Petycja o równy dostęp do opieki medycznej dla kobiet z niepełnosprawnością!

 Dodaj_nagłówek.jpg

Akcja #kobietaNiepełnosprawnaJestPełnoprawna

Agnieszka Filipkowska

Biuro Rady Miasta Gliwice

ul. Zwycięstwa 21

44-100 Gliwice

 

Pan Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów 

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

00-583 Warszawa

Al. Ujazdowskie 1/3  

Gliwice, 30 października 2020

 

Szanowny Panie Premierze!

My niżej podpisani/podpisane prosimy o  politykę społeczną gwarantującą równe prawa kobietom z niepełnosprawnościami.

Kobiety z niepełnosprawnościami też chcą decydować o własnych ciałach!
Część z nich ma choroby genetyczne, które niosą za sobą ryzyko wystąpienia tej choroby u ich dzieci!
Poza tym kobiety z niepełnosprawnościami mają dużo mniej możliwości niż kobiety pełnosprawne! W związku z tym proszę o odpowiedź na następujące pytania.

1. Gdzie w Polsce są szpitale ginekologiczno-położnicze dostępne dla kobiet z niepełnosprawnością (tzn. wyposażone w podnośniki i toalety dostępne dla kobiet z niepełnosprawnością)?

2. Ile w Polsce jest gabinetów ginekologicznych mających kontrakt z NFZ dostępnych dla kobiet z niepełnosprawnością (w sposób jak w punkcie 1)? Proszę o podanie ilości i adresów.

3. Na jaką pomoc od państwa może liczyć kobieta z niepełnosprawnością w czasie ciąży? Mowa tu o innej pomocy, niż ta, którą dostaje kobieta pełnosprawna i samodzielna.

4. Na jaką pomoc od państwa może liczyć kobieta z niepełnosprawnością po porodzie i w pierwszym roku życia dziecka?

5. Czy kobiety z niepełnosprawnością będące matkami mają w czasie pandemii jakiekolwiek dodatkowe wsparcie? Jeżeli tak, to jakie.

6. Czy mąż/partner ciężarnej kobiety z niepełnosprawnością może liczyć na jakąkolwiek formę wsparcia ze strony państwa? Jeżeli tak, to na jaką?

7. Czy małżeństwo, w którym jedna z osób jest osobą z niepełnosprawnością może się ubiegać w Polsce o adopcję? Jeżeli tak, to ile było takich przypadków w ciągu ostatnich 5 lat?

Uprzejmie proszę o odpowiedź oraz podjęcie znaczących kroków w stronę polityki społecznej wobec kobiet z niepełnosprawnością, tak by miały one te same prawa i możliwości, jak kobiety pełnosprawne.

Niezapewnienie im tego zmusza kobiety z niepełnosprawnością do rezygnowania z posiadania dzieci, z zakładania rodzin, spycha je poza margines życia społecznego a niejednokrotnie naraża na ryzyko dodatkowego uszczerbku na zdrowiu.

Z poważaniem

dr Agnieszka Filipkowska

Radna Rady Miasta Gliwice


Agnieszka Filipkowska    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Agnieszka Filipkowska do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...