Petycja w obronie Romana Polańskiego

Apelujemy do wszystkich zainteresowanych o nieuleganie emocjom i wsłuchanie się w głos jedynej potwierdzonej ofiary Romana Polańskiego. Samantha Geimer wybaczyła polskiemu reżyserowi. Wiele razy prosiła o zamknięcie sprawy sprzed 42 lat. Formalnie zawnioskowała o to w sądzie i w prokuraturze w Los Angeles. Geimer nazwała "brzydką i okrutną" decyzję Amerykańskiej Akademii Filmowej, która usunęła artystę ze swojego grona.

Roman_Polanski_2011_2._(cropped)_.jpg

Polański przyznał się do seksu z nieletnią (nigdy nie przyznał się do gwałtu) w ramach ugody z sędzią i prokuratorem. Odsiedział 42 dni w więzieniu w Chino podczas których objęty był obserwacją psychiatryczną. W tym czasie sędzia Laurence J. Rittenband miał chwalić się, że złamie warunki ugody i "wyśle Polańskiego do więzienia na 100 lat". W obronie Polańskiego stanął nawet prokurator, który ścigał reżysera!

Polański z nawiązką odsiedział karę w Szwajcarii, kiedy został zatrzymany i siedział w areszcie domowym aż Ministerstwo Sprawiedliwości orzekło, że ekstradycja jest niedopuszczalna. Tak samo orzekł sąd w Krakowie, a wyrok podtrzymał Sąd Najwyższy.

Pozostałe czyny, których miałby dopuścić się reżyser, nawet gdyby były prawdą, uległyby przedawnieniu wiele lat temu. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka stanowi, że "każdy człowiek oskarżony o popełnienie przestępstwa ma prawo, aby uznawano go za niewinnego dopóty, dopóki jego wina nie zostanie mu udowodniona zgodnie z prawem podczas publicznego procesu".

Skoro nawet ofiara zdobywcy Oscara dawno już wybaczyła, jakie mamy prawo wydawać wyroki w tej sprawie?

Czy mielibyśmy odmawiać Romanowi Polańskiemu jednego z podstawowych praw człowieka - prawa do domniemania niewinności - tylko dlatego, że jest znanym na całym świecie reżyserem?

MzM2OTkzYhssUDlnRAFvDm8IbT0CWGFYOBB1dkQ1Yk96CzdhXENiHmNFPz0GHWMKIR1-ZFxNfkh-BH9tRld6T3gFdmxcTXhVPlMiNQUOJRtgVSo9Bh8_Vz5TIjUFDiUbY1g_M0kH.jpeg

Każdą osobę, którą ktokolwiek skrzywdził, należy objąć opieką i wsparciem. Ale opowiadając się za prawami kobiet wsłuchajmy się co ma do powiedzenia kobieta - Samantha Geimer. Ona od dawna apeluje, żeby zostawić Romana Polańskiego w spokoju.

Z szacunku do niej oraz do rodziny Romana Polańskiego apelujemy aby oceniając jakiegokolwiek człowieka nie ulegać emocjom. Apelujemy, aby powściągać komentarze w tak niejasnych i niepotwierdzonych sprawach. Apelujemy, aby pamiętać o podstawowych prawach każdego człowieka - prawie do uczciwego procesu i prawie do domniemania niewinności.

 

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Marek Zawadzki do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook