Petycja w sprawie zmian w strefie płatnego parkowania w Szczecinie

Szanowny Panie Prezydencie,  

w związku z planowanymi zmianami w Strefie Płatnego Parkowania apelujemy o zrezygnowanie z projektu rozszerzenia jej o kolejne 4000 miejsc parkingowych, likwidacji abonamentów rocznych oraz podwyższenia stawek za parkowanie.  

Jednocześnie apelujemy o wprowadzenie zmian, które naszym zdaniem realnie poprawią komfort parkowania w mieście:  

- przywrócenie parkingu na pl. Orła Białego – jest to miejsce gdzie zlikwidowano ponad 100 miejsc parkingowych i osoby, które do tej pory korzystały z tego parkingu, zajęły inne miejsca w okolicy, przez co mieszkańcy i pracownicy firm przy okolicznych ulicach również mają problem z zaparkowaniem auta. Plac Orła miał być miejscem spotkań i ożywionych działań, a w rzeczywistości stoi pusty przez ponad 90% roku. Przywrócenie miejsc parkingowych w tym miejscu, znacząco poprawi parkowanie w centrum miasta  

- wprowadzenie liczników miejsc parkingowych – dzięki informacji ile miejsc parkingowych pozostaje wolnych na danej ulicy, kierowcy łatwiej zdecydują o tym gdzie szukać miejsca parkingowego i nie będą krążyć po kilkadziesiąt minut po ulicach centrum. Podobne rozwiązania funkcjonują w niektórych miastach w Polsce i w Europie.  

- wprowadzenie rotacyjnej strefy parkowania – wyznaczenie miejsc, które mogą być zajęte tylko przez godzinę/dwie tam gdzie mieszkańcy przyjeżdżają załatwić szybko swoje sprawy, a często brakuje dla nich miejsc. Parkowanie w tym czasie powinno być bezpłatne. Takie rozwiązanie jest bardzo popularne w Niemczech.  

- stworzenie większej liczby parkingowców – wprawdzie projekt zmian w SPP zakłada stworzenie dodatkowych parkingowców jednak naszym zdaniem powinno być ich więcej oraz powinny być stworzone przed wprowadzeniem innych zmian. Proponujemy lokalizacje: Jasne Błonia, Dworcowa, Wielkopolska, Bałuki, remont parkingowca na Kaszubskiej  

- stworzenie parkingów P&R przy pętlach przesiadkowych – aby zachęcić więcej osób do korzystania z komunikacji miejskiej, parkingi typu P&R powinny być tworzone tam gdzie istnieje najwięcej możliwości przesiadki do odpowiedniego środka komunikacji miejskiej lub gdzie będzie można zaparkować i przejść w 5 minut do celu. Obecny parking przy Hangarowej jest przykładem jak tego nie robić. Proponujemy stworzenie parkingów tego typu przy Basenie Górniczym, przy pętli Pomorzany, przy pętli Krzekowo, na Łasztowni.  

- zrównanie abonamentów za parkowanie z abonamentami za komunikację miejską – z zasady jesteśmy przeciwni wszelkim opłatom w strefie płatnego parkowania, jednak idąc na kompromis i trzymając się argumentacji dotyczącej zmian w wysokości mandatów za brak biletu parkingowego, apelujemy o zrównanie abonamentów za parkowanie w mieście z cenami abonamentów na komunikację miejską. W przypadku miesięcznego abonamentu na parkowanie w strefie niech to będzie 100 zł tak jak bilet miesięczny na zwykłe linie komunikacji miejskiej. Przy wykupie abonamentu na dłuższy okres ceny powinny uwzględniać rabaty.  

Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania powinny iść w tym kierunku, aby faktycznie ułatwić kierowcom znalezienie wolnego miejsca do parkowania. Po analizie sytuacji w innych miastach, gdzie opłaty są na podobnym poziomie jaki chce się wprowadzić u nas, łatwo dojść do wniosku, że wyższe opłaty, większa strefa czy brak abonamentów rocznych, w żaden widoczny sposób nie poprawia sytuacji.

W naszej ocenie, zmiany proponowane przez miasto mają jedynie na celu poprawienie sytuacji budżetowej, a nie poprawę funkcjonowania strefy. Dlatego zaproponowaliśmy rozwiązania, które realnie wpłyną na komfort parkowania w mieście.  

Z poważaniem

Marcel Duda

Dariusz Gładun

Radosław Gardziński

Jakub Kozieł      

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Jakub Kozieł do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook