Petycja do burmistrza ws. bezpieczeństwa dzieci poruszających się komunikacją miejską w drodze do i ze szkoły

                                                  Burmistrz Dzielnicy Białołęka

 

                                                                ul. Modlińska 197

 

                                                                03-122 Warszawa

 

Dotyczy: poprawy bezpieczeństwa dzieci w drodze ( i powrocie ze) do Szkoły Podstawowej nr 368 im. Polskich Olimpijczyków w Warszawie, ul. Hemara 15

Szanowny Panie Burmistrzu

Stosownie do przepisów ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach, działając w imieniu społeczności Szkoły Podstawowa nr 368 im. Polskich Olimpijczyków w Warszawie, ul. Hemara 15, zwracamy się z prośbą o doświetlenie, zamontowanie progów zwalniających przed przejściem  dla pieszych prowadzącym do przystanku Warzelnicza- Szkoła 02, a także wiaty przystankowej na wspomnianym przystanku. Ponadto apelujemy o interwencję do ZTM, aby linie 152,314, 332 obsługiwały autobusy standardowe, jak i o przewrócenie autobusu szkolnego linii 304. Dodatkowo linia 332 powinna kursować również co 15 minut.

Uzasadnienie

Od początku istnienia szkoły przy Hemara 15 czyli w roku szkolnym 2019/2020 do obecnej chwili nie można stwierdzić, aby dzieci uczęszczające do tej szkoły mogły do niej dotrzeć bezpiecznie i komfortowo.

Ulica Hemara jest obciążona dużym ruchem samochodowym, szczególnie w godzinnych porannych i popołudniowych. Wskazane przejście dla pieszych jest usytułowane przy głównym szlaku komunikacyjnym w tej okolicy, w tym dojściem naszych dzieci z wymienionej szkoły. Zdecydowana większość dzieci samodzielnie pokonuje tę drogę. Rodzice odczuwają każdego dnia zaniepokojenie, czy dzieci dotrą i wrócą z niej bezpiecznie,

Niemal 90 % dzieci z obwodu w/w szkoły dojeżdża do niej komunikacją miejską, liniami 152, 314, 332. Pojazdy obsługujące te linie są krótkie, do których nie mieszczą się dzieci jadące i wracające ze szkoły. Ponadto w roku szkolnym 2022/2023 zawieszono linię 304 co jeszcze bardziej zmniejszyło bezpieczeństwo i komfort jazdy. Autobusy linii 152 teoretycznie jeżdżą, co 15 minut, ale z racji długiej trasy często są opóźnione. Codziennie obserwujemy jak dzieci jadące na godzinę 8: 00 są stłoczone już na trzecim przystanku od pętli. Dzieci nie mają się, za co trzymać. Na tak dużą liczbę dzieci korzystających z komunikacji miejskiej powinny być skierowane standardowe autobusy przegubowe. Dodatkowo linia 332 powinna kursować również co 15 minut.

Bezpieczeństwo dzieci w pobliżu szkoły powinno mieć najwyższy priorytet. Również wtedy, gdy spowoduje to zaburzenie płynności ruchu samochodowego. Obowiązkiem dorosłych jest uwzględnienie tego przy projektowaniu i zarzadzaniu przestrzenią miejską poprzez zastosowanie wszelakich technicznych rozwiązań w celu zapewnienia tego bezpieczeństwa.

 

Troska rodziców ma wyraz w podpisach, które złożyli pod pismem.

 

Agnieszka Lamparska


Agnieszka Lamparska    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Agnieszka Lamparska do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUBPłatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...