Podziękowanie za inicjatywę budowy Pomnika Polaków w Berlinie

Drodzy Przyjaciele!

 

Z największą uwagą śledzimy ważną inicjatywę niemieckich środowisk stawiającą sobie za cel wybudowania w centrum Berlina Pomnika ku Czci Polaków upamiętniającego polskie ofiary niemieckiej okupacji w latach 1939-1945.

Symboliczne miejsce, które zaproponowano, podkreśla tragiczne losy polskiego narodu, dla którego początek II wojny światowej był jednocześnie początkiem prawie dwuletniego sojuszu nazistowskich Niemiec i Związku Sowieckiego. Europa stara się pamiętać o ofiarach obu systemów totalitarnych 23 sierpnia każdego roku, w rocznicę podpisania paktu przez powyższe dwa kraje w 1939 roku. Przy Placu Askańskim (Askanischer Platz) stoi obecnie ruina Dworca Anhalckiego (Anhalter Bahnhof) - to właśnie tutaj w listopadzie 1940 roku niemieccy oficjele witali z honorami pociąg Wiaczesława Mołotowa, ministra spraw zagranicznych ZSRS, który przyjechał negocjować polityczny kształt Europy bezpośrednio z Hitlerem.

Pragniemy podziękować za Waszą inicjatywę, która jest jasnym i pozytywnym sygnałem, iż stosunki między naszymi Narodami wciąż oparte są na wzajemnym dialogu, zrozumieniu i poszanowaniu trudnej historii. Jednocześnie chcemy podkreślić wagę słów zawartych w Waszym liście skierowanym nie tylko do Bundestagu, ale i całego niemieckiego społeczeństwa. Tylko i wyłącznie polskie starania by zwrócić uwagę niemieckiego społeczeństwa na rodzaj i wagę krzywd popełnionych przez Niemców w czasie okupacji Polski, zupełnie odmiennej choćby od tej we Francji, nigdy nie będą wystarczające. Siła autorytetów, które podpisały Wasz Apel daje więc wielką nadzieję, że proces pojednania doprowadzony zostanie do owocnego końca.

Mamy nadzieję, że Wasza szlachetna inicjatywa zakończy się sukcesem i już za kilka lat Pomnik ten stanie się nie tylko miejscem pamięci o Polakach w stolicy Niemiec, ale i kamieniem milowym naszego pojednania!***
Treść Apelu, do którego odnosi się powyższy list można pobrać tutaj:
http://pobliza.pl/wp-content/uploads/2017/11/Pomnik-ku-Czci-Polak%C3%B3w-w-centrum-Berlina.-Apel.pdf

Listę sygnatariuszy Apelu można pobrać tutaj:
http://pobliza.pl/wp-content/uploads/2017/11/Polendenkmal-Berlin_sygnatariusze_PL.pdf


Juliusz Lichwa, Wiceprezes Fundacji Pobliża    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Juliusz Lichwa, Wiceprezes Fundacji Pobliża do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook