PLAC ADAMOWICZA RÓWNIEŻ DLA DESKOROLKARZY!

Szczecin, dnia 2 sierpnia 2020 roku

 

Pan Piotr Krzystek,

Prezydent Miasta Szczecin

elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP  

 

PETYCJA

„Plac Adamowicza również dla deskorolkarzy!”

116444536_2973876912720862_2886485593376672924_n.jpg

Działając w trybie art. 63 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w zw. z art. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 roku o petycjach, zwracam się z uprzejmą prośbą o:

- wstrzymanie montażu tzw. skatestopperów na placu Adamowicza;

- dialog społeczny i wspólne wypracowanie rozwiązań, które umożliwią korzystanie z placu Adamowicza również deskorolkarzom;

- wprowadzenie okresu próbnego, a po jego pozytywnym zakończeniu, definitywne zrezygnowanie z montażu blokad.     

              

UZASADNIENIE

Szanowny Panie Prezydencie,

z niepokojem przyjęłam/przyjąłem informację, że na Pana wniosek Rada Miasta Szczecin uchwaliła poprawkę do budżetu miasta, w ramach której na placu Adamowicza zostaną zamontowane tzw. skatestoppery, czyli blokady uniemożliwiające jazdę na deskorolce.   

W mojej ocenie kłóci się to ze Strategią Rozwoju Szczecina 2025, w której czytamy, że nasze miasto za słabo wspiera inicjatywy amatorskie, a szczególne efekty może przynieść właśnie stworzenie korzystnych warunków dla ujawniania się i rozwijania talentów mieszkańców miasta (szczególnie wśród dzieci i młodzieży). W Strategii wskazano, że pożądany jest rozwój współpracy środowisk, m.in. sportu, w oparciu o które będzie budowana szczecińska klasa kreatywna wzmacniająca jakość kapitału społecznego.

Uważam, że przestrzeń miasta powinna żyć i pracować dla lokalnej społeczności, że nie powinno się z niej wykluczać innych mieszkańców, tylko dlatego, że jej intensywniej używają. Miasto to nie skansen - powinniśmy cieszyć się, że plac Adamowicza stał się popularną i atrakcyjną „miejscówką” szczecińskiej (ale nie tylko) młodzieży, która nadaje temu miejscu koloryt i energię. Tak bardzo tej energii Szczecinowi brakuje.

Ufam, że możliwe jest wypracowanie mądrych rozwiązań, które sprawią, że plac Adamowicza będzie dostępny dla wszystkich użytkowników placu, w tym także dla deskorolkarzy. Na przykład podobny konflikt ujawnił się kilka lat temu w Warszawie na wyremontowanym placu Grzybowskiego. Wspólnymi siłami, w atmosferze dialogu, udało się znaleźć kompromisowe rozwiązanie, a władze miasta ostatecznie usunęły blokady uniemożliwiające jazdę na deskorolce. Podobnie może być u nas.

Panie Prezydencie, istnieją techniczne możliwości wzmocnienia poszczególnych elementów małej architektury placu. Ponadto, na placu Adamowicza jest bardzo dużo miejsc siedzących i moim zdaniem nie stanie się nic złego, jeżeli dosłownie z kliku miejsc (np. w centralnej części placu) zrezygnujemy. Również nic nie stoi na przeszkodzie, by dostawić tam specjalne rampy (tak jak np. na placu Republiki w Paryżu). Moim zdaniem architektura  jest dla ludzi, a nie ludzie dla architektury i należy reagować na bieżące i pożądane zapotrzebowanie jej użytkowników, które ujawniło się w sposób spontaniczny.

Proszę zauważyć, że w innych europejskich miastach deskorolkarze nie są przeganiani z miasta, vide:  

Paryż i wyremontowany plac Republiki:     

Paryz.jpg

Barcelona i plac Uniwersytecki:  

plaza-universitat-with_barcelona.jpg     

 

Z wyrazami szacunku, 

/TWÓJ PODPIS/    

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Igor Podeszwik do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...