Nie zasypujmy kompleksu Świętego Ducha!!!

Bulwar.png

Zachęcamy do podpisania petycji/manifestu i poparcia tym samym inicjatywy mieszkańców Torunia, którzy dumni ze swojego historycznego dziedzictwa, chcą się nim dzielić z kolejnymi pokoleniami. 

                                                                                  

Nie dajmy zasypać
kompleksu Świętego Ducha!!!  

My, niżej podpisani, stanowczo sprzeciwiamy się planom zasypania odkrytych na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu reliktów kompleksu Świętego Ducha i przykrycia go ulicą. To najstarsze toruńskie zabudowania – serca tego miasta. Dajmy mu bić, a miastu żyć!

Wnosimy o natychmiastową decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w celu

  • przedłużenia zakazu prac budowlanych w okolicach kompleksu, 
  • rozszerzenia badań archeologicznych na północ w kierunku murów Starówki,
  • stworzenia w tym miejscu Parku Kulturowego. 

W ten sposób Toruniowi przybędzie nie tylko kolejny unikatowy zabytek, ale także ożyje wiślane nabrzeże, miejsce, któremu gród Kopernika przez lata zawdzięczał swoją potęgę opierającą się na kontakcie z Wisłą.

Park Kulturowy Świętego Ducha powinien docelowo zostać Muzeum Wiślanym, miejscem pozostawionym jako spadek po dzisiejszych czasach dla przyszłych pokoleń. Powinno być to miejsce interaktywne, otwarte, apolityczne, łączące wszystkich torunian, a nie ich dzielące.

Wzywamy do zmiany projektu modernizacji Bulwaru Filadelfijskiego realizowanego ze środków Polskiego Ładu, który dopuszcza możliwość modyfikacji projektu w przypadku wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności. W tym przypadku bez wątpienia mamy z czymś takim do czynienia.

Nie zasypujmy ujawnionych już zabudowań kompleksu Świętego Ducha. Drogę można poprowadzić bokiem, a relikty przebadać i udostępnić do zwiedzania, edukacji i budowania toruńskiej tożsamości.

Każdy, komu leży na sercu dobro Torunia wie, że od setek lat było to miasto dialogu, wypracowywania kompromisowych rozwiązań, miasto światłe, szanujące swoją hanzeatycką przeszłość. Nie róbmy wyłomu w tym wizerunku, nie narażajmy się na śmieszność, a zarazem oburzenie i krytykę płynącą z wielu środowisk naukowych. Mamy do czynienia z XIII-wiecznym skarbem, który cudem przetrwał szwedzką nawałę, przebudowę bulwaru w XIX wieku i w latach 70. wieku XX. To nie jest problem do rozwiązania, lecz okazja do wykorzystania.

Żadne z miast ubiegających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 nie posiada takich walorów i nie stworzy parku kulturowego tej wartości, co Toruń. Skorzystajmy z tego, pokażmy, że jesteśmy prawdziwie europejskim i otwartym hanzeatyckim, dumnym miastem, zamiast pogrążać się w krótkowzrocznej prowincjonalności. Nasze dzieci i wnuki podziękują nam i będą z nas dumne. Nie chcemy tłumaczyć im po latach, że wszyscy widzieli, a nikt nie zareagował.

 


koalicja organizacji pozarządowych "Wpływamy na Toruń"    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam koalicja organizacji pozarządowych "Wpływamy na Toruń" do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...