Petycja mieszkańców Grudziądza o obniżenie stawki VAT na energię cieplną do poziomu 5% oraz przekazywanie 50% opłaty za emisję dwutlenku węgla.
Szanowny Panie Premierze,
My niżej podpisani Mieszkańcy Grudziądza, na podstawie ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z 2018 r. poz. 870), wnosimy o podjęcie przez Rząd RP natychmiastowych działań w sprawie obniżenia stawki VAT na energię cieplną do poziomu 5% oraz przekazywanie 50% opłaty za emisję dwutlenku węgla, co w znaczny sposób wpłynie na obniżenie kosztów rachunków za utrzymanie naszych gospodarstw domowych.
Panie Premierze, z miesiąca na miesiąc podstawowe rachunki stają się coraz trudniejszym do uniesienia ciężarem już nie tylko dla osób o skrajnie niskich dochodach, ale dla większości ludzi. Jest nam trudno związać koniec z końcem. Inflacja drenuje nasze portfele, co odczuwamy podczas codziennych zakupów, jednak każdego miesiąca opłaty niezbędne do utrzymania naszych mieszkań i domów przygniatają nas do ziemi. Pan, poprzez decyzje na poziomie rządowym, może choć w części zdjąć z nas to jarzmo kosztów, które przekracza naszą finansową wytrzymałość.
Jako Mieszkańcy Grudziądza zwracamy się do Pana o obniżenie zależnej od decyzji rządu stawki VAT na energię cieplną do poziomu 5% oraz o zainicjowanie zmian prawnych, w następstwie których 50% opłaty za emisję dwutlenku węgla, wnoszonej przez zobowiązane do tego podmioty, będzie przekazywane tymże podmiotom, celem realizowania przez nie procesów związanych z transformacją energetyczną. Przeprowadzenie tych zmian przyczyni się do obniżenia kosztów wytwarzania energii, a tym samym zapewni polskim rodzinom znaczne oszczędności.
Od 1 stycznia 2023 r. stawka VAT na energię cieplną wynosi 23%. W stosunku do stawki VAT obowiązującej do 31 grudnia 2022 r. nastąpił zatem wzrost o 18 punktów procentowych. To zmiana szczególnie dotkliwa dla odbiorców ciepła systemowego, a więc dla około 15 milionów mieszkańców Polski, w tym około 40% mieszkańców Grudziądza. Grudziądzanie korzystają z ciepła wyprodukowanego przez nasze Okręgowe Przedsiębiorstwo Energii Cieplnej, ale koszt tego ciepła, który co miesiąc musimy płacić, zależy również od decyzji i dobrej woli rządu. Prosimy, aby tacy wytwórcy systemowego ciepła nie musieli rządowi RP płacić haraczów, które ostatecznie odbijają się na portfelach zwykłych ludzi, którzy w tej sprawie nie mają nic do powiedzenia.
Rosnące ceny towarów i usług oraz energii (w tym energii cieplnej) przyczyniły się do dramatycznej sytuacji życiowej tych osób. Szczególnie trudny do udźwignięcia jest dla nich wzrost kosztów utrzymania gospodarstw domowych. Wielu Mieszkańców Grudziądza ma w związku z tym problemy z zaspokajaniem podstawowych potrzeb życiowych swoich rodzin. W celu obniżenia kosztów codziennego funkcjonowania Polek i Polaków konieczne jest przywrócenie stawki VAT na energię cieplną do poziomu 5%.
Znaczącym kosztem energii cieplnej jest opłata za emisję dwutlenku węgla, wnoszona m.in. przez ciepłownie, która docelowo trafia do budżetu państwa. W przypadku grudziądzkiej ciepłowni opłata ta wynosi około 40 mln zł rocznie!!! Zainicjowanie zmian prawnych, w wyniku których 50% opłaty za emisję dwutlenku węgla, wnoszonej przez zobowiązane do tego podmioty, będzie przekazywane tymże podmiotom, celem realizowania przez nie procesów związanych z transformacją energetyczną, przyczyni się m.in. do obniżania kosztów wytwarzania energii.
Jako Mieszkańcy Grudziądza apelujemy do Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego o wprowadzenie powyższych rozwiązań, gdyż spowodują one realną pomoc dla Polek i Polaków. Od decyzji Pana Premiera zależy, czy nasze życie może być choć trochę bardziej znośne.
Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski Skontaktuj się z autorem petycji