Petycja w sprawie pilnego dostępu do III i IV linii leczenia dla pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego.

Pan Premier Mateusz Morawiecki Pan Minister Zdrowia Łukasz Szumowski Pan Minister Adam Lipiński Pan Prezes NFZ Andrzej Jacyna Posłowie i Senatorowie Parlamentu RP  

My, chorzy na raka jelita grubego zwracamy się z przejmującym apelem „Spójrzcie nam w oczy – chcemy żyć dłużej!”. Chcemy się leczyć, a nie umierać, chcemy mieć dostęp do III i IV linii leczenia. Każdego dnia z powodu tego nowotworu umierają aż 33 osoby w Polsce! My, pacjenci z rakiem jelita grubego mamy już dość tej sytuacji i postanowiliśmy pokazać twarze oraz podzielić się naszymi historiami. Jesteśmy normalnymi ludźmi, chcemy pracować, zajmować się rodzinami, realizować pasje i cieszyć się życiem. Bierzemy udział w kampanii „Spójrzcie nam w oczy – chcemy żyć dłużej!”. 24 stycznia 2019r. w Hali Głównej Dworca Centralnego udostępniliśmy wystawę, pokazującą prawdziwe oblicze choroby i życia z  nowotworem złośliwym. Mimo olbrzymiej traumy jaką jest rak, na naszych twarzach widać radość, chcemy cieszyć się życiem jak najdłużej. Każdy z nas chce móc być leczony, bo wiemy, że są nowoczesne terapie dostępne już prawie w całej Europie. Niestety, nie dla polskich pacjentów. Moglibyśmy być nadal aktywni zawodowo, rodzinnie, społecznie, pod warunkiem kontynuacji terapii w III i IV linii. Chcemy żyć i pracować, dla siebie, dla bliskich, dla społeczeństwa, dla Polski. Dopiero od lipca 2017 r. oraz stycznia 2018 r. polscy pacjenci mogą korzystać z refundacji leków w I i II linii leczenia na poziomie standardów europejskich. Natomiast od kilku lat w Europie dostępna jest nowoczesna terapia dedykowana pacjentom z przerzutowym rakiem jelita grubego w III i IV linii leczenia. Preparaty zawierające triflurydynę/typiracyl i regorafenib dają dużą szansę na wydłużenie życia pacjentom nawet w zaawansowanym stadium choroby. Terapie te są obecnie finansowane w 23 krajach UE, również w tych o porównywalnym do Polski poziomie PKB per capita, między innymi w Czechach, Grecji, Portugalii, na Słowacji i Węgrzech. Mijają miesiące, na kolejnych listach refundacyjnych znajdują się wyczekiwane leki dla pacjentów onkologicznych w innych obszarach niż rak jelita grubego. Na styczniową listę weszły leki ratujące życie pacjentom z przewlekłą białaczką limfocytową i nowotworem płuca, a co z chorymi na przerzutowego raka jelita grubego,  który jest jednym z największych zabójców chorych onkologicznie w Polsce? Mimo dziesiątek pism składanych do decydentów w obszarze ochrony zdrowia, mimo chęci i obietnic, nasze prośby wciąż nie zostały wysłuchane.  Z rakiem jelita grubego można dzisiaj żyć, może  stać się on chorobą przewlekłą. Pomóżcie nam walczyć o dłuższe życie. Pomóżcie nam i naszym rodzinom spędzić razem jak najwięcej czasu.

Szanowni Państwo, apelujemy o pilne podjęcie działań zmierzających do udostępnienia grupie około 1000 pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego leczenia w III i IV linii. Jeszcze nie jest za późno dla tych, którzy żyją, nasz los jest w Państwa rękach, liczymy na zrozumienie, wsparcie, pomoc i dobre decyzje.

Zdjęcia_twarzy_Spójrzcie_nam_w_oczy.JPGPacjenci z rakiem jelita grubego, Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO, Fundacja EuropaColon Polska, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych


Dorota Kaniewska -Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Dorota Kaniewska -Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...