Nie dla zabudowy otuliny rezerwatu "Łosiowe błota" w Lesie Bemowskim (działka 180, 0010 Janów, gm. Stare Babice, teren dawnej Bazy Radarowej)!
Do:
- Ministerstwa Klimatu i Środowiska
- Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska
- Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska
- Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie
- PGW Wody Polskie
- Inspektoratu Ochrony Środowiska
- Wójta Gminy Stare Babice
- Starosty Powiatu Warszawskiego Zachodniego
- Radnych Gminy Stare Babice za pośrednictwem Przewodniczącego Rady
- Prezydenta m.st. Warszawy
- Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy
- Dyrekcji Lasów Miejskich- Warszawa
- Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego (KPN)
- Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Szanowni Państwo,
W związku z planowaną inwestycją mieszkaniową na działce o numerze ewidencyjnym 180, z obrębu 0010 Janów, gmina Stare Babice, na terenie otuliny rezerwatu "Łosiowe Błota" w Lesie Bemowskim, wyrażamy swój sprzeciw wobec jej realizacji na ww. działce.
Nasze argumenty zostały przedstawione w dniu 10 października 2019 r. na wspólnym posiedzeniu Komisji Rady Gminy Stare Babice z inwestorem (http://archiwum.starebabice.nowoczesnyurzad.pl/pl/news/wspólne-posiedzenie-komisji-rady-gminy-stare-babice.html).
Na spotkaniu przedstawiciele KPN i Lasów Miejskich wyraziły swoje zaniepokojenie wkraczaniem inwestycji deweloperskich na obszary przyrodnicze, podlegające szczególnej ochronie. Organy te podzieliły zdanie obywateli: Nie! dla zabudowy tego obszaru.
Położenie działki nr 180 w otulinie KPN i rezerwatu "Łosiowe Błota" przedstawia (ryc.1.).
Ryc.1. Obszar rezerwatu "Łosiowe błota" wraz z otuliną (http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/)
W imieniu mieszkańców gminy Stare Babice, mieszkańców Warszawy, organizacji proekologicznych, oraz wszystkich osób mających w sercu ochronę przyrody i zabytków, a także walkę o czyste powietrze, wnosimy o podjęcie kroków w celu zbadania oraz potwierdzenia braku zasadności i możliwości zrealizowania ww. inwestycji mieszkaniowej ze względu na jej destrukcyjny wpływ na ekosystem zarówno otuliny jak i rezerwatu ,,Łosiowe Błota”, a tym samym Lasu Bemowskiego, poprzez nieodwracalną stratę jego walorów przyrodniczych, krajobrazowych i historycznych. Teren ten ma niebagatelny wpływ na lokalną gospodarkę wodną z racji swojego położenia. Rezerwat ,,Łosiowe Błota”, został utworzony w 1980 r. w celu zachowania i ochrony charakterystycznych dla Kotliny Warszawskiej zbiorowisk torfowisk niskich wraz ze stanowiskami rzadkich i chronionych roślin. Teren działki 180 jest szczególnie cenny przyrodniczo ze względu na występujące na tym obszarze gatunki fauny i flory podlegające ochronie.
Do zwierząt podlegających ochronie gatunkowej na tym terenie należą, m.in.:
- żmija zygzakowata (zdj.1. + nagranie żmii zygzakowatej https://www.youtube.com/watch?v=XVELbTfT5kM),
- gniewosz plamisty,
- zaskroniec zwyczajny (zdj.2.),
- dzięcioł zielony (zdj.3 - pióro dzięcioła zielonego, zdj.4 - drzewo z dziuplą),
- raniuszek zwyczajny (zdj.5),
- derkacz (chroniony Dyrektywą Ptasią UE) - zdj.6 - stanowisko derkacza,
- przepiórka,
- kopciuszek,
- orzechówka długodzioba (zdj.7),
- dzierba gąsiorek,
- kwiczoł (stanowisko o wyjątkowym charakterze),
- zając szarak (1 z 2 ostoi zająca w Lesie Bemowskim),
- pszczoły samotnice (zdj.8 przedstawia kolonię pszczół na ścianach bunkra, na działce nr 180),
- paź żeglarz,
- husarz władca (gatunek ważki różnoskrzydłej).
Ponadto w Lesie Bemowskim, w sąsiedztwie działki, występują jeszcze interesujące zjawiska przyrodnicze, jak wielkie norowisko borsucze, oraz wyjątkowo bogate stanowisko pająka tygrzyka.
Do grzybów chronionych można zaliczyć:
- smardza (nieznanego gatunku).
Pośród roślin chronionych na szczególną uwagę zasługują:
- kocanki piaskowe (zdj.9),
- rozchodnik wielki (zdj. 10),
- centuria pospolita.
Niektóre z wymienionych wyżej gatunków (np. pszczoły-samotnice, kocanki piaskowe) zawdzięczają swoje występowanie zabytkowym konstrukcjom wojskowym Bazy Radarowej. Ingerencja urbanistyczna w ten niezwykle bogaty ekosystem, w czasie lokalnego ocieplenia klimatu, spowoduje zaburzenie stosunków wodnych i degradację tego terenu. Obszar działki nr 180 stanowi centrum rezerwatu i jedną z najistotniejszych części Lasu Bemowskiego, stanowiąc jego nierozerwalną część. Pragniemy podkreślić, że tuż obok działki znajdują się, częściowo na nią wchodzące, obszary siedliskowe bobrów, których praca skutecznie powstrzymuje wysychanie tego terenu, a jednocześnie tworzy naturalne zbiorniki retencyjne, nie niszcząc przy tym istniejących tu zależności między fauną i florą.
Rys.11. Zdjęcie tamy bobrowej na terenie działki nr 180
Wzajemne oddziaływania na siebie obszarów ,,Łosiowych Błot”, działki nr 180 i Lasu Bemowskiego oraz korytarza łączącego z KPN mają dodatkowo ogromne znaczenie przy obecnym zagrożeniu smogowym (zawieszone w powietrzu pyły PM2,5 i PM10 mają negatywny wpływ na życie i zdrowie ludzi).
Niezwykle ważną rolę rezerwatu „Łosiowe Błota” wraz z jego otuliną potwierdzają zapisy „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Gminy Stare Babice z dnia 1 czerwca 2006”, zgodnie z którym „Obszar gminy Stare Babice, zwłaszcza jego północna część, rozpatrywany z punktu widzenia powiązań przyrodniczych stanowi ogniwo wiążące węzeł ekologiczny Kampinoskiego Parku Narodowego /jest to węzeł o znaczeniu międzynarodowym w klasyfikacji ECONET – PL oraz rezerwat Biosfery Natura 2000/ z systemem przyrodniczym Warszawy. Przez obszar gminy przechodzi także klin nawietrzający z KPN w stronę Warszawy. Z tej racji przy określaniu kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy należy uwzględnić z jednej strony funkcje otulinowe, które gmina pełni wobec KPN z drugiej zaś – funkcje klina nawietrzającego, zasilającego system przyrodniczy Warszawy”. Dodać tu należy, że przez ww. wskazany korytarz ekologiczny migrują zwierzęta chronione w tym łosie (zwierzęta łowne z całorocznym okresem ochronnym), przemieszczając się z KPN do rezerwatu Łosiowe Błota i odwrotnie.
Zwracamy również uwagę, że działka nr 180 w Janowie jest, zgodnie ze „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Gminy Stare Babice”, przeznaczona jest jako teren lasów/zalesień (ryc. 2).
Ryc.2. Fragment ze Studium Uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Gminy Stare Babice https://zielona.um.warszawa.pl/tereny-zielone/obszary-i-obiekty-chronione/rezerwat-przyrody-losiowe-blota
Przede wszystkim jednak przeznaczenie tak cennego przyrodniczo terenu, jaką jest otulina rezerwatu, pod budowę osiedla mieszkaniowego w pełni oświetlonego przyczyni się do wyeliminowania przebywających na nim zwierząt. Budowa infrastruktury (tj. dróg, kanalizacji, wodociągu, sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej, sieci telekomunikacyjnej, parkingów, a także szkoły i przedszkola, oraz powstały w jego rezultacie ruch samochodowy w środku lasu, czy wreszcie ingerencja w warunki gruntowo-wodne, w wyniku planowanej inwestycji) wyrządzi nieodwracalne negatywne skutki dla ekosystemu zarówno otuliny jak i samego Rezerwatu Łosiowe Błota, który może przestać istnieć, zubożając przy tym obecny charakter tego naturalnego cudu Lasu Bemowskiego, w którym już dziś w okresie większej suszy umierają kilkudziesięcioletnie drzewa.
Nie można także ignorować faktu, że budowa osiedla mieszkaniowego w środku Lasu Bemowskiego jest sprzeczna z zapisami Uchwały Rady Gminy Stare Babice nr XVII/150/16 z dnia 21 kwietnia 2016 r. w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwoju Gminy Stare Babice do 2025 roku”, a konkretnie Priorytetowego Kierunku 3) tej Strategii „Skuteczne Wykorzystanie Unikalnego w Skali Mazowsza Potencjału Turystycznego i Środowiskowego Gminy w otoczeniu Kampinoskiego Parku Narodowego, oraz 2) Celu Strategicznego Rozwoju Gminy Stare Babice NR 2.10 „Ochrona Przyrody Parku Leśnego Bemowo".
Dwa lata temu, podczas próby zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Gminy Stare Babice i zmiany przeznaczenia działki nr 180 z leśnej na budowlaną, mieszkańcy gminy Stare Babice, a także okolicznych dzielnic Bemowa i Bielan wyrazili swój kategoryczny sprzeciw w tej sprawie składając łącznie 836 wniosków sprzeciwu w ramach konsultacji społecznych, z czego niektóre sygnowane przez wiele osób co łącznie dało 1151 osób przeciwnych zabudowie Lasu (70% stanowili mieszkańcy gminy). Oprócz tego do gminy wpłynęła petycja sprzeciwiająca się zabudowie działki nr 180 podpisana przez ponad 1000 internautów. (Informacje na podstawie Komunikatu Wójta Gminy Stare Babice z dnia 31 lipca 2017 r.).
Zwracamy się także z prośbą o umożliwienie przeprowadzenia inwentaryzacji przyrodniczej:
- otuliny "Rezerwatu Łosiowe Błota", w tym działki nr 180 przez jednostki naukowe, tj. Instytut Badawczy Leśnictwa (IBL) i Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW),
- zabytkowych budowli na terenie Bazy Radarowej przez Ministerstwo Kultury.
Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione czynniki przemawiające przeciwko inwestycji na terenie działki nr 180 należącej do otuliny rezerwatu „Łosiowe Błota” wnioskujemy o zdecydowane działania mające na celu uniemożliwienie tej realizacji oraz o włączenie w/w działki w obszar rezerwatu z zachowaniem istniejących walorów przyrodniczych oraz historycznych znajdujących się na niej zabytkowych budowli wojskowych. Może to zakończyć powtarzające się co kilka lat próby zabudowy tego niezwykle cennego przyrodniczo i historycznie miejsca, które nadal powinno pozostać terenem mieszanym, na którym są drzewa, krzewy i tereny otwarte.
Z poważaniem,
Obywatele
Beata Jóźwik Skontaktuj się z autorem petycji