NIE dla zniszczenia wnętrz USC Górna - świetnego przykładu plastyki architektonicznej

Portal lodz.pl podał do wiadomości, że po wakacjach planowana jest modernizacja Urzędu Stanu Cywilnego na Górnej. Jak mozemy przeczytać: "Miasto zaaranżuje na nowo salę ślubów, hol i pokoje biurowe."

W sali ślubów i holu zachował się niemal kompletny wystrój z 1987 r., nad którym pracowali uznani w Polsce artyści - Krystyn Zieliński i Romuald "Rajmund" Józefowicz. 

Gorna1.jpg

Zdjęcie dzięki uprzejmości Bartosza Stępnia.

Profesor Krystyn Zieliński był wielokrotnie nagradzanym wykładowcą, prorektorem, dziekanem, a wreszcie rektorem łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych (wtedy: Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych), był również prezesem Związku Polskich Artystów Plastyków w Łodzi. Za jego działalność odznaczono go Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu ODrodzenia Polski i Złoty Medalem "Gloria artis". Jego realizacje rzeźbiarskie oraz z zakresu plastyki architektonicznej spotkać możemy w Polsce i zagranicą. W 2010 r. ukazał się obszerny katalog dotyczący jego twórczości, opracowany pod redakcją Marii Filipowskiej (wydawca: Muzeum Miasta Łodzi). Ostatnio jego sylwetkę i twórczość opisał wyczerpująco Bartosz Stępień w książce "Łódzkie mozaiki i inne monumentalne akcenty plastyczne czasów PRL-u".

Gorna2.jpg

Zdjęcie dzięki uprzejmości Bartosza Stępnia.

W Łodzi mamy JEDEN zachowany przykład jego twórczości powiązanej z architekturą - właśnie hol i salę ślubów USC Górna. I chcemy go zastąpić sztampowym, nudnym, powtarzalnym wnętrznem bez ambicji artystycznych.

usc.jpg

Materiał ze strony lodz.pl.

To nie może nastąpić! W ostatnich latach na potęgę niszczymy powojenną plastykę architektoniczną, pozbywając się niebanalnych, autorskich dekoracji stworzonych przez uznanych artystów. 

KONSERWACJA - TAK, NISZCZENIE - NIE!

Kierujemy apel do władz miasta - trzeba zablokować działania prowadzące do zniszczenia wystroju holu i sali ślubów USC Górna. Lekkie oczyszczenie, drobne uzupełnienia, nowe meble - nic więcej nie jest potrzebne tej realizacji. Dbajmy o artystyczną spuściznę awangardowej Łodzi!

 

 

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Maria Nowakowska do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...