” – równie przypadkowo oczywiście – może zniknąć kolejny zabytek z Antałówki – słynny budynek dawnego „Sanato”.

Wszyscy, którzy czytacie tę petycję – proszę potraktujcie ją jak przysłowiową „ostatnią deskę ratunku”. Roześlijcie linka do niej do Waszych znajomych z prośbą o podpisy.  Chcemy tę petycję  – wraz z Waszymi podpisami – przedstawić Radzie Miasta Zakopane w osobie jej Przewodniczącego – Pana Jana Gluca, Burmistrzowi Miasta Zakopanego – Panu Leszkowi Doruli, jego zastępcy Panu Tomaszowi Filarowi  oraz Staroście Powiatu Tatrzańskiego – Panu Piotrowi Bąkowi.   

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Jan Czarnecki do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...