Petycja w sprawie zachowania “Zielnika” Olafa Ciruta, w Muzeum Etnograficznym Dom Esterki w Krakowie

Krakowianki i Krakowianie, oraz wszyscy wrażliwi na piękno, prosimy Was o podpisanie petycji, aby zachować namalowany w przedsionku “Zielnik” Olafa Ciruta, w Muzeum Etnograficznym Dom Esterki w Krakowie.

Wystawie “POWERBANK/siła kobiet” w Domu Esterki towarzyszył, namalowany w muzealnym przedsionku, mural kwietny “Zielnik” autorstwa Olafa Ciruta. Czarna malwa, mak polny, krwawnik pospolity, len, dziurawiec, ruta i macierzanka pokryły ściany, podłogę i sufit przestrzeni wystawowej. Niejednokrotnie na wystawach prezentowanych w muzeum moc ziół doskonale obrazowała powiązania pomiędzy światem ludzi a światem roślin. W niedawno powstałym przy Domu Esterki ogródku mieszkańcy posadzili m.in. właśnie te rośliny ze ściennego zielnika, aby stał się gościnnym dla odwiedzających niczym przydomowy ogródek, w którym spotkają się sąsiedzi. Założyciel Muzeum Etnograficznego - Seweryn Udziela - był pasjonatem badania roślin użytkowych, o czym można się przekonać, sięgając po "Rośliny w wierzeniach ludu krakowskiego". W zbiorach Muzeum znajduje się również cenny zielnik Szymona Syreniusza z pocz. XVII w., zawierający opisy 765 roślin, z których większość została szczegółowo zilustrowana.

Niestety, dyrekcja Muzeum podjęła decyzję o zamalowaniu tego pięknego malowidła pod nowy projekt wystawy. My, niżej podpisani mieszkańcy i mieszkanki Krakowa, chcemy ocalić dzieło Ciruta i pozostawić je w tym miejscu jako idealną dekorację ogrodu dla przyszłych wystaw. Mamy ku temu kilka powodów.

Pierwszym narzucającym się argumentem przeciwko takiemu pomysłowi jest oczywiście kwestia ekonomiczna. Nowy malunek będzie kolejnym wydatkiem dla Muzeum, a jak wiadomo, budżety naszym muzeów są skromne. Nie bądźmy niegospodarni, pozostawmy to, co jest użyteczne i piękne w miejscu, gdzie już się sprawdziło i nieustannie zachwyca. 

Przede wszystkim jednak pragniemy zwrócić uwagę, że mural nadaje tej ważnej historycznej przestrzeni niepowtarzalny klimat, a dodatkowo posiada niebagatelny charakter edukacyjny. Namalowane rośliny to rzeczywiście „Zielnik” prezentujący piękne, zapomniane, a niepospolite w swoim działaniu zioła. Namalowane w nadnaturalnej wielkości, są doskonałymi tablicami przyrodniczymi, wielkimi stronami przewodnika botanicznego. Macierzanka, len, czarna malwa, ruta, dziurawiec, krwawnik, mak zdobiące ściany, przykuwają wzrok, skłaniając do poszukiwań i dzielenia się wiedzą.

Apelujemy do Dyrekcji Muzeum Etnograficznego o zmianę decyzji zamalowania „Zielnika”. Liczymy na to, że tak niezwykłe dzieło sztuki pozostanie w Domu Esterki, zdobiąc i ucząc. Nie niszczmy tego, co piękne i pożyteczne dla wszystkich.

Prosimy raz jeszcze, Drodzy Państwo, podpiszcie petycję, którą złożymy na ręce Pani Dyrektor Moniki Dudek.

Petycja powstała z inicjatywy osób:

Joanna Wendorff - działaczka miejska, prezeska Fundacji Czas Wolny, radna Dzielnicy V Krowodrza

Katarzyna Pilitowska - aktywistka, mieszkanka Dzielnicy I, związana z kolektywem Siostry Rzeki i Akcją Ratunkową dla Krakowa

Olaf Cirut - artysta malarz

Cecylia Malik - artystka, aktywistka, kolektyw Siostry Rzeki

Łukasz Łuczaj - prof dr hab. Łukasz Łuczaj, botanik i ekolog

a8a41e69-2eb9-4114-be3e-b5231a1f17c4.JPG

28979a1c-6d98-4e3a-893f-72be7cd08441.JPG

4f5b217b-0fe4-4aac-8d9d-7eb000249b1d.JPG

304ec06c-63bb-48dd-984f-18ef60158157.JPG

7841fbca-8ca2-477d-b507-e5ce7fa9e9d1.JPG


Katarzyna Pilitowska    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Katarzyna Pilitowska do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...