Nie dla rozbudowy siedziby IPN przy ul. Czarnieckiego w Podgórzu

Zdjęcie_WhatsApp_2023-12-01_o_11.32_.13_dc868fd9_1.jpgMy, mieszkańcy Podgórza i Krakowa, apelujemy do władz Instytutu Pamięci Narodowej o rezygnację z realizacji inwestycji, polegającej na rozbudowie byłego Aresztu Śledczego mieszczącego się przy ulicy Czarnieckiego 3 w Krakowie na poczet siedziby IPN!

Budynek dawnego Aresztu Śledczego to miejsce o wielkim znaczeniu historycznym. Przed II Wojną Światową pełnił on funkcję Sądu Powiatowego. W czasach nazistowskiej okupacji został zamieniony w więzienie i włączony w obszar getta krakowskiego. Przetrzymywano i mordowano tam żołnierzy AK. Czarna historia tego miejsca była kontynuowana w czasach PRL, gdy więziono w nim opozycjonistów z Krakowa i Nowej Huty. To w tych murach powstał utwór “Czarny chleb i czarna kawa”. W 2018 r. budynek został przejęty przez IPN i rozpoczęto prace renowacyjne, które pochłonęły ponad 34 mln zł. 

Ze zdziwieniem przyjęliśmy wobec tego informację, że Instytut Pamięci Narodowej zamierza dobudować do tego historycznego budynku nowe skrzydło. Potencjalna budowa nowego skrzydła bezwzględnie zaburzy walory historyczne tego miejsca, znacznie ingerując w zabytkową architekturę Podgórza. W całości zasłoni widok na zabytkiwy gmach od strony ul. Rękawki.

Uważamy, że rozbudowa dawnego Aresztu Śledzczego celem zwiększenia powierzchni planowanej w tym miejscu siedziby IPN jest całkowicie zbędna i przyniesie wyłącznie negatywne skutki dla okolicznych mieszkańców. Dlatego, zwracamy się do Państwa z wnioskiem o natychmiastową rezygnację z realizacji tej inwestycji.


Stowarzyszenie Nowa Generacja, Maciej Łazor, Kamil Kociołek, Ryszard Kumala    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Stowarzyszenie Nowa Generacja, Maciej Łazor, Kamil Kociołek, Ryszard Kumala do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...