PROSIMY NIE BLOKOWAĆ DZIAŁAŃ KURATORA W ZAW STOART

Jako Członkowie i Delegaci Związku Artystów Wykonawców STOART z niepokojem przyjęliśmy informację o zaskarżeniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego postanowienia sądu w sprawie ustanowienia kuratora dla ZAW STOART oraz o wynikającym z upadku wykonalności tego postanowienia. W efekcie kurator nie może wykonywać swoich obowiązków prowadzących m.in. do zwołania Walnego Zgromadzenia Delegatów.

Niezależnie od przyczyn, obecna sytuacja budzi głęboki niepokój w środowisku artystycznym. STOART od lat pełni fundamentalną rolę w ochronie praw artystów wykonawców, zapewniając im należne wynagrodzenia i reprezentując ich interesy. Wstrzymanie skuteczności działań kuratora, a tym samym zahamowanie bieżących procesów naprawczych i organizacyjnych, może mieć bezpośrednie i negatywne skutki dla tysięcy artystów w Polsce.

Nie kwestionujemy prawa ministerstwa do nadzoru, jednak podkreślamy, że każdy krok administracyjny powinien być podejmowany z myślą o dobru środowiska Artystów Wykonawców i o stabilności instytucji, które to dobro reprezentują.

Naszym zdaniem dalsze przeciąganie postępowania lub paraliż działań kuratora stoi w sprzeczności z interesem publicznym i nadwątla zaufanie Artystów do systemu ochrony ich praw. Pamiętajmy także o tym, że ZAW STOART spełniał dotąd swe powinności, jeśli chodzi o mecenat projektów artystycznych oraz środowiskową pomoc socjalną. Każdy dzień wstrzymywania pracy kuratora to również blokada tych funkcji naszego stowarzyszenia.

Zwracamy się zatem z apelem Wymiaru Sprawiedliwości jak i do samego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o działanie w duchu dialogu, odpowiedzialności i poszanowania dorobku STOART, który od dziesięcioleci pozostaje jednym z filarów polskiego systemu ochrony praw Artystów Wykonawców. Postanowieniem niezawisłego sądu po bardzo długim i wnikliwym postępowaniu został już wyznaczony bezstronny kurator, prawnik o nieposzlakowanej opinii. Powinien mieć więc prawo szybkiego i skutecznego działania na rzecz ZAW STOART w interesie jego Członków.

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Konrad Zalewski będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Nie wyświetlimy Twojego adresu publicznie online.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Te informacje nie będą wyświetlane publicznie w Internecie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:
Upoważniam Konrad Zalewski do przekazania informacji podanych przeze mnie w tym formularzu następującym stronom:




Płatne ogłoszenie

Petycjeonline.com będzie reklamować tę petycję wśród 3000 osób.

Dowiedz się więcej...