Petycja w sprawie przeznaczenia ławeczki na Plantach pamięci prof. Jerzego Treli

Wielce Szanowna

Rada Miasta Krakowa

Plac Wszystkich Świętych 3-4;

31-004 Kraków  

 

Wielce Szanowni Radni!

Głębokim żalem i smutkiem napełniła wszystkich Krakowian wiadomość o śmierci wybitnego aktora, tak bardzo zasłużonego dla rozwoju sztuki w Polsce jakim był profesor Jerzy Trela. Przez kilkadziesiąt lat działalność Jerzego Treli nierozerwalnie związana była z Krakowem. Występował na scenach wielu Krakowskich teatrów. Był jednym ze współtwórców krakowskiego Teatru Scena STU, grał w Teatrze Rozmaitości, występował na deskach Państwowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej. Był także profesorem krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, a w latach 1984–1990 sprawował urząd rektora tej uczelni. Wystąpił w wielu spektaklach teatralnych oraz w ponad kilkudziesięciu filmach i serialach.

Był nagradzany wielokrotnie różnymi nagrodami i wyróżnieniami. Został między innymi Laureatem Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w 1978 oraz dwukrotnym laureatem Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr” za sezon 1990/1991 i 1998/1999. W 1998 podczas III Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd. W tym samym roku ukazał się film dokumentalny o Jerzym Treli: „Jest taki człowiek” w reżyserii Andrzeja Maja. Wśród jego odznaczeń wymienić można: Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej. Niedawno również Rada Miasta Krakowa nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krakowa. Niestety dyplomu potwierdzającego to wyróżnienie nie zdążył odebrać.           

  Dla Krakowian prof. Jerzy Trela na zawsze wpisał się w historię miasta, kształtując sztukę przedstawianą na krakowskich scenach teatralnych. Był człowiekiem zasłużonym miastu, jego mieszkańcom i całej Polsce za swój trud jaki wkładał w rozwój kultury i sztuki. Biorąc to pod uwagę, chcielibyśmy na ręce Szanownej Rady złożyć tę petycję, w której proponujemy, aby jedną z ławek  położonych na krakowskich Plantach przeznaczyć pamięci prof. Jerzego Treli. Chcemy, aby na ławeczce znalazła się tabliczka z informacją komu ławeczka została poświęcona oraz kod QR, pozwalający zainteresowanym przechodniom dowiedzieć się więcej o tym wybitnym Krakowianinie. Chcemy również, aby na ławeczce znalazła się siedząca figura przedstawiająca Jerzego Trelę. Wierzymy, że będzie to odpowiednie upamiętnienie tej wybitnej dla miasta osoby. Wraz z petycją składamy podpisy  popierających ją Krakowian i Krakowianek.  

Z wyrazami Szacunku!  

 

Adam Tadeusz Turbiarz  

Damian Stanisław Herbowicz  

Oliwia Roksana Krzysztofik 

Małgorzata Pac


Damian Stanisław Herbowicz    Skontaktuj się z autorem petycji
Script executed with success this is not html: Array ( [type] => 2 [message] => Trying to access array offset on value of type null [file] => /home/petitions/public_html/sign_petition.php [line] => 31 )