Petycja do firmy „U Jędrusia” o zastąpienie tłuszczu wieprzowego w składzie pierogów ruskich tłuszczem roślinnym

Pierogi ruskie produkowane przez firmę „U Jędrusia”, w tym również te sprzedawane w Biedronce pod marką „Nasze Smaki” to jedne z najlepszych pierogów wśród dań gotowych polskiej produkcji. Niestety, wiele osób o preferencjach żywieniowych zakładających eliminowanie lub ograniczanie produktów pochodzących z uboju zwierząt jest zmuszona do rezygnacji z nich, ponieważ w składzie tych pierogów znajduje się tłuszcz wieprzowy.

Składnik ten jest drugorzędny, bowiem jest wykorzystywany do wytwarzania smażonej cebuli, stanowiącej jedynie 5% wyrobu. Znaczy to, że jego zastąpienie np. przez olej rzepakowy (który i tak jest już tam użyty) czy słonecznikowy będzie miało praktycznie zerowy wpływ na istotę pierogów ruskich „U Jędrusia”, czyli smak, konsystencję oraz koszty produkcji produktu.

W sytuacji, gdy coraz więcej Polaków i Polek decyduje się na wybór diety bezmięsnej, taki krok będzie wyjściem na przeciw ich potrzebom. Osób odżywiających się na zasadach wegetarianizmu jest w naszym kraju 4%, a kolejne 8% planuje dołączyć do tego grona*. To ponad 4,5 miliona osób! Zastąpienie tłuszczu wieprzowego roślinnym odpowiednikiem w pierogach ruskich pozwoli na włączenie ich w grono potencjalnych konsumentów.

Warto również zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny zagadnienia. Przemysłowa hodowla trzody chlewnej przynosi liczne szkody środowisku naturalnemu, w tym m.in. zanieczyszczenia wody, powietrza i gleby oraz zaburzenia różnorodności biologicznej**. W dobie galopujących zmian klimatu i środowiska naturalnego rezygnacja z produktów wieprzowych tam, gdzie nie są one niezbędne, jawi się jako konieczna reakcja.

Podsumowując, zwracamy się do firmy „U Jędrusia” z prośbą o rozpatrzenie powyższych argumentów i modyfikację składu pierogów ruskich produkowanych przez przedsiębiorstwo, tak aby osoby niejedzące mięsa również mogły cieszyć się ich wspaniałym smakiem.

 

* Pyszne.pl: Raport food-trendów 2019.

** Gołaś, Z.; Kozera, M. Ekologiczne konsekwencje koncentracji produkcji trzody chlewnej. w: „Journal of Agribusiness and Rural Development”, 1(7) 2008.

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Wojsław do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook