Petycja przeciwko produkcji biopaliw z oleju palmowego

 

Witam Wszystkich!

W ostatnim czasie co raz częściej można usłyszeć w mediach temat oleju palmowego, który budzi wiele kontrowersji. Znajdujący się w składzie wielu słodyczy, szamponów czy paliw wzbudził w ostatnim czasie spore zamieszanie. Wielu z nas korzysta z niego niemal codziennie, nie wiedząc skąd pochodzi i jak wyglądaja jego produkcja. Szacuje się, że aż 50% produktów posiada olej palmowy w składzie. Aż 50% importowanego do Europy oleju palmowego wykorzystuje się do produkcji biodiesla. Produkcja oleju palmowego jest odpowiedzialna za niszczenie lasów deszczowych, szkodliwa dla lokalnych społeczności oraz powoduje niszczenie siedlisk orangutanów i innych gatunków zwierząt. Dzięki presji społecznej UE ostatnio skorygowała propozycje regulacji, ale wciąż są one dalekie od doskonałości. To normalne, że firmy takie jak Total, Shell i BP, które używają oleju palmowego w swoim silniku wysokoprężnym, nie chcą, abyś wiedział, że niszczą lasy deszczowe, aby zasilić Twój samochód. Ze wszystkich olejów olej palmowy jest najtańszy i ma najwyższą emisję gazów cieplarnianych - trzy razy gorzej dla klimatu niż kopalny olej napędowy. Dzieje się tak, ponieważ ekspansja dłoni prowadzi do wylesiania i drenażu torfowisk w Azji Południowo-Wschodniej, uwalniając bomby węglowe w atmosferze.

O co z nim tak na prawdę chodzi i dlaczego jest tak szkodliwy zarówno dla naszego zdrowia, zwierząt i planety? 

Większość biopaliw w Europie wytwarzana jest z wykorzystaniem czystego oleju roślinnego,
tani i brudny olej palmowy jest ulubiony w branży. Podczas gdy firmy paliwowe osiągają
miliardy zysków, wycinka oleju palmowego niszczy dziewicze lasy tropikalne i
torfy bogate w węgiel w Indonezji i Malezji, narażając orangutany i inne gatunki
na wymarcie.

Produkcja oleju palmowego odbywa się kosztem różnorodności biologicznej i ekosystemu w krajach w których jest produkowany, czyli głównie Malezji i Indonezji. Jak podaje WWF powierzchnia lasów deszczowych, o wielkości 27 boisk piłkarskich jest usuwana co minutę!  Wycinka na tak dużą skalę powoduje zagrożenie życia wielu gatunków. Jednym ze zwierząt o szczególnym znaczeniu dla istnienia lasów tropikalnych jest orangutan, którego gatunek w ciągu ostatnich 20 lat został zniszczony w 90%. Te liczby są przerażające a z roku na rok mogą się jedynie powiększać.  

Dlaczego Twój głos jest ważny? 

Gdyby Europa zakończyła wsparcie dla biodiesla z oleju palmowego, dałoby to potężny 
sygnał rynkom światowym, zmniejszyłoby popyt na brudny olej palmowy i wymusiłoby
olej palmowy producentów, aby poważnie potraktowali zakończenie wylesiania.
Razem możemy powstrzymać spalanie oleju palmowego w samochodach, który ma
niebezpieczny wpływ zarówno dla Nas - ludzi, jak na zwierzęta i naszą Matkę Naturę.
Jeśli ich los nie jest Ci obojętny - proszę o głosy!

Alicja Bystrzycka    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Alicja Bystrzycka do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook