Opieka medyczna w przedszkolach specjalnych

Szanowni Państwo,

czy wiecie, że w przedszkolach specjalnych nie ma obowiązku uregulowanego przepisami prawa dotyczącego konieczności zagwarantowania dzieciom opieki medycznej podczas przebywania w przedszkolu? W gestii dyrekcji placówek jest "zagwarantowanie bezpieczeństwa", jednak ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece medycznej nad uczniami dotyczy jedynie uczniów uczęszczających do szkoły.

Do przedszkoli specjalnych uczęszczają dzieciaki ze sprzężoną niepełnosprawnością fizyczną oraz umysłową, którym często towarzyszy cały wachlarz wad i chorób, które wiążą się ze szczególnymi potrzebami np. u dzieci z rurką tracheotomijną - odsysanie ssakiem wydzieliny z górnych dróg oddechowych, u dzieci karmionych dojeltowo - podawanie pokarmu i płynów przez PEGa, u dzieci z padaczką - robienie wlewek doodbytniczych podczas silnych i długotrwałych napadów.

Jak widzicie, tu nie chodzi o opatrywanie stłuczonych kolan, ale o zaspokojenie podstawowych potrzeb dzieciaków i profesjonalną nagłą pomoc.

Brak opieki medycznej powoduje, że dzieciaki mające szczególne potrzeby nie mogą przychodzić do przedszkola, a tym samym są pozbawione rehabilitacji, która jest jedyną drogą do poprawy stanu zdrowia i uzyskania sprawności w miarę możliwości rozwojowych.

Celem petycji jest zmiana zapisów ustawy o opiece medycznej nad uczniami polegająca na rozszerzeniu grupy docelowej, o której mowa w ustawie o osoby uczęszczające do przedszkoli specjalnych.

Mamy nadzieję, że Państwa podpis pod petycją zwróci uwagę Ministerstwa Zdrowia na problem.

Dziękujemy

Rada Rodziców

działająca przy Przedszkolu Specjalnym nr 213 w Warszawie


Rada Rodziców działająca przy Przedszkolu Specjalnym nr 213 w Warszawie    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Rada Rodziców działająca przy Przedszkolu Specjalnym nr 213 w Warszawie do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Script executed with success this is not html: Array ( [type] => 2 [message] => Trying to access array offset on value of type null [file] => /home/petitions/public_html/sign_petition.php [line] => 31 )