Petycja wobec planowanego zamknięcia Oddziału Ginekologiczno- Położniczego w SPZOZ Szpitalu im. dr. J. Dietla w Krynicy- Zdroju

Szpital-Powiatowy-w-Krynicy-Zdroju-1920_filtered.jpgPetycja skierowana do: Ministry Zdrowia- Izabeli Leszczyny, Rzecznika Praw Pacjenta- Bartłomieja Chmielowca, Starosty Nowosądeckiego- Tadeusza Zaremby, Dyrektora Naczelnego Szpitala- Łukasza Rachtana, Burmistrza Krynicy- Zdroju- Piotra Ryby oraz Burmistrza Miasta i Gminy Muszyny- Jana Golby. 


My niżej podpisani mieszkańcy Miasta i Gminy Krynica- Zdrój oraz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec planowanego na dzień 31 lipca 2025r. zamknięcia Oddziału Ginekologiczno- Położniczego istniejącego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej - Szpitalu im. dr. J. Dietla w Krynicy- Zdroju (dalej również jako: Szpital im. dr. J. Dietla w Krynicy- Zdroju, Szpital)

Wspomniana wcześniej decyzja, podjęta niemal samodzielnie przez dyrekcję Szpitala im. dr. Józefa Dietla w Krynicy- Zdroju, w sposób oczywisty i bezpośredni uderza w podstawowe prawa mieszkańców miasta i gmin Krynica Zdrój oraz Muszyny, w tym w szczególności mieszkanek powołanych jednostek samorządu terytorialnego. Prawo do godnej opieki medycznej, do porodu w bezpiecznych warunkach i możliwie bliskiej odległości od miejsca zamieszkania stanowi elementarne uprawnienie, tak potrzebne w dobie spadającej demografii i coraz większych niepokoi społecznych, związanych z trudami macierzyństwa i kryzysu dostępu do opieki zdrowotnej. 

Przywoływany Oddział Ginekologiczno- Położniczy funkcjonował w Szpitalu im. dr. J. Dietla w Krynicy- Zdroju od dziesięcioleci, będąc miejscem przyjścia na świat tysięcy dzieci, a także miejscem udzielania tak niezbędnej, ginekologicznej pomocy medycznej dziewczętom i kobietom w każdym wieku. Nasz szpital, bo niewątpliwie tak każdy z nas traktuje przedmiotową placówkę, położony jest w odległości umożliwiającej przyjazd chorych i ciężarnych w czasie, w którym w przeważającej większości przypadków możliwym jest adekwatne i pilne udzielenie właściwych świadczeń medycznych. 

Z wielkim niepokojem ogromnym zaskoczeniem przyjęliśmy wiadomośc o podjęciu przez dyrekcję Szpitala decyzji o zamknięciu Oddziału Ginekologiczno- Położniczego. 
W naszym odczuciu, decyzja taka powinna zostać poprzedzona przeprowadzeniem konsultacji społecznych z udziałem Mieszkańców, dialogu z Radami Miast i Gmin Krynicy- Zdrój i Muszyny oraz ich Burmistrzami. Tymczasem, z dnia na dzień otrzymujemy suchą informację w postaci wskazania terminu zamknięcia Oddziału, bez wskazań podstaw podjęcia takiej decyzji, bez jakiejkolwiek formy właściwej w sprawie komunikacji z bezpośrednio zainteresowanymi sprawą- a to NAMI, mieszkańcami i mieszkankami. 

Ogromne wątpliwości co do słuszności i zasadności pozbawienia Szpitala tak istotnego oddziału budzi również fakt, iż proponowaną alternatywą, zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Dyrektora Szpitala, Radnych Powiatowych w formie ustnej, ma pozostawać dla nas prywatny i publiczny szpital położony w miejscowości Nowy Sącz. Abstrahując od braku zakomunikowania takiej zmiany Mieszkańcom i Mieszkankom wcześniej i nie kwestionując niewątpliwie wysokiego standardu świadczonych w placówce prywatnej usług medycznych zwracamy uwagę na fakt, iż odległość, jaka dzieli miasto Krynica- Zdrój od przywoływanej placówki wynosi 34km, zaś miasto Muszyna- 56km. Odległości w zakresie sołectw gminnych pozostają w przeważającej większości jeszcze większe, co realnie wpłynie na bezpieczeństwo mieszkanek przywoływanych obszarów- słowo "natychmiastowy" czy "pilny" przestanie bowiem istnieć, w zakresie dostępu kobiet tych, do podstawowej, w wielu przypadkach tak niezbędnej, opieki medycznej. 

Expressic verbis- likwidacja Oddziału Ginekologiczno- Położniczego w Szpitalu im. dr. Józefa Dietla w Krynicy- Zdroju w praktyce zmusi kobiety w ciąży, osoby wymagające opieki ginekologicznej oraz młode matki do wielokilometrowych podróży do miasta oddalonego o conajmniej 30 minutową podróż, co w sytuacjach nagłych i pilnych stanie się zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia pacjentek i dzieci. 

Jest dla nas w pełni zrozumiałym, że demografia w naszych Gminach jest najniższą od lat. W Krynicy- Zdroju, w 2024 roku na świat przyszło 92 nowych mieszkańców (dzieci), w Muszynie- 78. Co istotne, w zamykanym Oddziale Szpitala, na świat przyszło w roku 2024 337 noworodków. Oznacza to, że oddział ten był również miejscem narodzin dzieci spoza naszych Gmin. W tym miejscu nie sposób nie zwrócić uwagi na fakt, iż nasze Gminy i Miasta pozostają uzdrowiskowymi, turystycznymi. Czy likwidacja Oddziału o tak doniosłym znaczeniu dla Kobiet nie wpłynie również na poziom bezpieczeństwa i komfortu naszych Gości? 

Ogromny niepokój, w perspektywie bezpieczeństwa Mieszkanek naszych Miast i Gmin budzi fakt likwidacji jedynego w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od miejsca zamieszkania oddziału świadczącego usługi medyczne w zakresie ginekologicznym. Nie możemy zapominać, iż ginekologia nie obejmuje wyłącznie prowadzenia ciąż i porodów. Miasto i Gmina Krynica- Zdrój stanowi miejsce stałego zamieszkania dla 8 344 kobiet w różnym wieku, w Gminie Muszyna aktualnie zamieszkuje 5 829 kobiet. Pozbawienie tych osób doraźnej i pilnej pomocy medycznej w podstawowym zakresie determinowanym płcią pozostaje naszym zdaniem decyzją skrajnie nieprzemyślaną, wyraźnie uderzającą w dostęp do opieki medycznej i podstawowy komfort, bezpieczeństwo oraz dyskryminującą kobiety zamieszkujące nasze Gminy. 

Szpital im. dr. J. Dietla od lat zapewnia opieke medyczną w zakresie Położnictwa i Ginekologii. Oddział ten nie tylko ma ogromne znaczenie dla lokalnej społeczności, ale jest także miejscem pracy wielu wykwalifikowanych specjalistów. Jego zamknięcie oznaczałoby poważne konsekwencje społeczne i zdrowotne oraz dalsze pogłębienie wykluczenia medycznego obszarów wiejskich i małomiasteczkowych, pozbawiając dwa cieszące się ogólnopolską sławą uzdrowiska podstawowej opieki medycznej dla Kobiet. 

Z uwagi na powyższe, domagamy się:
1. Natychmiastowego wstrzymania decyzji o zamknięciu Oddziału Ginekologiczno- Położniczego Szpitala im. dr. Józefa Dietla w Krynicy- Zdroju, 
2. Udzielenia przez dyrekcję Szpitala wyczerpującej, ogólnodostępnej dla Mieszkańców miast i gmin: Krynica- Zdrój, Muszyny oraz Łabowej, Piwnicznej- Zdroju i Grybowa (dotychczas korzystających ze świadczeń medycznych omawianego Oddziału), informacji o podstawach podjętej decyzji i proponowanych alternatywach w przypadku zamknięciu Oddziału, 
3. Przeprowadzenia szerokich konsultacji społecznych wśród mieszkańców Miast i Gmin Krynicy- Zdroju oraz Muszyny w tej sprawie, 
4. Poszukiwania alternatywnych rozwiązań mających na celu utrzymanie funkcjonowania oddziału i, o ile to konieczne, poprawę jego sytuacji finansowej i kadrowej. 

Z pełnym przekonaniem podkreślamy, że zdrowie i bezpieczeństwo Kobiet oraz nowonarodzonych Dzieci powinno być priorytetem władz lokalnych i rządowych. 

Z poważaniem, 
Maria Lelito- Przewodnicząca Rady Miejskiej w Krynicy- Zdroju
Jerzy Majka- Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Uzdrowiskowej w Muszynie
Mieszkańcy Miast i Gmin Krynica- Zdrój oraz Muszyna. 


Rada Miasta Krynicy-Zdroju, Rada Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Rada Miasta Krynicy-Zdroju, Rada Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Upoważniam Rada Miasta Krynicy-Zdroju, Rada Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna do przekazania informacji podanych przeze mnie w tym formularzu następującym stronom:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...